Maminky, které z nějakého důvodu nemohou své děťátko kojit, kupují náhradní kojenecké mléko v obchodech či v lékárnách. Dnešní mléčná výživa díky vědeckému pokroku dosahuje vysoké kvality, takže se maminky nemusejí strachovat o její složení. To ovšem neznamená, že jsou všechna mléka stejná.
Česká republika má, co se složení náhradní mléčné výživy týče, velmi přísnou legislativu, kterou musejí všechny výrobky splňovat. Nicméně některá mléka obsahují navíc další pro miminka prospěšné látky, které už dle legislativy povinné nejsou. Abyste se ve složení náhradní mléčné výživy vyznala, je třeba umět hledat ty správné informace na obalu.
Není tuk jako tuk. Vsaďte na ten mléčný!
Ačkoli se v hlavách většiny dospělých při vyslovení slova „tuk“ rozsvítí červené varovné světýlko, při nákupu náhradní mléčné výživy bychom naopak tuk ve složení na obale hledat měli. Malé děti (do 2 až 3 let) by měly přijímat plnotučnou stravu, která je důležitá pro jejich vývoj. Jenže není tuk jako tuk. Přestože by se mohlo zdát, že všechna kojenecká mléka obsahují mléčný tuk, není tomu tak. Většina značek náhradní mléčné výživy obsahuje pouze rostlinné tuky. Ty mají ve složení mléka svou roli, ale druhá nejzastoupenější složka mateřského mléka je mléčný tuk, takže ten byste měla hledat i ve složení náhradní mléčné výživy. Jedná se totiž o klíčovou složku mateřského mléka, která obsahuje nejen důležité mastné kyseliny, ale je také zdrojem energie a řady bioaktivních látek, jež jsou důležité pro správný vývin a růst miminka.
Kromě toho má mléčný tuk velký podíl na tom, že bude náhradní mléčná výživa vašemu děťátku chutnat. Je totiž nositelem mléčné chuti, takže výrobci do mléka už nemusejí přidávat nejrůznější aromata a další látky zlepšující chuť. Zkrátka a dobře – mléčný tuk je zárukou spokojeného bříška a tím celé rodiny.
Jak poznat, která výživa mléčný tuk obsahuje?
Jak je vidět, mléčný tuk je velmi důležitý, a tak byste si měli při nákupu náhradní mléčné výživy ověřit, zda ho vámi vybraný produkt obsahuje. Jak? Je to jednoduché – je potřeba pročíst si složení mléka. Pokud v něm není položka „mléčný tuk“ vysloveně uvedena, pak jej v dané výživě nenajdete. U řady náhradní mléčné výživy je totiž mléčný tuk plně nahrazen rostlinnými oleji. Na obalech některých takových mlék pak můžete najít i zmínku o „mléčných aromatech“, ale ta mléčný tuk rozhodně nedokáží nahradit.
Příkladem značky, která obsahuje mléčný tuk ve všech svých produktových řadách náhradní mléčné výživy, je tradiční Sunar. Dobrým indikátorem, zda výrobek mléčný tuk obsahuje, je také cena. Podezřele levná mléka totiž většinou splňují pouze legislativní minimum na složení náhradní mléčné výživy, a tudíž neobsahují další pro miminka prospěšné látky.
A jak je to s cukrem
Na obalech mléčné výživy, konkrétně v tabulce výživových hodnot, se položka „z toho cukry“ objevuje vždy. V naprosté většině se ale jedná o cukry přirozeně se vyskytující v použitých surovinách, nejčastěji o laktózu neboli mléčný cukr, který je nejzastoupenější složkou mateřského mléka. To, jestli je ve výrobku obsažen přidaný cukr, kteří tam někteří výrobci dávají, aby miminkům mléko více chutnalo, ale zjistíte ze složení, kde jsou uvedeny všechny obsažené suroviny. Tam ho pak můžete najít pod různými názvy, jako je např. cukr, glukóza nebo glukózový sirup, fruktóza apod.
Lahodná chuť mléka a jeho přirozená sladkost totiž nemá být dána přidaným cukrem, ale již zmíněným mléčným tukem a laktózou. Tato kombinace je pro miminko přirozená a prospívá mu.
Nespalte se při nákupu
Při nákupu náhradní mléčné výživy se ideálně poraďte s pediatrem nebo odborníky na výživu, ale určitě vždy pozorně čtěte složení daného výrobku. Právě mléčný tuk a přidaný cukr jsou dvě složky, jimž se vyplatí věnovat pozornost. Zatímco druhá jmenovaná by se v kojeneckém mléku vyskytovat neměla, mléčný tuk jako nositel chuti i řady bioaktivních látek prospívajících vašemu děťátku raději hledejte vždy.
Foto: Shutterstock
Kojení je pro kojence nejlepší způsob výživy. Kojenecká výživa by měla být podávána pouze na doporučení lékaře.