Máte pocit, že nevidíte světlo na konci tunelu? Děti, které zbožňujete byste s chutí vystřelily do vesmíru a muže poslaly za nimi expres. Současný vyjímečný stav klade zvýšené nároky především na nás ženy, matky, manželky, partnerky. Chybí kontakt s kamarádkou, za to s rodinou se vidíte 24 hodin denně. Rozumím. Proto jsme pro vás připravily ve spolupráci s Ženami s.r.o. improvizovanou poradnu. Budeme se věnovat zejména tomu, jak nezblbnout z domácí karantény a nestat se na příštích 12 let obyvatelkou 0+1 s výhledem přes mříže.
Zvoní telefon, přišel email. „Mami co si mám vzít k snídani“? „Haf haf“. „Zlato, kam si dala roušky“? Mami, ať mi brácha vrátí ten tablet“. „ Došla pasta na zuby“. Už aby byl večer.
Připadá vám tento scénář povědomý? Vypadá to u vás doma tak trochu, no dobře, dost podobně? Nevidíte světlo na konci tunelu a 150 x denně si kladete stejnou otázku: „Kdy tohle skončí?“. Nervy máte na pochodu, všude číhá stres, může se dostavit i pocit marnosti a úzkosti. Jak tomu předejít?
Nejdůležitější pro organismus v současném stavu je zůstat v klidu. Nepodlehnout právě stresu natož panice. Oba tyto stavy nabourávají hormonální rovnováhu organismu. O to vážně nestojíme, potřebujeme zůstat fit a fresh.
Velice důležité je v domácí karanténě udržovat sobě a celé rodině režim, co nejpodobnější tomu, na který jste běžně zvyklí. Ranní vstávání ve stejnou dobu a uléhání v čase, na který jste zvyklí. Dnes bych se s vámi ráda podělila o pár tipů, které mohou přispět k tomu, abyste zlepšili svou spánkovou hygienu.
Dodržování spánkové hygieny je nesmírně důležité pro regeneraci organismu i odpojení obou hemisfér a hluboký odpočinek nervové soustavy. Děti by měly uléhat ve stejný čas, na který jsou zvyklé. Na dětský mozek má nedostatek spánku mnoho negativních vlivů, včetně nyní komunikované studie ohledně ADHD u dětí, které spí méně než potřebují. Chodit spát spíš včas, spát dostatečně dlouho, u dětí devět hodin plus a dodržovat spánkovou hygienu – zatemněná okna, vypnuté mobilní přístroje a lampičky, žádné kolové nápoje minimálně šest hodin před spaním a stejně tak přejídání a mlsání v posteli.
To samé by mělo platit pro dospělé jedince plus omezení kofeinu, alkoholu a kouření a ostrých pokrmů a také čokolády. Někteří z mých známých si libují nad tím, jak si konečně mohou užívat seriálové maratóny a do brzkých ranních hodin sledují televizi. Provozují domácí večírky i online a stěžují si – někteří snad i chlubí – tím, že ztrojnásobili konzumaci alkoholu! Špatně. Špatně. Zahrávají si tak nejen s rizikem závislosti, ale i tím, že si narušují, v době korona – krize, tolik důležitou imunitu.
Před spaním našemu organismu nesvědčí ani sledování zpráv a dramatických filmů a čtení napínavých knih. Opět si tak vytváříme stresové stavy, které snižují naši imunitu a schopnost dát organismu prostor pro regeneraci.
Večerní přejídání a noční syndrom jezení jsou také plíživými útočníky na naše psychické rozpoložení i fyzické zdraví. Škodí nejen v dlouhodobém horizontu, ale i bezprostředně zatěžují náš trávící systém a obtěžkávají mysl výčitkami a způsobují rozladěnost a ztrátu motivace. Navíc se organismus nemá kdy zregenerovat.
Mozek řídí orgánových hodiny, které mají svůj daný harmonogram bez našeho vědomého přičinění, Tím, že spíme kratší dobu případně nekvalitním spánkem, omezíme jejich činnost a jednotlivé orgány pak nemohou v klidu vykonávat danou činnost. Například mezi 23 – 1h maximální aktivitu vykazuje žlučník, od 1 – 3h játra a od 3 – 5h plíce.
Sečteno podtrženo, choďte spát včas a spěte dostatečně dlouho. Jezte tak, abyste měli mezi posledním jídlem dne a snídaní ideálně 12 hodin. Udržujte v ložnici teplotu do 20°C a místnost před spaním vyvětrejte. Vypněte všechna elektronická zařízení, ideálně i led světla od televize počítač a mobilu. Pokuste se spát za absolutní tmy, ta je velmi důležitá pro tvorbu spánkového hormonu melatoninu. Resty, které jste ten den nestihly vyřídit neutečou, nebojte, počkají na vás do druhého dne. Možná víte, že ráno určuje rytmus celého dne, jaké ráno si nastavíme, takový budeme prožívat den. A jak si uspořádat den a čím si jej prosvětlit, o to se s vámi podělím už brzy.
Buďte v klidu, zdraví a opatrujte se!
Petra L. Krajčinovič
Koučka, specialistka na psychologii stravování a zdravou výživu
Manuál jak nezblbnout v domácí karanténě
-
Do školy v novém! Aneb na co nezapomenout, než vaše ratolesti vyrazí do školních lavic?
PavlínaŽabková||Magazín
Co potřebují prvňáčci do školy: Tipy na školní aktovky a edukativní pomůcky A je to zase tady. Prvňáčci se...
-
9. Příběh vagíny: Opravdu funguje dieta proti kvasinkám?
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, Magazín, dole bez starostí, péče o sebe, zdraví
Kvasinky se mohou přemnožit a způsobit tak mimo běžných kvasinkových infekcí i infekce na kůži (v tříslech nebo pod...
-
Šest principů účinného otužování
Veronika Allister||#, Krása a zdraví, Magazín, biohacking, péče o sebe, péče o tělo
Ne všichni otužilci využívají plný potenciál otužování. Jaké jsou základní principy pro to, aby byla chladová terapie co nejúčinnější?...
-
Jak chutná Brno: nejlepší gastro tipy
Redakce Ženy s.r.o.||#, Magazín, Zábava a volný čas, cestování, tipy, trendy
V dnešním článku se dozvíte, kam zajít v Brně na skvělou snídani, tak trochu jiný dort, kde si vyrobit...
-
Zpátky do lavic! Poradíme, jak na ideální školní svačinu
Lucie Janotová||#, Kulinářské tipy, Magazín, děti, tipy
Jak dětem dopřát tu nejlepší svačinu, která neskončí v koši a její příprava nebude náročná? Máme pro vás pár...
-
Jak se začít mít (konečně) rád/a?
Veronika Allister||#, Krása a zdraví, Magazín, biohacking, péče o sebe, vzdělávání
Téměř každý zná pocit nespokojenosti. A tak jsme sepsali několik doporučení, jak se od takových myšlenek oprostit a začít...
-
Strava podle krevní skupiny A: jak nás ovlivňuje i omezuje
Adéla Němečková||#, Krása a zdraví, Magazín, krevní skupiny, péče o sebe, zdravá strava
Jak by měl vypadat jídelníček pro krevní skupinu A? Čemu by se tito lidé měli vyhnout a co by...
-
6. Příběh vagíny: Stárnutí aneb jak řešit suchost a nedostatečnou chuť na sex
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, Magazín, dole bez starostí, péče o sebe, zdraví
Jak efektivně řešit vaginální suchost? A co sex po porodu? Je menopauza koncem našich sexuálních životů? Na to vše...