Je vám v bytě smutno, zůstali jste sami nebo den co den posloucháte žadonění dětí o domácího mazlíčka? Ať tak či tak vypadá to, že se u vás schyluje k pořízení nějakého toho zvířecího parťáka. Pokud vaše představy o domácím mazlíčkovi nesplňuje morče, papoušek, králík nebo želva, a naopak pes je pro váš životní styl a byt nereálný a příliš velkým závazkem, zdá se, že řešení by mohla být právě kočička. Inteligentní tvor, který je spíše samotář, samostatný a svobodomyslný, vydrží řadu hodin sám, nevyžaduje venčení ani enormní pozornost, ale přitom může být dokonalým mazlíkem. Ale i k výběru ideální kočičky pro byt je třeba přistoupit zodpovědně. Vše má totiž svá pro i proti, a tak i nevhodné kočičí plemeno může majiteli způsobit víc vrásek než radosti. Víte, jak na to?

Než začneme vybírat

Pokud už jsme se pevně rozhodli, že svoji domácnost a „výbavu bytu“ rozšíříme o kočku musíme nejprve vyhodnotit několik ukazatelů, jako je velikost bytu, počet členů domácnosti i náš životní styl. Tedy to, zda chodíme na celý den do práce a vracíme se večer nebo naopak jsme celý den doma či hodně cestujeme a žijeme aktivním životním stylem a v bytě se často jen mihneme. To vše hraje roli. V neposlední řadě i to, zda je byt a jeho výbava naše nebo jsme v nájmu a vybavení bytu je majitele, kterého by například podrápaná sedačka, dveře nebo kuchyňská linka nepotěšila.

Zapomenout nesmíme ani na to, zda žijeme sami a kočku pořizujeme jen čistě jako svého mazlíčka a dovolíme jí například spát v naší posteli. Nebo zda máme partnera a děti a nová kočička bude takovým jejich „živým plyšáčkem“. Zvláště pak k dětem je ideální volit skutečně nekonfliktní typy koček, které se nechají „tahat“ a jsou takzvaně splachovací – ideálně z větších plemen a čistokrevné, kde si můžeme být povahou kočky víceméně jistí. 

Proč dbát na správný výběr plemene kočky…

Někdo si možná řekne „kočka jako kočka“ a samotný výběr plemene neřeší. To je však zejména v situaci, že bydlíme v bytě chyba. Kočka je živý tvor a stejně jako člověk má svoji povahu a temperament, a navíc odedávna tíhne ke svobodě, má to takzvaně zakódováno v genech. 

Pokud nám tak padne do oka kočka, která je polodivokého původu a my ji najednou uvězníme například na 50 metrech čtverečních, může být naše soužití o nervy – pro nás i kočičku. Je proto vhodné si nejprve nastudovat povahu koček se všemi jejich aspekty, jako je zvládání stresu, řešení konfliktů a krizových situací, jejich temperament a až poté vybírat.  

A jaké kočky jsou vhodné pro byt? Zde je drobný souhrn. 

Ragdoll 

Dokonale „plyšová“ kočka s polodlouhými chlupy a studánkově modrýma očima. Vyniká svou přátelskou, nekonfliktní povahou, je hravá, snese i tahání a toleruje mnohdy i drsnější hry, které ji často děti mohou připravit. V případě konfliktu se spíše vytratí a uteče než, aby tasila drápky a šla do boje. 

Britská modrá 

Kočka, která už od kotěte vypadá tak trochu jako neobratný a líný medvídek. Mírná, klidná kočka, která má línější temperament a dovede celý den prospat. Povahu má nekonfliktní a zvládne být extrémně samostatná. Není tolik fixována na člověka, jako například Ragdoll, oceňuje spíše svůj klid a ideálně nerušený spánek a přístup k plné misce. 

Perská kočka

Tato rasa představuje jakýsi mezi stupeň mezi Britkou a Ragdollem. Vyniká rovněž klidnou, mírnou a přátelskou povahou, je mazlivá a má ráda lidi a hry. Je akčnější než Britka, ale na člověka je méně fixována než Ragdoll. Dovede si v bytě vystačit sama, při dostatečném přísunu vhodných hraček se nenudí a nemá potřebu si hledat vlastní zábavu. Její srst je jemná a polodlouhá, ale je třeba o ni pečovat. Ideálně ji každý den česat a jednou za čas i vykoupat. 

Mainská mývalí 

Skutečný obr mezi kočkami, vždyť jde také o největší kočku na světě. I přes svoji mohutnost však zaujme dokonale přátelskou, pohodovou a mírnou povahou a hodí se i k dětem. Má ochranitelské sklony, svoji smečku si hlídá a je věrným parťákem se vším všudy a člověka doprovází i po bytě prakticky na každém kroku.  

Pozor na kastraci!

Velkou otázkou, kterou řada majitelů řeší je i kastrace, tedy, zda je nutná i v případě, kdy je kočka pouze v bytě a nemá šanci se dostat k další kočce opačného pohlaví. Odpověď odborníků je však ANO! Kočka se totiž v době kočičí říje může trápit, může mít snahu z bytu utéct, cpe se více do dveří nebo se opak snaží dostat ven i třeba pootevřeným oknem.

K tomu všemu kocouři většinou značkují, což není ani našemu čichu příliš vábné a kočky pro změnu křičí, například uprostřed noci, tím, jak o sobě dávají vědět a volají opačné pohlaví. Navíc v organismu koček, které jsou v říji a není jejich pud ukojen dochází k přetlaku hormonů, které mohou vést dokonce až k infarktu. 

Základem péče o kočku je kvalitní strava 

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv plemeno, Alfou a omegou zdraví a vitality vaší kočky je kvalitní strava. Produkty Shelma jsou prémiová krmiva bez obilovin a s vysokým obsahem živočišných proteinů. Granule Shelma jsou plné čerstvého lososa, hovězího, kuřecího nebo krůtího a jídelníček vaší šelmy můžete zpestřit lahodnými filetkami v kapsičkách. Všechny produkty Shelma jsou navíc plné dalších zdraví prospěšných ingrediencí, jako jsou například spirulina, rakytník nebo brusinky, které podporují imunitu, poskytují energii a napomáhají zdravé mysli i tělu vašeho čtyřnohého miláčka. Vše navíc bez přidaného cukru, umělých ochucovadel, konzervantů a barviv.

Foto: iStock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account