Neobyčejné zážitky v Papilonii: Tropický svět motýlů v srdci Prahy
Také neustále přemýšlíte o tom, jak zabavit děti v chladných zimních dnech? Pak nejste rozhodně sami. Naštěstí je mnoho dalších alternativ, jak zůstat v teple, a přitom být nadosah přírodě a zajímavým zážitkům. Není tomu tak dávno, co byl v Praze v Hamleys otevřený takzvaný motýlí dům Papilonia, který vábí děti i dospělé. A nabízí skutečně neobyčejné zážitky.
Místo síťky na motýly si raději vezměte foťák či kameru.
Jelikož je Papilonia vybudována ve stylu opuštěného chrámu, který postupně pohlcuje vegetace okolního pralesa, okamžitě se zde přenesete do motýlího světa plného exotického dobrodružství. Z vašich dětí se rychle stanou neúnavní dobrodruzi a cestovatelé po tropických džunglích. Přidejte se k nim a najděte společně co nejvíc motýlích druhů.
Motýlí dům je jedna z mála možností, jak šetrně a s respektem vůči přítomným živočichům ukázat lidem část divoké fauny z míst, kam se lidé nemají možnost běžně podívat.
Motýli v motýlím domě žijí přirozený život se všemi aktivitami, které mají ve volné přírodě a jejich průměrná doba života v dobře vybudovaném motýlím domě se shoduje s délkou života divokých jedinců v přírodě. Důkazem jejich spokojenosti je i fakt, že se v letové zóně Papilonie již rozmnožují.
Na co se mohou návštěvníci těšit?
Jedná se o tropickou zahradu, kde žijí stovky exotických motýlů (s rozpětím křídel až 20 cm). Hosté uvidí přes 600 motýlů až čtyřiceti nejkrásnějších druhů světa, a to bez jakýchkoliv bariér mezi hosty a motýly (jedná se tedy o kontaktní prohlídku, kdy je možné motýli pozorovat z bezprostřední blízkosti a na návštěvníkovi mohou motýli bez problému přistát). To vše na 150 m2 tropické zahrady, vybudované ve stylu opuštěného chrámu v pralese Jihovýchodní Asie.
Motýli v Papilonii pocházejí ze všech koutů světa.
Kukly pocházejí ze zemí přirozeného výskytu daných motýlích druhů a v letové zóně motýlího domu Papilonia se následně líhnou. Tropičtí motýli však bohužel z lidského pohledu nežijí dlouho – většinou jen 2 až 4 týdny. Proto je nutné každý týden nakupovat 500 kukel.
Motýli pocházejí ze všech koutů světa – od Jižní Ameriky, Mexika, Thajska, Filipín, Malajsie až po Subsaharskou Afriku či Austrálii. Společným jmenovatelem jsou však shodné klimatické podmínky, ve kterých přirozeně žijí – v deštných pralesích a tropických džunglích.
Co jste možná nevěděli o motýlech
-
- Chuťové receptory mají umístěny na nohách – lidé chuť vnímají jazykem, motýli svými „chodidly”.
-
- Motýli jsou největším opylovačem květin hned po včelách.
-
- Motýli zde byli již v éře dinosaurů.
-
- Krása motýla je velmi pomíjivá – jeho život trvá pouhé 2 až 4 týdny.
-
- Někteří motýli umějí létat rychlostí cválajícího koně.
-
- Samičky jsou v motýlím světě často větší než samci a obvykle žijí déle.
- Motýly přitahují příjemné vůně a barevné oblečení. Chcete zvýšit šanci, že na vás některý létající drahokam sedne? Pak si oblékněte žluté tričko a zvolte květinový parfém.
Hosté v Papilonii mohou pozorovat celý životní cyklus motýla (vajíčko – housenka – kukla – dospělý motýl).
Návštěva motýlího domu není jen o pasivním pozorování krásy motýlích křídel, nýbrž může být i poučná. Jelikož jsou motýli po věky věků na nejnižších stupních potravinové pyramidy, musela se příroda naučit, jak motýly chránit před predátory. A právě poznání úžasných nápadů přírody v odvěké bitvě kořist vs. predátor patří k hlavním bonusům návštěvy motýlího domu.
Nutným základem je udržovat vhodné klimatické podmínky pro život exotických motýlů. V motýlím domě proto simulujeme podmínky deštných pralesů – cca 26 stupňů a 80 % vzdušná vlhkost.
Zajímavé informace nám poskytl jeden ze spolumajitelů, pan Michael Kučera.
Zdroj foto: Martina Richterová