Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb. Její správné provedení působí blahodárně na celý lidský organismus, naopak špatný stereotyp chůze může vést až k bolestivým stavům nohou, zad či kloubů. Jaká chůze je podle fyzioterapeutů ta zdravá?
Chůze je jako lék, který podporuje pohybovou soustavu i oběhový systém. Při správné chůzi posilujeme dolní končetiny, svalstvo lopatek, ramen, šíje a další. Napomáhá prokrvení celého těla a tím i odplavování odpadních látek z tkání a jejich detoxikaci. Jako anaerobní aktivita je ideální pro spalování kalorií a v neposlední řadě má kladný vliv na psychiku a podporu peristaltiky.
Příznivě působí i proti vzniku křečových žil a urychluje tok lymfy, jelikož aktivní svaly na nohách působí jako pumpa, která čerpá krev i lymfu proti gravitaci zpět k srdci.
Pro zdravou chůzi je však třeba dodržovat několik zásad.
Narovnat!
Pokud se člověk hodiny hrbí u počítače nebo zatěžuje jen určité svalové skupiny ve fyzicky náročném zaměstnání, je chůze ideální příležitostí k tomu se napřímit a aktivovat střed těla.
Každý krok by měl doprovázet i takzvaný nutační (kývavý) pohyb pánve, díky kterému získává trup stabilitu. Pak pracují svaly středu těla v harmonické rovnováze a u žádné skupiny nedochází k přetížení. Napřímená páteř umožňuje rovnoměrné rozložení nárazů z došlapu a správné fungování pánve zajišťuje optimální podmínky také pro kyčel. Vzpřímené chůzi brání především těžké tašky nošené přes jedno rameno nebo návyk předsunuté hlavy ze sedavého zaměstnání. Každý centimetr takového předsunutí znamená až osmikilovou zátěž navrch na trapézové svaly.
Chůze nebolí
Chůze by neměla bolet. Jakýkoli diskomfort nebo bolest signalizují problém, který způsobuje špatný stereotyp chůze nebo poškození tkání (chrupavka, sval, šlacha, vazy) a těžko lze „rozchodit“. Konzultace s fyzioterapeutem, který určí chyby a jejich korekci při chůzi, je proto na místě.
Nějakým zlozvykem při chůzi trpí odhadem 40 procent Čechů, snad každý má vsedě nebo při chůzi předsunutou hlavu. Už u dětí můžeme vidět vbočená kolena, ochablá bříška, odstáté lopatky, ramena tažená k uším. Dospělí pak často trpí bolestí hlavy nebo i brněním do rukou od zvýšeného napětí trapézového svalu, který ještě nese váhu batohu při turistice. Pokud má dotyčný potíže s páteří nebo klouby, bolesti se při chůzi mohou zvýraznit.
Když zlobí chodidla
Alespoň jednu z mnoha deformit chodidel má podle fyzioterapeutů polovina dospělých lidí. Mezi nejrozšířenější patří vbočený palec nebo propadlá klenba. Příčiny mohly vzniknout už v dětství, například špatnou obuví. V dospělosti jsou rizikovými faktory chronické přetěžování nohou, dědičnost, sklon k uvolněnosti vazů, obezita nebo neustálé uzavírání nohou do těsných bot.
Takzvaná ‚plochá noha‘ může působit fyzické obtíže v celém pohybovém aparátu, bývá skrytou příčinou křečí v lýtkách, bolesti kolen, kyčlí, hlavy i krční páteře. Při vyšším stupni plochonoží je důležité používat kvalitní vložky do bot, ty jsou však pouze pasivní doplněk, který nohu nijak neléčí. Napravit řadu obtíží je možné vhodným fyzioterapeutickým cvičením. Ideální prevencí je chůze na boso po různých druzích povrchu.
Vezměte hole k ruce
Fenoménem poslední doby je Nordic Walking – chůze s holemi, která díky zapojení horní poloviny těla odlehčuje zátěži na dolní končetiny a ve srovnání s klasickou chůzí vyžaduje zhruba o pětinu vyšší energetický výdej. Při správném provedení aktivuje až 90 procent svalů celého těla, lidem s nadváhou šetří bederní páteř a kolenní klouby a je celkově efektivnější.
Z pohledu fyzioterapie má Nordic Walking pozitivní dopad na trénink svalů na rukou, ramenních svalů a zad. Stabilizuje opěrnou soustavu a díky rozložení zátěže na celou kosterní soustavu pomáhá při bolestech kloubů. Zapojení horních končetin při chůzi nutí mít dostatečně napřímenou hrudní páteř, která tak umožňuje rotaci horního trupu a tím i lepší souhyb horních končetin. Dosáhnout napřímené a ohebné páteře je přitom jedním z hlavních cílů terapie například u osteoporózy.
Foto: Shutterstock
Jak správně chodit? Následujte rady fyzioterapeutů
-
Hubnutí podle znamení zvěrokruhu: jak na nejlepší dietní plán podle hvězd?
Lucie Janotová||Mám se ráda
Snažíte se zhubnout, ale ručička na vaší váze se né a né hnout? Zkoušíte všechny osvědčené tipy, ale výsledky...
-
Odlehčený jídelníček: inspirace z celého světa
Lucie Janotová||Mám se ráda
Se začátkem nového roku přichází často i předsevzetí ohledně zdravějšího životního stylu a mnozí z nás hledají inspiraci nejen na...
-
Únik moči v těhotenství: tabu nebo problém, který je potřeba řešit?
Redakce Ženy s.r.o.||Mám se ráda
S inkontinencí neboli únikem moči v těhotenství se setká až polovina žen a její rozvoj záleží na celé řadě...
-
DNES se na vás moc těšíme! Vemte s sebou maminku, kamarádku nebo dceru a přijďte na Den, kdy se mám ráda!
KristinaGrey||Mám se ráda
Nevíte co se sobotním odpolednem? Přijďte na Den, kdy se mám ráda! Připravili jsme pro vás celé odpoledne plné...
-
Jak vybrat oční stíny podle barvy očí?
Redakce Ženy s.r.o.||Mám se ráda
I v zimních měsících si dopřejete výrazné oční stíny, především na oslavy, večírky a další důležité události. Vyzkoušet oční...
-
Cesta k rozkoši: vyzkoušejte překvapivé erotogenní zóny
Redakce Ženy s.r.o.||Mám se ráda
Lidské tělo je ojedinělé a unikátní, a tak se od sebe navzájem lišíme ve spoustě aspektů. Erotogenní zóny nejsou...
-
Jak zhubnout? Toto je 10 tipů výživových odborníků, které skutečně fungují
Lucie Janotová||Mám se ráda
Hubnutí je věda! Existuje tolik informací a doporučení, jak by měly ženy hubnout, ale vybrat si pro sebe to...
-
Jak mít dlouhé, lesklé a hlavně zdravé řasy
Lucie Janotová||Mám se ráda
Dlouhé a husté řasy dokonale zvýrazňující oči jsou snem každé z nás! Pravidelně se staráme o své vlasy, kartáčujeme...