Investování na burze bylo dlouhá staletí výhradní doménou bohatých mužů. Ženy měly v rodině jasně vymezenou roli a o zhodnocování peněz se většinou nestaraly. Časy se však mění. Dostupnost informací a rozvoj moderních technologií dnes umožňuje investovat komukoliv, kdo o to projeví zájem. A ženy nezahalí, berou svoji finanční budoucnost do vlastních rukou a často dosahují lepších investičních výsledků než muži. Pomáhá jim k tomu trpělivost a jednoznačně definované investiční portfolio. Do tohoto portfolia mohou být zahrnuté různé investiční nástroje, rozhodně by však neměly chybět tzv. ETF fondy.

Co jsou ETF fondy?

Myslíte si, že k tomu, aby z vás byla úspěšná investorka, potřebujete dlouhá léta studovat na vysoké škole a dokonale se vyznat v podnikových financích? Pokud nechcete věnovat příliš mnoho času studiu akciového trhu, ale zároveň chcete své finance zhodnocovat, může být pro Vás investování do ETF to pravé.

ETF fond je burzovně obchodovatelný fond (zkratka pochází z anglického exchange traded fund), který kopíruje vývoj nějakého akciového indexu nebo komodity. Kupujete si tedy přímo akcie daného ETF. Tyto fondy mají obvykle nízké poplatky, což je jejich obrovská výhoda oproti klasickým podílovým fondům.

Aktivní vs. Pasivní investování

Než začnete sestavovat svoje investiční portfolio, je třeba myslet na to, zda si chcete spravovat své portfolio sama nebo raději zvolíte pasivní způsob investování. V čem se tyto přístupy liší?

Aktivní správa investičního portfolia znamená, že si jednotlivé ETF fondy vyberete sama, budete přikupovat nebo prodávat jednotlivé akcie, budete aktivně sledovat dění na trhu a dělat investiční rozhodnutí. Jednoduše řečeno, budete investování věnovat čas. Aby se vám tato strategie vyplatila, musela byste svými investicemi překonat růst celého trhu, což je zejména pro začínající investory velice náročný úkol. Pokud chcete ušetřit čas, můžete své portfolio svěřit aktivnímu správci. Z pravidla se bude jednat o firmu, která veškerou práci udělá za vás. Nevýhodou ovšem je, že za aktivní správu si bude účtovat poměrně vysoké poplatky a stále nemáte záruku, že vaše investice budou ziskové.

Oproti tomu pasivní investování představuje jednoduchý a nízkonákladový způsob, jak efektivně zhodnocovat těžce vydělané peníze. Na začátku si vyberete ETF fondy, do kterých chcete investovat, nastavíte si pravidelnou platbu v internetovém bankovnictví a o nic dalšího se nemusíte starat.

Pasivní investování do ETF fondů se těší v posledních letech velké popularitě i v České republice. Vznikají různé projekty a platformy, které vám s pasivním investováním pomohou. Jednou z takových investičních platforem je i společnost Portu. Na jejich fungování si můžete snadno představit, jak pasivní investování funguje.

V prvním kroku vyplníte krátký investiční dotazník. Díky tomu zjistí vaše investiční cíle, zkušenosti s investicemi nebo váš postoj k riziku. Na základě toho dotazníku vám sestaví investiční portfolio na míru, které vám pomůže v dosažení vašich cílů. Nabídka investičních strategií je opravdu široká. Nejen že můžete vybírat ze standardních portfolií s různou mírou ziskovosti a rizika, můžete si zvolit i tematické investice. Baví vás technologie a nadšeně sledujete, každou novinku? Pak si můžete zvolit investiční portfolio se zaměřením na IT sektor, robotizaci, elektromobilitu a kybernetickou bezpečnost. Leží vám na srdci budoucnost naší planety? Pak můžete investovat na Portu do strategie Odpovědné budoucnosti. Věříte českým společnostem? I pro vás má Portu vhodnou strategii.

Příjemná je i výše poplatku, kterou si Portu za své služby účtuje. Rozhodně nečekejte žádné vstupní a výstupní poplatky, jak tomu bývá u podílových fondů. Nenaúčtují Vám ani předčasný výběr finančních prostředků. U portfolií na míru zaplatíte poplatek 1 % ročně z hodnoty spravovaného majetku. Pokud se rozhodnete investovat peníze na delší dobu a využijete nabízené fixace, můžete získat zajímavou slevu a dostat se na poplatek až 0,6 % ročně. U ostatních typů investičních portfolií se poplatky pohybují na velice podobné úrovni.

Opravdu se pasivní investování vyplatí?

Zaujala vás myšlenka pasivního investování, ale stále vás trápí myšlenka, zda je pasivní investování skutečně tou správnou volbou a dokáže přinést očekávané výnosy? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Průzkumy ukazují, že z dlouhodobého hlediska poráží pasivně řízená portfolia aktivní obchodníky. V roce 2021 vydala společnost S&P Global zprávu, která tuto skutečnost potvrzuje. Společnost sleduje výkonnosti aktivně a pasivně řízených portfolií za více jak 10 let. Studie prokázala, že čím delší je investiční horizont, tím výkonnější jsou pasivně řízená portfolia oproti aktivně řízeným. Jak je to možné?

U pasivně řízeného portfolia není investor pod tlakem emocí, pokud na trhu dojde k poklesu. Právě vlivem emocí činí investoři nešťastná rozhodnutí, chybují a přicházejí o budoucí výnosy. Pokud však máte pasivně řízené portfolio, tak v krátkodobém horizontu ani nemusíte zaznamenat, že se na trzích něco dělo. Pokud tedy hledáte dlouhodobou a stabilní cestu, jak zhodnotit své peníze, pasivní správa investičního portfolia může být pro vás správná cesta.

 

Autor: Finex.cz

Zdroj odborných informací: Finex.cz

Foto: Depositphotos.com

Tagy:
9 Komentářů
  1. Tereza Poláková 6 měsíců ago

    U nás doma jsem taky začala investovat já. Manžel chtěl investovat, ale bál se udělat ten poslední krok. Pořád váhal, nevěděl kde, kolik… No prostě kdybych měla čekat na něj, tak investovat nebudeme nikdy 😀 . Sama jsem si proto našla investiční platformu Bulios BLACK a řekla jsem mu to, až když jsem investovala první peníze 😀 .

  2. Tereza Příhodová 1 rokem ago

    Jo, kdybych měla nějakou tu kačku navíc, tak bych se do investic určitě taky pustila. Já teď ale hodně dala do svého podnikání. Rozjela jsem si svůj eshop a hodně mě to stálo. Ono udělat si takový eshop není vůbec tak levné, jak jsem si myslela. Platím si navíc třeba i tuto službu https://uptimeuno.com/ pro monitoring mého webu. Ta je také hodně užitečná pokud člověk chce mít přehled.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    na to nejsem a ani nemám co investovat

  4. Zajímavý článek, na investování jsem dost velký posera, mám dojem, že když bych si měla vybrat jen ze dvou možností, tak zaručeně vsadím na tu špatnou.

  5. MartinaBěhalová 1 rokem ago

    Zajímavý článek určitě by stálo za to získat další informace.

  6. PetraVelíková 1 rokem ago

    Naštěstí nemám co investovat, ale bála bych se riskovat.

  7. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Pěkný článek.

  8. VěraTománková 1 rokem ago

    Zajímavý článek, hezky vysvětleno

  9. KláraOdehnalová 1 rokem ago

    S investováním jsem začala dva roky zpátky a stále se učím novým věcem. Skvělý a inspirativní článek. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account