Dětský podnikatelský klub otevírá dětem dveře k podnikání

Gabriela Pokorná (na fotce vlevo) a Alice Marečková (na fotce vpravo). Obě mají malé děti, zkušenosti z finančního sektoru a podnikání a teď i společný projekt. Rozjely dětský podnikatelský klub, jehož cílem je osvětlit dětem, že mají i jinou možnost než zaměstnání a že je možné svobodně se živit tím, co člověka skutečně baví.

6 otázek pro Gabrielu a Alici, zakladatelky Dětského podnikatelského klubu

Co si máme pod Dětským podnikatelským klubem představit?
Klub je nezávislá nezisková organizace, jejímž cílem je dětem “otevřít oči”. Vzít je do firem, vysvětlit, jaké jsou další možnosti získávání peněz než chodit do zaměstnání. Podpořit je v tom, aby rozvíjely to, co mají rády, a aby to dokázaly objevit. A ukazovat, že se dá poctivě a svobodně živit tím, co je baví. Úspěch se pro nás nerovná jen vysoký příjem. Jde nám o podporu tvořivosti a podporu toho dobrého v dítěti.

Proč jste se rozhodly ho založit? Co bylo impulsem? A co chcete dětem předat?
Gábina: O takovém klubu jsem přemýšlela delší dobu. Nakonec mě k tomu přiměl můj syn, který je od malička velmi dobrý obchodník. Potřeboval podobně smýšlející kamarády. 🙂 Náhoda nás svedla dohromady právě s Alicí, která roky působí jako konzultant ve firmách. S ní jsme klub založily, vybudovaly a dostaly do podoby, ve které je dnes.
Alice: Měla jsem v hlavě myšlenku nějaké další aktivity a přišlo seznámení s Gábinou. Co rozhodlo? Dokázaly jsme se od prvního setkání doplňovat v názorech a měly stejný cíl a účel. Máme jasno proč a co chceme podpořit. V našem klubu chceme být nezávislí na finančních společnostech  a díky spolupráci s lektory – podnikateli – předávat zkušenosti, aby děti nemusely v dospělosti udělat tolik chyb. Podpořit děti, aby si našly zaměstnání, podnikání, co je bude bavit. Udržet si své dětské cíle a splnit si je v dospělosti díky vytrvalosti. Dát dětem užitečnou aktivitu, pak nezlobí a mohou rozvíjet své schopnosti i komunikaci.
Gábina: Stát ani školy děti k podnikání příliš nevedou. Jak může dopadnout stát, ve kterém není dost jedinců, kteří jsou ochotní jít se svojí kůží na trh? Vytvářet něco nového? Ze svého podnikání vím, že velkým problémem je v ČR také etika. Přitom moje zkušenost je ta, že kdo nedodržuje etiku, je málokdy šťastný. Na co jsou peníze, když je člověk vnitřně nespokojený? O tom je s dětmi také potřeba mluvit.
Klub však nemá za cíl vychovávat jen nové podnikatele. Spíše dětem říkat, že je tu více cest a co ty cesty obnáší. Také s nimi ale mluvíme například o reklamě, o tom jak se dělá a jak nás ovlivňuje. Chceme, aby se tak děti dokázaly lépe bránit a udržely si svůj pohled, svůj názor. V neposlední řadě děti vedeme k tomu, aby vyvíjely vlastní aktivitu, naučily se vydělat peníze díky vlastní tvorbě a vlastním obchodním dovednostem. Je neuvěřitelné, jak se děti nastartují, když vidí, že oni MOHOU, že něco zvládnou.

Jak probíhá taková návštěva Dětského podnikatelského klubu?
Vytvořili jsme unikátní koncepci lekcí, v současné době vedeme kluby při základních školách, dále kluby nedělní, a to jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Rozjíždíme projekty pro základní školy, pro osmé a deváté třídy, kde je téma finanční gramotnosti v osnovách. Každá lekce je jiná, v každé se snažíme udržet půl na půl povídání (předávání teorie) a hry či akci (uplatnění naučených principů a ověření dovedností). Pro klub jsme vyvinuli tři unikátní stolní hry, které rozvíjejí obchodní, investiční a podnikatelské dovednosti. Nechybí setkání s podnikateli formou besed či exkurze do firem. Na závěr s dětmi hrajeme proslulou hru Cashflow finančního guru Kiyosakiho. Někdy k ní přizveme i rodiče dětí. Pak je vtipné poslouchat rady dětí směrem k rodičům, například “Tati, nesmíš utratit všechny peníze. Může přijít políčko propuštění z práce a nebudeš mít žádnou rezervu!” Tyto momenty nás hřejí u srdce a dávají nám energii rozvíjet klub do dalších škol a měst. Přesná témata lekcí najdete na www.detskypodnikatelskyklub.cz

