Nástup do školy představuje pro děti i jejich rodiče velký životní milník. I když jde o radostnou událost, na níž se děti většinou těší, objevují se rovněž nějaké obavy a u rodičů stres související se zařízením všeho potřebného. Pořídit pro prvňáčka tu správnou výbavu totiž není jen tak. Malý tahák vám jistě celou přípravu usnadní.

Školním batohem to začíná

Zcela na začátku byste se měli zaměřit na výběr správného školního batohu. Důležitá je jeho velikost a hmotnost. Velikost batohu by měla odpovídat věku a výšce dítěte, určitě tedy nekupujte aktovku se záměrem, že dítěti vydrží po celou školní docházku. „Školní batoh by dítě mělo mít opravdu jen na zádech, neměl by mu zakrývat krční páteř ani zasahovat až na zadeček. Zaměřte se také na samotnou hmotnost školní tašky. Je důležité, aby byla co nejlehčí a nedocházelo k přetěžování vyvíjející se dětské páteře,“ radí MUDr. Martina Holičková, pediatrička, matka a autorka blogu www.pediatrieslaskou.cz

Správnému školnímu batohu by dále určitě neměly chybět polstrované ramenní popruhy a zadní panel, vhodné jsou také hrudní spony a bederní pásy. Bezpečný pohyb zvláště za zhoršených světelných podmínek zajišťují bezpečnostní reflexní prvky. „Je důležité, abychom dítěti správně nastavili popruhy. Zkontrolujte, že jsou hezky symetrické, aby nedocházelo k nerovnoměrnému zatěžování, jehož následkem by mohlo být pozdější špatné držení těla,“ dodává MUDr. Holičková. Ačkoliv se při výběru školního batohu můžete opřít o uživatelské recenze, které spolu se širokou nabídkou poskytuje nákupní rádce Heureka, není nad fyzické vyzkoušení vybraného modelu. Zkusíte, jak dítěti sedí na zádech, zda je z vhodného materiálu jako nylon či polyester, jaké má vnitřní členění a zkontrolujete pevnost švů a zipů. Pokud se dítě nemůže z nějakého důvodu nákupu účastnit, určitě ho přeměřte.

Pomůcky, které nesmí chybět

Když máte aktovku vybranou, je potřeba ji také něčím naplnit. Mezi školní pomůcky, které rozhodně nesmí chybět žádnému školákovi, patří penál. Pro prvňáčka se hodí spíše lehčí, jež obsahuje základní pomůcky. Ty je třeba pravidelně kontrolovat, například zda jsou tužky ořezané. Zvláště malé děti se totiž často potýkají se špatným držením pera, zaměřte se také na tuto drobnou pomůcku. Ergonomicky tvarované psací potřeby patří mezi velké pomocníky pro nácvik správného úchopu. Svalstvo ruky se pak neunaví tak rychle a dítě netrpí bolestí při psaní. Kromě speciálního pera lze využít i ergonomického úchopu, který připevníte na jakoukoliv tužku a grafomotorických cvičení uvolňujících zápěstí. Jemnou motoriku procvičí například malování, navlékání korálků, skládání puzzle nebo pomoc v kuchyni třeba při loupání.

Správnému pitnému režimu a stravovacím návykům u dítěte dopomůžete, když vždy bude mít plnou lahev na pití a svačinovou krabičku. Obě tyto nádoby by měly být ze zdravotně nezávadných materiálů. Vyhýbejte se však sklu, které se může rozbít, a zbytečně těžkému nerezu. Naopak ale dbejte na to, aby lahev i krabička byly funkční, snadno se dítěti otevíraly, zároveň však měly zavírání natolik pevné a bezpečné, aby se nic nevylilo na školní pomůcky.

Ve škole se děti neobejdou bez přezuvek, pevných a pohodlných s dostatečnou oporou nožiček. „Bačkory volte takové, které mají upevnění kolem kotníku. Z bezpečnostních důvodů není vhodné, aby děti nosily ve škole pantofle,“ doplňuje MUDr. Holičková. Pro uložení přezuvek či bot na tělocvik slouží sáček na boty, nejlépe vyrobený z prodyšného materiálu.

Mezi další pomůcky, na které bychom při vybavování prvňáčka neměli zapomenout, patří desky na sešity a písmenka, ochranná zástěra na výtvarnou výchovu, kapsář na pomůcky k zavěšení na lavici či menší batůžek, do něhož si dítě uloží věci například na sportovní kroužek. Vhodné je vybavit dítě rovněž kapesníky a ubrousky, aby si mohlo nejen utřít nos, ale i ruce. Hodí se taktéž přehledný rozvrh hodin, aby jej dítě mělo stále na očích. Veškeré pomůcky včetně různých kreativních doplňků, které dítě povzbudí v zájmu o učení, si snadno vyhledáte na nákupním rádci Heureka, kde si určíte i pro vás důležitá kritéria jako třeba cena.

S dobrou náladou a pozitivním přístupem to jde líp

Jakmile překontrolujete, že vašemu prvňáčkovi ve výbavě nic nechybí a doladíte nastavení aktovky, aby byla symetricky, už zbývá jediné, povzbudit ho na cestu za školním dobrodružstvím. Buďte mu oporou, pozitivně motivujte a někdy pomůže i to, když na pomůckách bude mít svého oblíbeného hrdinu. Ať už přímo v potisku, na originálním obalu sešitu či samolepce. Přejeme radostný a pohodový vstup do školní docházky dětem i vám, rodičům.

 

Zdroj: Heureka, MUDr. Martina Holičková

Foto: iStock

Tagy:
4 Komentářů
  1. Petra Nav. 1 rokem ago

    Všem prvňáčkům hodně štěstí 🙂

  2. EsterNováková 1 rokem ago

    Hlavně nezapomeňte jak svému dítěti tak i sobě během léta platit životní pojištění. To víte, nikdy nevíte co se může stát. A to zdraví je nejcennější, proto je dobré se pojistit i když si myslíte že jste nesmrtelní. Nikdo nechce o malého přijít.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Léta jsem prodávala v papírnictví, kde jsme měli snad všechno zboží do škol, tak vím, jak na to, až nám Vojta doroste do školy .-)

  4. NelaVávrová 1 rokem ago

    Ano, poslední dobou jsou čím dál častěji větší aktovky, batohy, vždy si říkkám jak to mohou děti unést.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account