Vyznat se podrobněji v jednotlivých plemenech krav náleží většinou jen opravdovým odborníkům. Chcete se i vy trochu poučit a zjistit, která kráva z farmy je na mléko, a za jakým plemenem zajet na statek pro to nejlepší maso? Náš článek vám navíc poradí i s tím, jaký kus masa si při koupi vybrat.
Základní třídění plemen skotu je podle původu, prošlechtění, geografického rozšíření a užitkového směru. Plemena krav se dělí jednoduše na mléčná, s kombinovanou užitkovostí a masná. Mezi mléčnými plemeny najdeme například černostrakatý skot-holštýn, červenostrakatý skot (českou stračenu) a jerseyský skot. Mezi plemena kombinovaného užitkového typu patří například plemena horského strakatého skotu – švýcarský strakatý skot, německý strakatý skot, montbeliardský skot atd. K masným plemenům, tedy kravám, které se primárně nedojí, a jejich chov je určený pouze na maso, patří například belgické modré plemeno, skotský náhorní skot neboli highland, galloway, hereford, aberdeen-angus a další. V České republice se v bio režimu chová na mléko český strakatý skot, hojně se vyskytuje například jersey nebo masná plemena highland a aberdeen-angus.
Rozdíly ve způsobech chovu
Chov skotu se u nás dělí v podstatě jen na dva typy. Prvním z nich je vazné ustájení, které se hojně využívalo v dobách minulých. Dnes se objevuje minimálně, a to spíše v malochovech. Druhým typem chovu je volné ustájení, u něhož je kladen větší důraz zejména na dobré životní podmínky, tedy welfare. Nejlepší podmínky pro život nabízí nejen skotu, ale všem zvířatům, bio farmy, jejichž hospodaření i chov se řídí zásadami ekologického zemědělství.
Ekologické zemědělství disponuje dvěma druhy ustájení. První je celoroční na pastvině, které je využívané především u chovu masného skotu typu highland, kterému i pobyt ve sněhu udělá radost. Druhý typ ustájení je částečně ve stáji, kdy krávy ale mají vždy přístup do výběhu či rovnou na pastvinu. Tento systém se využívá především u mléčných plemen. Stáj musí být navíc vybavena dostatečným prostorem k odpočinku i dalšími doplňky, jako jsou například drbátka apod.
Dojnice chované v ekologických chovech i tak tráví většinu života na pastvě a v případě ustájení musí mít dostatek místa k pohybu i krmení. Ekologické zemědělství respektuje potřeby zvířat, krávy mají možnost žít v téměř přirozených podmínkách a tento přístup vede k prevenci nemocí. Ekologické dojnice také většinou žijí mnohem déle, protože nejsou degradovány jen na stroje na mléko, ale zachází se s nimi s patřičnou péčí.
Zájem o bio maso stoupá
Živočišná výroba zaznamenala v roce 2017 nárůst počtu ekologicky chovaných zvířat, a to o 2,5 % oproti roku 2016. Na ekofarmách bylo chováno více než 418 tis. kusů zvířat. Stejně jako v předchozích letech dominoval jednoznačně chov skotu (256 tis. kusů a 88 %), následovaný chovem ovcí (99 tis. kusů a 7% podíl). Produkce masa činila v roce 2017 celkem 6693 tun.
Největším podílem je zastoupeno hovězí maso, jehož produkce se meziročně téměř nemění a dlouhodobě tvoří 90 % celkové produkce bio masa. V roce 2017 se na chov skotu soustředilo celkem 2767 ekofarem. V ekologickém zemědělství se kromě skotu hojně chovají také koně, ovce, kozy, prasata, drůbež, králíci i včely.
Jaké maso si na ekofarmě vybrat?
Pokud se chystáte na farmu za nákupem pěkného kousku bio hovězího masa a nechcete odjet s celou krávou, pečlivě si rozmyslete, co vlastně chcete s masem v následujících dnech dělat. Například nízký a vysoký roštěnec i vysoká žebra je dobré nechat projít dlouhým procesem zrání až 40 dní při velmi nízké teplotě kolem 0 stupňů.