V čem je podle vás výhoda podnikání oproti zaměstnání? V čem je největší rozdíl? A jaké je vaše osobní zkušenost?
Gábina: Já osobně to vnímám tak, že podnikání podporuje v lidech tvořivost, hravost. Chuť žít. Je však určeno lidem, kteří unesou určité riziko i neúspěch. Jako vše má i podnikání své plusy a mínusy.  Já osobně miluji svobodu. Jak si na ni jednou člověk zvykne, je víc než nové auto. Člověk jede na dovolenou a i tam večer sedne k počítači a vymýšlí, co by se dalo dělat lépe, jinak. To mě na tom baví.
Alice: Výhoda podnikání je nezávislost, tvořivost a neomezená výše odměny za dovedenou práci. Nemusíte vstávat na 5 hodinu ráno a jít do práce, když nechcete, ale pak můžete pracovat v neděli, když je to potřeba a chcete. Podnikateli nikdo neproplatí dovolenou a nemoc, musí si na ně vytvořit finanční rezervy. Je schopen se zaměřovat nejen na činnosti, ale na výsledky. Jde do rizika a má rád svobodu.

Jaké máte s projektem plány? A jaký je váš největší podnikatelský sen?
Gábina: V srdci cítím touhu dát všem dětem možnost naším klubem projít. Přála bych si, aby to, co děti učíme, byla součást jejich školního vzdělání. Zatímco učitelé předávají spíše znalosti, my se snažíme dětem předávat praktické zkušenosti. Naši lektoři se museli jako podnikatelé osvědčit, něco vybudovat, prakticky prokázat dobrou úroveň finanční gramotnosti.
Alice:  V našich plánech a největším snu se shodujeme. Ano, všem dětem umožnit projít 2 roky v tomto klubu. To může mít pozitivní vliv v naší společnosti. I pro rodiče, dát mladým základ hospodaření a podporu jejich schopností tak, aby se jim v životě dařilo. Pro firmy vidím přínos do budoucna mít zaměstnance více orientované na výsledky a vážící si práce. Jsou také rodiny, které si nemohou dovolit dětem zaplatit oběd, výlet do muzea, a raději je nechávají doma. Pro takové děti rodiče nemohou zaplatit ani náš klub. Proto jsou sponzoři užitečného projektu vítaní. Opakem jsou děti, které žijí v nadbytku jídla, hraček, kroužků, a ne vždy to oceňují a rodičům vrací. V našem klubu si děti více uvědomují a vrací, co jim rodiče poskytují.

Máte nějaké životní motto?
Gábina: Oblíbených vět je několik. Tu kterou si s dětmi často opakujeme, obzvlášť v těžkých chvílích je „Nikdy, nikdy, nikdy. Nikdy, nikdy. Nikdy. Nikdy se nevzdávej.”  Když si člověk myslí, že narazil na konec svých sil, často ho dělí jen pár momentů od otevření nové kvality života. 
Alice: Pěkná a důležitá otázka pro život. Vybrala jsem tyto své oblíbené:
Když si řekneš, že to nejde tak to nepůjde. A když si řekneš, že to jde tak to jde.
Vždy se ti do cesty postaví jen tak velká překážka, kterou jsi schopen zvládnout.
Když moje děti něco chtěly a nebylo možné jim to splnit, tak jsem jim říkala: „Můžeš to chtít, vždy se ti to může splnit. Když se té myšlenky, představy, nevzdáš, tak toho jednou dosáhneš.“ A plnilo se to i mě nejen v hmotných věcech, ale i ve vztazích, lásce, náladě… A proto dnes existuje Dětský podnikatelský klub a první spokojení rodiče a děti, které ho už znají.

Zdroj: Kristýna Malina

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account