Zeptat se lidí, jaké bylo jejich první zaměstnání, může vést k několika překvapivým odpovědím. Zakladatel Amazonu například pracoval u grilu ve fastfood řetězci McDonal’s a Steve Jobs měl letní brigádu u Hewlett Packard, kde se mimochodem potkal se spoluzakladatelem společnosti Apple. Všichni jsme prostě někde začínali a to, jak jsme se chovali ve svém první zaměstnání může připravit naši půdu pod nohama na cestě k úspěšné kariéře. 

Jaké chyby bychom ale nikdy neměli dělat?

1. Zbavte se negativního přístupu

Kariérní odborníci říkají, že s pozitivním přístupem ve vás vaši zaměstnavatelé uvidí týmového hráče, který může přinést na pracoviště nové nápady, svěží perspektivu a energii. Negativita však plodí jen negativitu a může poškodit vaši produktivitu a angažovanost – zbavte se jí! Potenciál zaměstnance je obvykle vidět rychle, takže pamatujte, že nejde o to, co pro vás může udělat váš zaměstnavatel, ale naopak co vy můžete přinést jeho firmě.

Foto: Shutterstock

2. Snažte se neříkat ne příležitostem

Toto je vaše první zaměstnání takže je důležité, abyste do něho šli s otevřenou myslí. Měli byste být ochotni naslouchat a učit se od lidí ve vašem okolí a nasávat jejich zkušenosti a znalosti. Dobré je totiž vědět, že žádná práce není příliš malá. Naopak podpora zkušenějších kolegů vám pomůže budovat a rozvíjet své dovednosti v průběhu času a brzy zjistíte, že vám budou svěřovat důležitější úkoly. 

3. Nezapomeňte, že každý musí někde začít

Je velmi vzácné, že ihned po škole dostanete své vysněné místo. Například prvním úkolem Baraka Obamy, bývalého prezidenta Spojených států, bylo nabírat zmrzlinu a herec Tom Hanks byl prodavačem popcornu a arašídů. S nadsázkou řečeno je vždy důležité odrazit se ze dna a dostat se na vrchol. Tvrdá práce a odhodlání se vám na této cestě vyplatí. Proto jděte do svého prvního zaměstnání s tím, že se chcete učit a vždy chyťte příležitost oběma rukama. Proč si tedy dělat starosti, že vaše první práce vás doslova přišpendlila ke kopírce nebo kávovaru. Je to jen dočasné!

4. Nesnažte se příliš zapůsobit. Raději buďte sami sebou!

Je lidskou přirozeností být nejlepší a snadno stoupat do metaforickém kariérním žebříčku vzhůru. Kariérní odborníci ale radí nesnažit se příliš. Neztrácejte svůj čas a energii tím, že se budete snažit zapůsobit na své nadřízené či kolegy a místo toho buďte sami sebou. Být nováčkem není nic špatného!

Foto: Shutterstock

5. Nebojte se chyb

Nikdo není dokonalý a bez chyb bychom se v životě nikdy nic nenaučili. Je proto pravděpodobné, že během svého pracovního života budete dělat chyby. Ty nám však pomáhají růst, budovat si zkušenosti a sebereflexi, abychom se zlepšovali jako jednotlivci i jako týmový hráči. Pokud uděláte chybu, přijměte tento fakt a hledejte řešení, jak ji napravit. 

6. Nespalujte mosty

Vaše první práce může být katalyzátorem vaší budoucí kariéry. Je to místo, kde se naučíte svému řemeslu a získáte dovednosti a zkušenosti, které se vám v budoucnu budou hodit. Váš první zaměstnavatel také často slouží jako reference pro nové pracovní pozici a může mít vliv na celou vaši kariéru. Udržujte s ním skvělou úroveň profesionality a pracovní morálky, protože nikdy nevíte, kdy byste mohli skončit tam, kde jste začali.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Career One Stop

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
1 Komentář
  1. Lucka Lucka 1 rokem ago

    Já se vždy moc snažila.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account