Pro kvalitní hovězí vývar vyberte žebro nebo hrudí, případně krk, pupek i bok. Nejdokonalejší guláš připravíte z kližky. K pečení a dušení je nejvhodnější svíčková, kýta, roštěnec i plec. Svíčková se perfektně hodí pro přípravu bifteků, z kýty připravíte skvělé steaky, roštěnky, ptáčky, závitky i rolády. Roštěnec si ponechte na grilování či roastbeef. Plec je nejlepší do omáček, ale také na steak či na nudličky do masové směsi.
Na farmu nejen pro maso
I vy patříte mezi milovníky kvalitního mléka a mléčných výrobků? Vyzkoušejte bio mléko přímo z ekofarmy! Zájem o bio mléko v Evropě stále stoupá, jeho spotřeba i počet producentů meziročně výrazně roste. V posledních několika letech se jeho produkce v členských státech zvýšila až několikanásobně.
Dlouhodobě trvá trend rostoucí poptávky po bio mléčných výrobcích. Tento trend, který jednoznačně vyčtete z každé statistiky k ekologickému zemědělství, potvrzují také naši sedláci. Biomléko obsahuje až o 68 % více zdraví prospěšných omega-3 mastných kyselin než běžné mléko, minimum zbytkových pesticidů i antibiotik a až třikrát více kyseliny linolové. Poptávka se u nás zvyšuje nejen po mléku z ekologického zemědělství, ale také po lokálních mléčných produktech v bio kvalitě.
Foto: Shutterstock
Máte chuť na steak? Jak vybrat to nejlepší maso?
-
Margarita: koktejl, kterým okouzlíte všechny přátele
VeronikaHrubá||Kulinářské tipy
Pořádáte doma večírek nebo si chcete běžný večer ozvláštnit něčím jiným než je sklenkou vína či láhví piva? Zkuste...
-
Sladce a bez lepku: vyzkoušejte nové recepty na bezlepkové pečení
Lucie Janotová||#, Kulinářské tipy, recepty, tipy, zdravá strava
Máte chuť dát si něco sladkého k víkendové kávě, ale nesmíte lepek? Žádný problém! Připravte si dokonalé dezerty, které...
-
Rebarbora: Ingredience, která by v jarní kuchyni neměla chybět
Kristýna Solničková||#, Kulinářské tipy, inspirace, recepty
Začíná sezona rebarbory, zeleniny plné vitamínů, která je výtečná pro sladkou i slanou kuchyni. Zařaďte ji do své kuchyně,...
-
Recepty z rajčat, které vám zpestří letní menu
Kristýna Solničková||#, Kulinářské tipy, inspirace, léto, recepty
V zahrádkách se to teď pěkně červená kulatými, oválnými, malými i velkým rajčaty a opět přichází na řadu otázka,...
-
Rostlinná strava. Komu a proč prospívá?
KristinaGrey||Kulinářské tipy
Slyšeli jste již o raw stravování? Syrová strava (raw strava) je většinou rostliná výživa, která je založena na konzumaci tepelně...
-
Den plný bio: Otestovaly jsme nejlepší biopotraviny roku 2019
Redakce Ženy s.r.o.||Kulinářské tipy, redakční testování
Na začátku září byly slavnostně vyhlášeni výherci soutěže Česká biopotravina roku 2019. A protože v redakci nejen ujíždíme na...
-
Originální velikonoční dezerty, na kterých si pochutnáte s celou rodinou
Lucie Janotová||Kulinářské tipy, dezert, recepty, velikonoce
I když ne každý slaví Velikonoce stejným způsobem a mnohdy se tradici liší ve světě, ale i u nás,...
-
Kuchařky bez domova zvou do svého bistra a vyráží i do terénu
Kristýna Solničková||Kulinářské tipy
V Jídelně Kuchařek bez domova zahajují již čtvrtou sezónu a na podzim se s jejich červeným stánkem s dobrotami...