Ač se na první pohled může zdát, že současný trh práce přeje spíše extrovertům, tedy lidem s obrovskou energií a takzvaným „drivem do života“, kterým naprosto vyhovují velké otevřené kanceláře, osobní schůzky, veřejné prezentace a pravidelný kontakt s lidmi, introverti jsou dnes mezi kariérními poradci velice ceněnou pracovní silou. Proč? Mají totiž tendenci více o práci přemýšlet, pracují samostatně a jsou extrémně kreativní. 

Mnoho introvertů totiž dává přednost malým skupinkám lidí spíš než práci pro velké společnosti, která zahrnuje zapojování se do projektů se spoustou schvalování a termínů. Mohou být totiž zahlceni příliš velkým přívalem informací a potřebují čas, aby resetovali svůj mozek. To ale neznamená, že pokud jste tichý typ, musíte být automaticky odsunut do tmavého koutu vaší kanceláře. Někteří z nejúspěšnějších introvertů našli kariéru, která jim umožnila převzít kontrolu nad jejich prací a celým procesem, a dosáhli ve své kariéře prestižních pozic. Důležité proto je najít si práci, která bude vyhovovat vaší povaze i vašim schopnostem.

Jaké povolání by vám jako introvertům mohlo nejlépe vyhovovat?

Foto: Shutterstock

Vedoucí účetního oddělení

Pozice v ekonomickém úseku umožní všem introvertům a introvertkám převzít kontrolu nad pracovním procesem a zároveň omezuje jejich kontakt s ostatními odděleními. Jako manažerka účetního oddělení můžete analyzovat data, zpracovávat čísla a hlavně využívat své vynikající organizační schopnosti, kterým „tiše“ usnadníte práci celému týmu.

Foto: Shutterstock

Soukromá kuchařka nebo cukrářka

Možná rádi vaříte, ale představa práce v rušné kuchyni se spoustou křiku, lidí a stresu, vás vůbec neláká. Co vyzkoušet práci soukromé kuchařky? Je to ideální práce pro jednotlivce, jež vám umožní předvést své dovednosti u sporáku bez shonu tradiční restaurační či hotelové kuchyně. Navíc stále budete v kontaktu s milými lidmi, kteří ocení vaše schopnosti.

Foto: Shutterstock

Počítačová programátorka

Podle posledních statistik vyplývá, že ženy, které se zabývají informačními technologie, jsou zastoupeny na trhu v počtu jen 18%. Proto tento obor stále láká nové potencionální ženské IT expertky. Díky počítačovému programování získáte ve svém životě větší flexibilitu, můžete využít práci z domova (nebo odkudkoliv ze světa) a tato profese je přímo ideální pro všechny, kteří dávají přednost samostatným výkonům a úkolům s jasně definovanými termíny. 

Foto: Shutterstock

Zahradní designérka

Pokud je vaše osobní zahrada vystřižená jako z časopisu, zvažte změnu profese své kariéry. Zahradní architekty nebo designérky jsou kreativní lidí s velkými vizemi a organizačními schopnostmi. Ideální pracovní příležitost pro lidi, kteří lépe komunikují systémem jeden na jednoho nebo s malým týmem, než ve velkých skupinách.

Foto: Shutterstock

Knihovnice

Ráda čtete a ve škole vás vždycky bavila klidná a tichá atmosféra knihoven? Proč si právě je nezvolit jako svou novou profesi. Pracovní náplní knihovníků je třídění knih, hledání materiálů a práce se vzdělávacími programy a technologiemi. Proto je pro introverty a ty, kteří si ve svém zaměstnání chtějí užít lidskou interakci, ale zároveň potřebují čas sami na sebe, ideální volbou z obou světů. 

Foto: Shutterstock

Spisovatelka nebo redaktorka

Možnost práce na volné noze v různých online médiích v posledních letech stále narůstá a komunikačních kanálů, kde ocení vaše tvůrčí psaní je mnoho na výběr. Jen málo pracovních míst jako je toto budete moci vykonávat bez problémů odkudkoliv. Výhodou navíc je časová flexibilita a práce na projektech svým vlastním tempem.

Foto: Shutterstock

Poradkyně nebo terapeutka

Práce terapeutky vyžaduje hluboké myšlení, empatické naslouchání a soustředění se výhradně na jednu osobu – všechny tyto dovednosti zvládnou introverti na jedničku. Využijte svoje přirozené vlastnosti a naučte se s nimi pracovat ve prospěch ostatních. Mnoho slavných poradců a terapeutů jsou právě tiché introvertní povahy.

Foto: Shutterstock

Fotografka

Je focení váš velký koníček a bez zrcadlovky pověšené na krku neopouštíte byt? Mnoho vašich kamarádů vás často žádá o možnost focení? Pak je pozice fotografky pro vás naprosto ideální. Jednou z typických povahových rysů introvertů je totiž jejich kreativita a umění vyjádřit svůj umělecký záměr. 

Foto: Shutterstock

Analytička trhů

Některé studie ukazují, že ženy dělají mnohem odvážnější a přesnější volby než jejich mužští protějšky. Rychlý a často nejistý svět analýzy trhu může být povzbuzením pro introverty, kterým se daří pod tlakem, ale také rádi pracují samostatně.

Foto: Shutterstock

Zubní technička

Zubní obor je pro introverty jako stvořený. Uspějí v něm hlavně povahy se silnými schopnostmi řešit problémy a analytické dovednosti, což jsou dvě oblasti, ve kterých introverti vynikají. Zároveň v tomto oboru můžete zužitkovat svou preciznost a smysl pro detaily.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Indeed, Linkedin

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
9 Komentářů
 1. Hanka Vránová 6 měsíců ago

  Osobně si myslím, že velké části introvertů například vyhovuje to, že je teď tak rozšířený home office. Vidím to například u svého manžela. Náplní jeho práce je tvorba aplikace na zakázku a ten je vyloženě rád za to, že může pracovat z domu. To já jsem pravý opak. Ve své práci prostě kontakt s lidmi potřebuji, kdybych měla pracovat pořád z domu, tak bych se z toho za chvíli asi zbláznila.

 2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  já jsem extrovert, vždy mě bavila práce s lidmi a mezi lidmi 🙂

 3. MADAMACE 1 rokem ago

  jsem introvert a jsen sociální pracovník

 4. ŠárkaMariana 2 roky ago

  Zajímavé tipy 👍 nejsem úplný introvert, ale zjišťuji, že dlouhodobý hluk mi opravdu nedělá dobře. Ticho léčí 🙏

 5. LucieGajdíková 2 roky ago

  Extroverti bývají často více slyšet, ale ne vždy dokáží odvést tak dobrou práci jako jejich introvertní kolegové 🙂

 6. Jsem určitě introvert, nejvíc se mi líbí práce knihovnice. Možná i proto, že jsem jako mladá začínala svoji pracovní kariéru v jednom středně velkém knihkupectví a v knihovně pracuje moje dcera.

 7. KláraOdehnalová 2 roky ago

  Já jsem teda spíše introvert a studuji pedagogiku (učitelství 2. stupně). Na první pohled se to sice docela vylučuje, ale znám mnoho učitelů introvertů. A učitel introvert nerovná se špatný učitel, mnohdy je tomu právě naopak. 🙂

 8. Romana Mlynářová 2 roky ago

  Je na výběr z pracovních pozic.

 9. NelaVávrová 2 roky ago

  po přečtení článku jsem možná introvert 😀 děkuji

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account