Ideálním scénářem vaší kariéry by určitě bylo to, že si váš nadřízený sám všimne vašich úspěchů a sám vám nabídne zvýšení platu. Bohužel realita je tomu většinou na hony vzdálená… Pokud ale máte pocit, že si zasloužíte lepší finanční ohodnocení, je štafetový kolík na vašem místě. Když jde o vyjednávání o vyšším platu, to, co neřeknete, může být stejně důležité jako to, co řeknete. Jestli jste pokerový nadšenec, tento fenomén už dobře znáte: osoba, která mrká nebo se potí nebo jinak ztrácí klid, přijde o peníze. Totéž lze říci o vyjednávání o výši vašeho platu.
Abyste si udrželi pokerovou tvář a získali plat, který si zasloužíte, musíte se učit umění být potichu, pokud nemáte něco důležitého na jazyku. Vaším cílem je promluvit, jen když je čas – ani o vteřinu dříve. To platí, ať už vyjednáváte o nové nabídce práce, snažíte se o zvýšení platu ve svém současném zaměstnání nebo podáváte protinabídku.
Jaké 3 věty v žádném případě neříkejte, pokud chcete v zaměstnání přidat?
„Potřebuji více peněz.“
Jednání o výši vašeho platu není o tom, zda potřebujete více peněz, nebo dokonce o tom, zda si více peněz zasloužíte. Jde o to, zda můžete získat více peněz. To znamená porozumět trhu a vašemu míst v něm a využít tyto informace ve váš prospěch. Udělejte si průzkum trhu a zjistěte, jak se pohybují platy ve vašem sektoru. Těmito daty pak můžete argumentovat svému zaměstnavateli, proč stojí za to zvýšit plat právě vám.
„Nemohu si dovolit své výdaje.“
Vaše výdaje, stejně jako zbytek vašeho osobního života, jsou váš byznys a nikoho jiného – nejméně pak vašeho šéfa nebo HR manažera. Nadměrné sdílení vašeho osobního života vám nejenže nezíská více peněz, ale také vás to může stát respekt vašich kolegů, a ten má mnohem vyšší cenu. Můžete se tak před svým šéfem snadno ukázat jako někdo, kdo nedokáže spravovat svůj osobní rozpočet, což ho přiměje si rozmyslet, zda je odpovědnou osobou pro jeho společnost.
„Tolik jsem vydělával/vydělávala ve svém předchozím zaměstnání.“
Vaše platová historie je při jednání o výši vašeho platu irelevantní. Snadno se totiž může stát, že váš nový zaměstnavatel vám chtěl dát více peněz než ten předchozí a touto větou mu nahráváte na smeč a situaci, kdy vaši odměnu sníží. Ať už se rozhovor stočí kamkoliv, snažte se vyhnout pojmenování přesné částky a spíše se rozhovořte o svých dovednostech a praxi, za kterou si představujete plnohodnotné ocenění.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Wikipedia Commons, Balanced Career
Autorka: Lucie Janotová
Určitě souhlasím s tím, že za více peněz je potřeba něco nabídnout. Prostě nejde jen tak přidat bez toho, aby za to byla nějaká protihodnota. Dělala jsem pro pár firem broadcast právě na téma školení vyjednávání a celkově tyhle HR a personalistické věci a to byla jedna věc, kterou jsem jim tam rovnou říkala. Když jdete vyjednávat, tak nebuďte pokorní, jděte s hlavou vztyčenou, ale zároveň nebuďte arogantní a počítejte s kompromisem.
Kristý, máte celkem široký záběr, čemu se věnujete?
Zajímavý článek, který se jistě mnohem čtenářkám může hodit. 🙂
Doporučuji větu – Co mám udělat proto, abych měla větší peníze? Trošku pomohla 🙂
Jo, takto položený dotaz by mohl docela dobře zafungovat….
Opravdu dobře položený dotaz 🙂