Odčervení psů a koček patří k základním chovatelským úkonům. Správným a pravidelně prováděným odčervováním chráníme nejen svoji kočku, ale zabráníme i případnému nakažení dětí a ostatních členů rodiny. Ne každý chovatel odčervuje svého psa nebo kočku dostatečně často. Zejména u koček to bývá problém. Ty městské se ven z bytu dostanou málokdy, o ty venkovské se tak moc nepečuje, přitom riziko jejich nakažení je vysoké.
Vnitřní paraziti žijí uvnitř hostitele, tedy ve střevu, v krvi, plicích nebo jiných tkáních. U psů a koček se nejčastěji setkáváme s výskytem giardie, kokcidií, plochých červů neboli tasemnic a oblých červů, kam řadíme hlavně škrkavky nebo tenkohlavce. Tito parazité napadají především trávicí trakt. Nejčastějšími projevy jsou pak časté průjmy, hubnutí, nekvalitní srst, svědivost konečníku a u škrkavek i kašel, zvracení a „nafouklé“ bolestivé břicho. Napadení nejvíce trápí mláďata, která ještě nemají dobře vyvinutý imunitní systém a dostatečné energetické rezervy. Kvůli přenosu některých parazitů z matky na potomky (placentou, kojením) jsou také vystavena většímu infekčnímu tlaku.
Když váš čtyřnohý mazel spolkne vajíčka škrkavek, u mláďat se vylíhlé larvy dostanou ze střeva krví do plic a kašlem zpět do střev, kde dospějí a produkují vajíčka. U starších a odolnějších často cestu do plic a střev nenajdou. Takové larvy zabloudí do jiných tkání, a aby nebyly napadeny imunitním systémem, vytvoří si speciální obal a takzvaně encystují.
Co doporučují veterináři?
Vyšetřením trusu odhalí vajíčka parazitů a podle výskytu parazitů v regionu veterinář poradí, jak často odčervovat. Doporučuje se minimálně co 3 měsíce, tj. 4x za rok.
Čím odčervovat?
Rozhodně odčervujte krátce při mrouskání nebo v březosti, tím ochráníte mláďata. Riziko nakažení je vysoké také u koťat, u lovících koček, u zvířat krmených syrovou stravou a vždy v zamořeném regionu. V tom případě odčervujte častěji. Přípravky na odčervení žádejte u vašeho veterináře, nebo si v lékárně kupte pohodlné a vysoce účinné Dronspot pipety pro kočky.