Plačící žena

Už přes týden žijeme ve zvláštním tunelu. Většina z nás se smrskl život na přepínání programů, sledování zpráv, pracovní rutinu, zoufání a doufání. Kdo, kdo se běžně nevěnuje sledování geopolitiky, by kdy čekal že v 21. století budeme řešit válku téměř za humny?

Emoce nejsou dobrý rádce – nejen ve válce

Často se nám honí hlavou otázky jako “Musíme vstoupit do války, tahle to už nejde!”, “Musíme být opatrní, NATO má své hranice!”, “Už jsme ve válce!”,…. Tyhle situace přinášejí spousty emocí. Emoce jsou zvláštní věc. Většinou nás zaplaví, často nám sednou na hrudník jako ohromný balvan a my lapáme po dechu. V takové fázi konstruktivní řešení nevymyslíme. Je potřeba se nadechnout. A pak racionálně zhodnotit – co s tím?

Jedna věc je, že by se samozřejmě mělo najít řešení situace. Jako mediátor mám velmi blízko ke komunikaci a k hledání dohod, je to vlastně moje práce. Proto je pro mě krajně zajímavé sledovat situaci kolem mírových jednání.

Mírová jednání jako model vyjednávání

Komunikace i vyjednávání mají svá pravidla. Bohužel se toto běžně neučí ve školách. Vznikají tak zbytečné situace plné nedorozumění, ale také konfliktní situace, které se vyvíjejí nekontrolovaně a možná i bez plánu a záchytné brzdy.

Ve vyjednávání je potřeba jasný plán a budování vzájemného vztahu. Vždy se na začátku stanovuje, jak by mohla dohoda dopadnout, jaká je ta nejlepší možná či nejhorší, a kdy už se Vám dohoda nevyplatí uzavřít, respektive, kdy je lepší nedohoda než dohoda.

Vyjednávání z rozdílných pozic
Tohle je hrozně důležité si uvědomit i ve vztahu k současným událostem. Proběhla už řada setkání. Hlásí se dobrovolně mediátoři debat. Ale dohoda není ani na blízku. A jakýkoliv její mezistupeň není velmi často dodržen. Co to tedy znamená?
Zatím to podle všeho vypadá, že je Putin standardní politik. A že je pro něj v této fázi nedohoda výhodnější než dohoda.

Ústupek není selhání

Ve vyjednávání je důležité vnímat druhého partnera a reagovat na jeho vyjednávací rétoriku. Pokud někdo vnímá ústupek jako selhání, je potřeba mu čelit s pevnou tváří a jasnými požadavky.
Ústupek není selhání, je to princip, bez nějž není kompromis možný.  Pokud zastrašování je taktika vyjednávání, je potřeba eskalovat, aby mohlo dojít k deeskalaci. Vyjednávání není hra. Je to byznysová komunikace, která vede k řešení.
A jak přistupuje k vyjednávání mírotvorný Západ? Analyzuje si rizika a chování druhých stran? Nebo je v reaktivním módu? To můžeme jenom hádat. Podle dění na bojišti člověka napadá řada scénářů.

Stalo se mnoho dobrého

A tak raději vyčkejme, co nám další jednání přinesou a zhodnoťme, co se dosud stalo. Stalo se toho totiž více dobrého, než bychom v „tunelu“, složeném z mediálních zpráv a vlastních emocí, možná mohli vnímat.
Především nám dva týdny s válkou ukázaly, že jsme silní a často ještě silnější, než si myslíme. Jak řekl Emil Zátopek: „Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“
Tato „obranná akce“, jak ji nazývají někteří, přinesla mnoho obětí, zbytečně. Ukázala nám ale také, jak jsme silní. Za krátkou dobu jsme se semkli, natáhli pomocnou ruku.
Sbírky, které se u nás uskutečnily, koncerty, demonstrace, nabídnuté střechy nad hlavou, je ukázka toho, kde jsme a kam jsme se dostali.

Jak (si) pomoci?

Lidskost, kterou v sobě máme a která teď pomáhá jiným zůstat a jít dál, je nekonečná. Někomu pomáhá právě pocit sounáležitosti.

Tak sdílím hlavně nějaké tipy, kde lze pomoci – a tím se dostat z emoční pasti:

1. Česko Digital a další dobrovolníci stojí za rozcestníkem pomahejukrajine.cz Najdete tam všechno. Obdobná iniciativa vznikla i pod názvem „Stojíme za Ukrajinou“
2. Airbnb vám pomůže s ubytováním: nabídkou i poptávkou. Platforma byla využita i pro dary – lidé si začali objednávat ubytování na Ukrajině, kam se neplánovali dostavit.
3. V Notion dokumentu, který dali dohromady mezinárodní HR manažeři najdete tipy, jak utečencům pomoci s hledáním práce.
4. Právo 21 dala do kupy základní informace pro Ukrajince, které přichází k nám v ukrajinštině. Informace sdílí i Správa pro uprchlická zařízení a Ministerstvo vnitra.
5. Deník N píše, jak pomáhat smysluplně. A také upozorňuje na to, že pomoc bude třeba i za dva měsíce, kdy tahle vlna solidarity opadne.
6. Skautský institut bere dobrovolníky na dlouhodobou pomoc.
7. Pomáhat můžeme tím, že budete sdílet informace a postaráte se o osvětu tam kde je to potřeba.
8. Hlavně si ale uchovejme jasné vědomí a naději – ale také vědomí toho, že současná situace nepřejde za čtrnáct dní. Ať už současný konflikt dopadne jakkoli, svět se změnil. Silní musíme být dlouho. Jak řekl americký státník Benjamin Franklin: „Války nejsou splaceny po čas války. Účet přichází později.“
Foto: Shutterstock.

1 Komentář

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account