Snubní prsten se v naší společnosti tradičně nosí na čtvrtém prstě, tedy prsteníčku, levé ruky. Ovšem napadlo vás někdy, proč právě na něm? Kdo s tímto pravidlem vůbec přišel a dodržují ho všichni lidé ve světě?
Těžko bychom si dnes představili, že budeme nosit „snubák“ jinde než na prsteníčku (ostatně právě po prstenu se tento prst jmenuje). Jenže proč zrovna levá ruka?
Blízko k srdci
Podle jedné z teorií s tímto pravidlem přišli již staří Římané a Egypťané, kteří údajně věřili, že levým prsteníčkem prochází tepna, která je přímo spojena se srdcem. Zda je to pravda, nebo ne, těžko říci, nicméně faktem zůstává, že žádná tepna v našem prsteníčku nevede. Tedy ne že by v něm nebyly cévy, které nebyly nějakým způsobem propojeny s cévami vedoucími k srdci, nicméně ty najdeme ve všech prstech obou rukou.
Nicméně pravdou je, že podle tradice byla zvolena levá ruka právě proto, že je blíže k srdci než pravá.
Silní až spolu
Dalším zajímavým faktem, který se objevuje jako důvod, proč právě levý prsteníček, je skutečnost, že právě tento prst je ze všech nejslabší. Ano, dokonce i malíček je silnější (jen si zkuste – ale opatrně! –  zvednout třeba tašku s nákupem jedním z těchto prstů a uvidíte, že i podceňovaný malíček na tom bude o něco lépe).
I proto podle některých pramenů byl ranými křesťany zvolen čtvrtý prst levé ruky jako nositel prstenu – to aby manželům připomínal, že musejí spoléhat hlavně na společné síly a také na Boha, aby bylo manželství šťastné.
Podle historických záznamů to ale spíše vypadá, že byl levý prsteníček prosazen okolo 16. století ve snaze odlišit manželství katolíků od manželství ostatních křesťanů, kteří často nosí snubní prsten na pravé ruce.
Není to všude stejné
Ostatně i dnes se snubní prsten často nosí na pravé ruce třeba v Řecku, Rusku, ale také například v Kolumbii. Při některých židovských svatbách pak dostává nevěsta prsten na ukazováček pravé ruky. A aby toho nebylo málo, v některých evropských zemích se v minulosti nosil „snubák“ na palci – jednoduše proto, že to podle tehdejší módy vypadalo lépe.
Jak se zdá, je levý prsteníček čistě výsledkem tradice a daných kulturních zvyklostí. A tak se vůbec nic nestane, pokud se z nějakého důvodu rozhodnete osadit snubním prstenem jiný prst na své ruce. Jde totiž především o to, co prsten symbolizuje pro vás samotné.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account