Občas to jako rodiče máme těžké – například najít balanc mezi tím, kdy budeme u lékaře svých dětí vypadat jako hysterky, co k němu letí při každé lapálii, a kdy budeme za mámy či táty, co nemoci dětí prakticky ignorují, je docela těžké. Ovšem jsou stavy či příznaky, které si rozhodně žádají rychlou pomoc odborníků!
Které k nim patří?
Dehydratace
Stav, který vychází z nedostatku tekutin, máme tendenci podceňovat. A to jak u dospělých, tak i u dětí. Jenže dehydratace může mít velmi vážné následky. U nejmenších k ní dochází často nejen v důsledku nedostatečného pitného režimu (například při větší fyzické zátěži – což u dětí poletujících celý den není nic výjimečného), ale také jako následek zvracení či průjmů. Pokud si u dítěte všimnete, že odmítá pít, je letargické, stěžuje si na bolest hlavy, není schopné se vymočit a při pláči neroní slzy, je nejvyšší čas rychle vyrazit k lékaři.
Nevysvětlitelné hubnutí
Děti většinou na váze přibývají podle toho, jak rostou. A zatímco většina rodičů dnes řeší spíš prevenci obezity u svých ratolestí, může se stát, že někteří zaznamenají spíše opačný problém. Pokud vaše dítě hubne, aniž by k tomu byla podle vás objektivní příčina, raději se svěřte lékařům. Příčin může být řada – některé snadno řešitelné, jiné vážnější. Například pokud dítě neustále žízní a toaletu navštěvuje častěji, než je obvyklé, může to v kombinaci s hubnutím představovat symptomy diabetu 1. typu. Ve hře jsou při ztrátě hmotnosti i některé závažné choroby. A v dnešní době i poruchy příjmu potravy, které odborníci zaznamenávají u stále mladších dětí…
Zvracení a průjem
Dietní chyba nebo střevní viróza není u dětí až taková vzácnost. Ovšem pokud zvracení či průjmy neustávají, ale naopak se stav zhoršuje, je na čase zvážit cestu k lékaři. Tu rozhodně neodkládejte, pokud se přidají další symptomy, jako je horečka, křeče, silné bolesti břicha, nebo dokonce krev ve stolici nebo zvratcích. Kromě samotné příčiny zažívacích obtíží může být u dětí nebezpečná již zmíněná dehydratace, ke které u nich při průjmech dochází velmi rychle (zejména u těch opravdu nejmenších).
Potíže s dýcháním
Tak jako byste zavolali sanitku dospělému, který z ničeho nic nemůže dýchat, nebo se naopak zadýchává, aniž by vyvíjel jakoukoli fyzickou aktivitu, tak byste měli postupovat i u dětí. Pokud tedy dítě nemůže popadnout dech, dusí se, z ničeho nic sípavě kašle nebo při dýchání slyšíte jakoby hvízdání, neváhejte. Příčin může být řada – například astma, uvízlý předmět v dýchacích cestách nebo závažná choroba.
Bezvědomí, letargie
Tady také není moc co řešit – pokud dítě upadne do bezvědomí, je na místě volat rychlou záchrannou službu. Nikdy nevíte, co za mdlobami a spol. může být (nemoc, pád?) a jako laici to nikdy nedokážete vyhodnotit. To samé se týká případů, kdy se vám nedaří probudit dítě ze spánku, případně když je po probuzení zcela malátné, letargické, nejeví o nic zájem a nevnímá vás (ani cokoli dalšího).
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account