Grily hrají v tomto období významnou roli při přípravě pokrmů, ale rozhodně na nich nemusíme připravovat pouze maso a sýry. Důležitou součástí každého jídla je zelenina a ti, kteří jí příliš neholdují, tak na grilované si pochutnají zcela jistě.
Jak grilovat zeleninu
Při grilování zeleniny bychom se měli řídit několika pravidly, aby její chuť opravdu stála za to. Pokud jste zvyklí marinovat maso, pak u zeleniny toto nepraktikujte, ani ji během grilování nepotírejte množstvím oleje. Mnohem lepší je, když ji ogrilujete jen tak a dochutíte až posléze, třeba pomocí omáček, na které níže naleznete recepty.
Klasicky na středním žáru grilujeme kukuřici (menší špalíčky), celer na plátky, rajčata (ideálně cherry, která necháme na větvičce), cibuli, dýni nebo houby. Zprudka pak grilujeme cuketu, chřest, brokolici, papriku či lilek, které následně přeneseme do misky, dochutíme a zakryjeme. Zelenina takto ještě dojde a změkne. Máte-li rádi mrkev nebo červenou řepu, nejlépe se upečou vcelku zabalené v alobalu.
Omáček skvěle ladících ke grilované zelenině najdete bezpočet a možná si nějaké sami i vytvoříte. Mezi nejjednodušší patří zálivka z olivového oleje, citronové šťávy a soli. Dokonale se blýsknete i se šalotkovou zálivkou, kdy smícháte nasekanou šalotku, sůl, 2 lžíce vinného octa, 4 lžíce olivového oleje a 2 lžičky hořčice (nejlépe dijonské). Kdo by si však chtěl trochu vyhrát i s omáčkami, máme pro vás tři výtečné tipy.
Charmoula
Ingredience
1/2 šálku nasekané petrželky
1/2 šálku nasekaného koriandru
1/2 šálku olivového oleje
1 lžíce citronové šťávy
1 lžička mletého česneku
3/4 lžičky papriky
1/2 lžičky mletého kmínu
špetka kajenského pepře
Sůl podle chuti
Černý pepř dle chuti
Postup
Ve středně velké míse smíchejte nasekanou petržel a koriandr. Přidejte olivový olej, citronovou šťávu, česnek, papriku, kmín a kajenský pepř, vše promíchejte. V případě potřeby přidejte další olivový olej. Podle chuti dochuťte solí a černým pepřem. Grilovanou zeleninu pokapejte charmulou a podávejte teplou nebo při pokojové teplotě.
Mátová omáčka
Ingredience
1/2 šálku natrhaných čerstvých lístků máty
1 šálek natrhaných čerstvých petrželových listů
2 středně velké stroužky česneku
1/4 šálku kaparů, scezených a opláchnutých
1 1/2 lžíce šťávy a 1 lžička kůry z 1 citronu
2 lžíce šťávy z pomeranče
1 malá šalotka
1 malá červená chilli paprička
3/4 šálku extra panenského olivového oleje
Sůl a čerstvě mletý černý pepř
Postup
Do mísy kuchyňského robotu nebo mixéru vložíme mátu, petrželku, česnek, kapary, citronovou šťávu a kůru, pomerančovou šťávu, šalotku, pepřové vločky a olivový olej a vše rozmixujeme do hustého pyré. Přendejte směs do malé misky, podle chuti osolte a opepřete.
Sýrové fondue s pivem
Ingredience
1/4 hrnku másla
1/3 hrnku hladké mouky
1 láhev ležáku
1/4 šálku husté smetany
1 1/2 šálku rozdrobeného sýra Gruyère
1 1/2 šálku rozdrobeného sýra Cheddar
1/2 lžičky worcestrové omáčky
1/2 lžičky hořčičného prášku
Postup
Máslo rozpusťte ve středně velkém hrnci, postupně vmíchejte mouku. Za stálého míchání vařte, dokud lehce nezhnědne, asi 1 minutu. Postupně zašlehejte pivo a hustou smetanu. Za stálého míchání vařte, dokud omáčka nezhoustne a nezačne bublat. Postupně přidávejte sýry Gruyère a Cheddar za stálého míchání, aby se každý sýr rozpustil a zapracoval, než přidáte další.
Vmíchejte worcestrovou omáčku a suchou hořčici, dokud nevznikne hladká hmota. Směs přelijte do hrnce na fondue, přikryjte a udržujte v teple. Ihned podávejte tak, že v omáčce budete namáček kousky zeleniny.
Zdroj: Wikipedia Commons, ciafoodies.com, seriouseats.com, southernliving.com
Foto: Shutterstock