Oblékat se v zimě je někdy skutečná výzva. Mohlo by se zdát, že čím teplejší oblečení, tím na tom budete lépe, ale jakmile pak vejdete třeba jen do obchodu, už se tak příjemně necítíte. V čem tedy tkví největší tajemství? Ve vrstvení, které ovšem vyžaduje i trochu kreativity. Vždy však mějte na paměti základní pravidlo – záleží na způsobu, jakým do sebe jednotlivé vrstvy zapadají jako celek, je třeba najít rovnováhu látek, potisků a barev.

Pracujeme se třemi vrstvami

Základní vrstva je klíčová pro udržení tepla a odvádění vlhkosti od těla, měla by být přiléhavá, ale neomezovat pohyb. V praxi to znamená pořídit si kvalitní funkční prádlo, body či tričko například z merino vlny, kašmíru či žerzeje. Nepodceňujte ani nošení punčoch k sukním i pod kalhoty.

Prostřední vrstva vytváří tepelnou izolaci, zároveň by však měla být dost volná na to, aby podpořila cirkulaci vzduchu. Hodí se tedy saka, flanelové košile, svetry, mikiny apod., volte ale takové kousky, které nepůsobí objemně.

Vrchní vrstva nás chrání před vrtochy počasí a může dodat vašemu outfitu sportovní nebo třeba elegantní nádech. Typicky se jedná o bundy nebo kabáty z prodyšných materiálů, případně s nepromokavou úpravou. Patří sem ovšem i nejrůznější doplňky, tato vrstva je zkrátka takovou třešničkou na dortu. Kromě funkčních materiálů můžete použít i materiály jako kůže, umělé kožešiny či hrubé úplety.

Podle Lindsey Bernay, módní expertky a autorky knihy You Can’t Leave the House Naked, mohou správné vrstvy přidat teplo, rozměr a texturu vašemu outfitu a kombinace správných materiálů vám dodá na stylu. Například kožený bomber skvěle doplní kašmírový svetr a popelínovou košili. Výborně funguje kombinace různých délek a lemů nebo vrstvení barev stejného tónu, což pomůže vytvořit elegantní vzhled. Když si nejste jisti, kombinace bílé a černé nikdy nezklame.

Buďte klidně odvážní, ale i rozvážní

Nebojte se využívat ani kombinování potisků, ale to už je trochu vyšší dívčí. Základní pravidlo zní – udržovat stejnou barevnou paletu, potisky s podobnými tóny. Také vyvažujte kombinace velkého a menšího potisku. Opatrnost se vyplácí i při vrstvení textur (různých materiálů) a méně zde opět znamená více. Co tedy působí dobře? Například kožené kalhoty s hedvábnou halenkou a vlněným blejzrem nebo denim v kombinaci s tvídem či kůží, nebo třeba samet s kůží.

Podíváme-li se blíže na materiály, pak své výhody i nevýhody mají jak přírodní, tak syntetické. Přírodní zpravidla vyžadují větší péči, ale jsou dobře prodyšné a vynikají skvělými izolačními schopnostmi. Taková vlna zahřeje a umí regulovat tělesnou teplotu, hedvábí dokáže odvádět vlhkost a je lehoučké, takže pro vrstvení jako stvořené. Co se týče syntetických materiálů, tak nylon rychle schne a je lehký, polyester se vyznačuje trvanlivostí, nemačkavostí a stálostí barev. Rovněž jsou tyto tkaniny cenově dostupnější než přírodní materiály.

Několik praktických tipů

Punčocháče pod džíny – jednoduchý trik, jak si i v mrazivých dnech udržet teplotní komfort

Legíny pod dlouhé šaty – Šatů či sukní se nemusíte vzdát ani v zimě, jen zapomeňte na holé nohy i slabé punčocháče, mnohem lepším nápadem jsou legíny. Pod dlouhými šaty a sukněmi nebudou vidět a vy se budete cítit skvěle.

Vrstvení svetrů – Oversize svetry nebo mikiny milujeme, ale proč nejít dál. Dejte přes ně vestu či kabát, případně pod ně slabší svetr či tričko. Navrstvit můžete také svetry z jemnější pleteniny či klasické roláky – zde platí, že jemné úplety patří pod silné.

Teplo a styl se šálou – šála je dokonalým doplňkem, který nejen zahřeje, ale dodá outfitu také šmrnc.

Při vrstvení se nebojte trochu experimentovat s kombinováním materiálů, zároveň však sázejte na minimalismus a dbejte na to, abyste se mohli pohodlně pohybovat. S trochou kreativity můžete být v zimě jak v teple, tak dokonale styloví.

Zdroj: redakční text, Wikipedia Commons

Foto: Shutterstock

Tagy:

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account