Pokud jste byli podvedeni, možná zrovna zažíváte smršť emocí. Cítíte smutek, naštvanost, stud a možná i zmatek či úzkost. Pochopení a zpracování vašich emocí je u tohoto typu vážného milostného zranění nezbytnou součástí procesu léčení. Mějte proto na paměti, že to nebude snadná cesta a zotavování může trvat déle, než projdete celým procesem. Udělejte si na sebe čas, který na uzdravení potřebujete. Nespěchejte, ale zároveň si dovolte růst a učit se z bolesti. 

Jak vysvětluje slavný sexuolog Rob Weiss, PhDr. ve své knize: „Poškozené vztahy se nevyléčí přes noc. A už vůbec ne snadno jen proto, že si to moc přejete.“ I když se to může zdát těžké vězte, že máte na starosti svůj vlastní proces uzdravování a čas je teď naprosto irelevantní. 

Jak postupovat, když se stanete obětí nevěry:

Pracujte prostřednictvím svých pocitů

Při zpracování toho, co se stalo, pravděpodobně zažijete různé emoce. Je například běžné, že se po nevěře cítíte zklamaní nebo zrazení, takže je důležité uvědomit si, že tyto pocity jsou naprosto normální. „Obecně platí, že překonání nevěry následuje po obvyklých fázích smutku: šok/popírání, hněv/vzdor, smlouvání, deprese, výčitky svědomí a přijetí,“ vysvětluje Rob Weiss ve své knize. Spíše proto než potlačování svých emocí je skvělé s nimi pracovat. Vyrovnat se s tím, co se stalo, je nedílnou součástí procesu hojení. Udržování každodenní praxe vděčnosti, jako je vedení deníku, je skvělým tipem, jak se uzdravit. 

Foto: Shutterstock

Neobviňujte se

Je až příliš snadné obviňovat se za to, co se stalo, ale důležité je uvědomit si, že vy nejste zodpovědní za činy svého partnera. I když určitá sebereflexe může být prospěšná pro vás osobní růst, spirála do tvrdé sebekritiky a nadměrného sebeobviňování ve skutečnosti oddaluje proces hojení. Namísto hledání chyb na sobě nebo posedlosti tím, co mohlo být, svalte vinu přímo na podvodníka.

Nežijte v minulosti

Zpochybňovat vše o vašem vztahu, přehrávat si rozhovory ve snaze zjistit, co se pokazilo – to vše může být klasický průběh uzdravování. „Je zde počáteční fáze, kdy zrazená partnerka přemýšlí, o čem ještě ona nebo on neví,“ říká Weiss „V této fázi je velmi obtížné věřit čemukoli, co podvádějící partner říká nebo dělá.“ Ale posedlost minulostí není zdravá ani produktivní. Místo toho, abyste se zabývali hypotézami, zaměřte se spíše na budoucnost než negativitu, pracujte se všemi fázemi procesu léčení a nakonec dospějte k odpuštění jim i sobě.

Myslete na to, co chcete

Jít dal po nevěře znamená převzít vedení v tom, jak chcete žít svůj život. Chcete se s partnerem rozejít, nebo chce na vztahu zapracovat? Weiss navrhuje zvážit všechny faktory: „Za prvé, přestalo podvádění? Ustaly lži a tajemství? Obecně řečeno, existuje ve vztahu více pozitiv než negativ? Bude někdy podváděný partner schopen obnovit vztah? Co důvěra? Neexistuje žádný stanovený vzorec pro rozhodnutí zůstat nebo odejít, ale tyto otázky vás mohou nasměrovat na správnou cestu. Toto jsou důležité otázky, které si položit bez správných či špatných odpovědí.

Foto: Shutterstock

Bez ohledu na to, co říkají ostatní, vaším největším zájmem byste měli být vy sami. Pokud je pro vás například jednání vašeho partnera porušením dohody, rozejděte se. Na druhou stranu se můžete cítit zraněni a zrazeni svým partnerem, ale přesto ho chcete mít ve svém životě. „Zrazení partneři by měli pochopit, že je normální i po zradě někoho nadále milovat,“ dodává sexuolog Rob Weiss „Obě strany musí chtít znovu vybudovat důvěru a intimní spojení. Dobrou zprávou je, že pokud po nevěře obě strany odvedou svou práci v procesu uzdravování, vztahy mohou být nakonec silnější než kdy jindy.“

Starejte se o sebe

Když máte co do činění s něčím, co vám změnilo život, jako je nevěra, můžete se cítit emocionálně i fyzicky na dně. Můžete například chtít uzavřít se před vnějším světem a nikoho nevidět ani s nikým nemluvit. Tyto symptomy mohou doprovázet i potíže se soustředěním v práci nebo dokonce jen schopnost vstát ráno z postele. Ale když čelíte těžkostem a zklamání, je nezbytné, abyste v těchto těžkých chvílích svého života cítili lásku sama k sobě. 

Nebojte se požádat o pomoc

Pokud se chcete přenést přes nevěru, je důležité moci se opřít o podporu svého okolí. Když vás partner podvádí, můžete se totiž snadno cítit izolovaní a sami. Nejlepší by však bylo, kdybyste se poté, co se to stane, nebáli oslovit přátele, rodinu nebo těmi, komu na vás záleží a milují vás. „Zrazení partneři potřebují podporu pro trauma, které zažili. A tato podpora by neměla (a opravdu nemůže) pocházet od vašeho podvádějícího partnera,“ dodává Weiss „Není nic horšího než sedět sám po zradě a absolutně nemít na koho se obrátit. Bez přátel je velmi obtížné zpracovat své emoce.“

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Rob Weiss, PhDr.

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
3 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    Ano, rozchodová doba je smutná a bolestivá 🙂

  2. NelaVávrová 10 měsíců ago

    To bohužel znám. Nepřeji to nikomu.

  3. Romana Mlynářová 10 měsíců ago

    Je to velmi bolestivé období….

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account