Výběr kvalitního čaje je krok číslo jedna. Druhým a neméně důležitým bodem je jeho příprava. Správná délka louhování, teplota vody i způsob konzumace mohou být pro získávání hlavních benefitů z čaje klíčové. Pojďme si vysvětlit, jak jednotlivé druhy čajů připravit

Příprava čaje není žádná věda. Máte-⁠li ale rádi specifické odrůdy, anebo chcete zkrátka z šálku čaje vytěžit co nejvíc, je třeba si zopakovat pár základních postupů i nejčastější chyby, které se vám mohou při přípravě stát. Jak si tedy pokaždé připravit skvělý čaj, který se nebudete stydět nabídnout ani čajovým expertům?

Jak připravit sáčkový čaj?

Nejčastěji narazíte na klasické čajové pytlíky, jejichž příprava není skutečně žádná věda. Čajový sáček vložíte do hrníčku, zalijete jednou převařenou vodou a krátce promícháte. Poté louhujte obvykle 4 až 5 minut, aby se uvolnila chuť a aroma. Před vyjmutím sáček jemně přimáčkněte ke stěně hrnečku a až poté vyndejte. Na konec si čaj dochuťte podle sebe –⁠ můžete jej nechat jen tak nebo přidat cukr, med, citron či mléko. Přesně tak, jak to máte rádi vy.

Pokud vás čajová problematika zajímá hlouběji, mrkněte na Cajovy.blog, kde najdete spoustu doplňujících článků o přípravě, druzích čajů i historii.

Jak připravit zelený čaj?

Odměřte si zhruba 2,5 g až 4 g zeleného čaje, podle toho, kolik čaje chcete připravit. Obecně můžeme říci, že na jeden šálek stačí jedna zarovnaná čajová lžička. Poté zalijte čaj teplou, nikoliv vařící vodou, ideálně o teplotě 60–⁠80°C. Nechejte čaj louhovat podle návodu, většinou 1 minutu. Postupem času si sami najdete ideální dobu louhování, aby čaj pro vás byl tak akorát. Kvalitní čaje můžete zalévat i vícekrát, při dalším zalití se ale čaj louhuje zpravidla o něco delší dobu. Zelený čaj se podává v menších čajových šálcích.

Jak si připravit černý čaj?

Také u černého čaje je třeba dodržovat pár pravidel. Dávkování je podobné zelenému čaji, tentokrát ale můžete zalít čaj vařící vodou. Podle druhu čaje louhujte 2–⁠4 minuty, rozhodně ne déle. Oproti zelenému čaji lze připravit jen jeden nálev.

Jak připravit bylinkový nebo ovocný čaj?

Co se týče správného dávkování, je třeba se vždy držet návodu konkrétního čaje. Zejména u bylinek je to důležité, protože nejlépe účinkují ve slabší koncentraci, aby se předešlo možným vedlejším účinkům. Čaj zalijte vařící vodou a nechte louhovat zhruba 15 minut. Poté můžete dochutit citronem a medem.

Jaké nejčastější chyby mohou nastat při přípravě čaje?

  • Vodu na čaj převařte v konvici jen jednou. Jinak se eliminuje hladina kyslíku, která pomáhá čaji v jeho plné chuti.
  • Kvalita vody je klíčová. Můžete použít vodu z kohoutku, o chlup lepší chuť má ale voda pramenitá nebo přefiltrovaná ve filtrační konvici.
  • Různé druhy čajů mohou vyžadovat různou teplotu vody na zalití. Pokud jste skuteční fajnšmekři, vyplatí se vám konvice s nastavením stupňů.
  • Předtím, než čaj zalijete, je dobré nechat vypláchnout konvičku nebo šálek horkou vodou.
  • Dalším důležitým krokem je výběr kvalitního čaje –⁠ kvalitní čajové lístky mají vždycky lepší chuť, než obyčejné čajové sáčky.
  • Nepoužívejte špinavé pomůcky k přípravě čaje. Po přípravě čaje je hned zase vyčistěte, ideálně jen horkou vodou.
  • Do sítka či konvičky vkládejte správné množství čaje. Nápovědou vám budou instrukce na obalu, podle toho, kolik čaje chcete připravit.
  • Skladování čaje je také důležité. Ideální je suché, tmavé a chladnější místo. Není vhodné jej skladovat v lednici, blízko koření nebo u plotny.
  • Na správně době louhování záleží. Pokud se čajové lístky louhují déle, než je třeba, pak se to odrazí na chuti čaje, zejména na jeho hořkosti.

Foto: Depositphotos

Tagy:
2 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account