Máte založenu s.r.o. a hodily by peníze na její rozvoj? Podnikáte – ale brzdí vás nedostatek hotovosti k realizaci naplánovaných projektů? Nebo se právě nedaří sladit výdaje s příjmy, a tak byste nepohrdly menší injekcí do vašeho cash-flow? V každé situaci sáhněte po jiné formě půjčky.

Peníze pro podnikání mohou pocházet z různých zdrojů

Spousta živnostníků a začínajících podnikatelů vkládá do svého podnikání jen své peníze. Ale ne vždycky to stačí. Některé obory zkrátka vyžadují vyšší investici – někdy hned do začátku, jindy třeba chvíli po rozjezdu, aby business neztratil kýžené tempo. 

Peníze, které do podnikání vkládáme, mohou pocházet z  minimálně pěti dalších zdrojů. Jenže po krém sáhnout? Každá varianta má své výhody, nevýhody a hlavně situace, pro které se buď hodí skvěle, pro které je jejich použití „na hraně“ anebo se nehodí vůbec. Podívejme se na každou z nich trochu podrobněji!

Podnikatelská půjčka

Půjčka do podnikání vás pravděpodobně napadla jako první. A není divu, pro podnikání je přece určena. Její specialitou je možnost odečíst si cenu půjčky z daňového základu – jinými slovy zahrnout úroky a poplatky z půjčky do daňově uznatelných nákladů. 

Podnikatelskou půjčku poskytnou jak banky, tak i nebankovní společnosti – licenci od ČNB k tomu úvěrovky nepotřebují. Podnikatelský úvěr může být bezúčelový, kdy si peníze používáte flexibilně, jakkoliv právě potřebujete. Vzít si ale můžete i levnější účelovou variantu, která se většinou pojí s plánovanou investicí. Třeba do stroje, do software a dalšího majetku.

Podnikatelskou půjčku od banky je možné získat jedině na podnikatelský účet. Banky ji sice nabízejí i začínajícím podnikatelkám, ale vyšší šanci na schválení vždycky mají žadatelky s delší podnikatelskou historií (prokazuje se daňovými přiznáními). 

Foto: Shutterstock

Spotřebitelský úvěr

Překvapuje vás, že jsme do seznamu zařadili i spotřebitelský úvěr? Rozhodně to není omyl. Spotřebitelské půjčky se většinou poskytují bezúčelově, takže se peníze z nich dají využít jakkoliv. I do podnikání. Výhodou spotřebitelského úvěru je vyšší ochrana dlužníka a přísnější pravidla pro poskytovatele těchto úvěrů (tady už nebankovky licenci potřebují).

Spotřebitelské půjčky většinou bývají levnější, takže se vyplatí těm, kdo nedrží účetní evidenci, ale pro daňové účely uplatňují procentní paušál. Porovnání bezúčelových půjček pro spotřebitele a jejich cen najdete pod tímto odkazem. Srovnávány tu jsou jak úvěry od bank, tak od licencovaných úvěrových společností.

Dotace

Veřejný sektor poskytuje na rozjezd nebo podporu některých oborů podnikání dotace. Jde o peníze, které se při splnění podmínek nemusejí vůbec vracet. Dotace je skvělou volbou v případě, že přesně odpovídáte popisu cílové skupiny podnikatelů, které chce stát, kraj nebo celá EU podpořit. V opačném případě byste ji museli vracet – na vratku se zadlužit.

Žádat o dotace lze jak na městských a krajských úřadech, tak i u státních fondů, či na ministerstvech. S dotacemi nezahálí ani Evropská unie, která nabízí finanční podporu i pro začínající podnikatele. V Průvodci podnikáním od ČSOB najdete seznamy dotací pro podnikatele pro každý rok. Dotace pro podnikatele v roce 2022 jsou pod tímto linkem.

Foto: Shutterstock

Podpora pro startupy

Pokud své podnikání chcete vést stylem start-upu, rozhodně se můžete obrátit na některou platformu, která start-upy buď přímo podporuje, nebo zprostředkovává finanční podporu tím, že propojuje investory se začínajícími podniky. Kde všude se dá získat podpora pro začínající start-up, zjistíte tady.

Příspěvek na podnikání od Úřadu práce

Dokonce i Úřad práce se může stát tím, kdo vám s financováním podnikání pomůže. Nabízí totiž příspěvek pro začínající podnikatele, který může mít dvě základní podoby:

  • na zřízení pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti
  • překlenovací příspěvek

O přidělení příspěvku vždycky rozhoduje příslušná krajská pobočka ÚP ČR, a poskytuje se na základě zákona o zaměstnanosti. První varianta příspěvku je určena ke zřízení pracovního místa k výkonu samostatné výdělečné činnosti. Varianta druhá se využívá na částečnou úhradu provozních nákladů. V roce 2022 se můžete dostat až na 222 282 Kč. 

Úřad práce však příspěvek přidělí jen při splnění poměrně přísných podmínek:

  • v  době, kdy o příspěvek žádáte, musíte být v evidenci Úřadu práce
  • s podnikáním smíte začít, až je příspěvek přidělen
  • podnikat musíte v oblasti, která je považována za společensky účelnou
  • ve vašem regionu musí být alespoň minimální stanovená výše nezaměstnanosti
  • na příspěvek není nárok (= i když splníte všechny podmínky, získat jej nemusíte).

Další podrobnosti o příspěvku najdete na stránkách Úřadu práce.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Průvodcepodnikáním.cz

Tagy:
3 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Podnikání není procházka růžovou zahradou. Já sama jsem podnikala brzy po sametové revoluci, a to bylo docela fajn, sice jsem pracovala 20 hodin denně, a sotva jsem měla čas se vyspat, ale to období se mi moc líbilo 🙂

  2. Tereza Příhodová 2 roky ago

    Musím souhlasit s Jaroslavou. Podnikatelky a podnikatelé to dnes opravdu nemají jednoduché. Mám třeba jednu kamarádku, která měla menší firmu s pár zaměstnanci a bohužel je teď v procesu likvidace s.r.o. viz https://konecpodnikani.cz/ Nese to hodně těžce, ale její firma se dostala do ztráty a už to tak nešlo dál. A takových případů bude nejspíš jen přibývat.

  3. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Obdivuji všechny, kteří mají odvahu se v dnešní době do podnikání pustit.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account