Není nad domácí voňavý džem, který neobsahuje žádná přidaná éčka, zbytečně moc cukru, a navíc je dělaný s láskou. I proto jsou stále tak populární džemy, jež si můžeme udělat doma.
Vyrobit si vlastní džem není nijak náročné. Jeho základem je kvalitní ovoce, které je dostatečně vyzrálé. Milujeme ho na krajíci chleba s málem a je nenahraditelný i jako příchuť v dortech. Jahodový, malinový nebo rybízový džem je klasika. Co tentokrát vyzkoušet něco netradičního, ale stejně chutného. Vybrali jsme pro vás tři nové recepty, které stojí za to vyzkoušet.
Švestkový džem s portským vínem
Co potřebujete (na 3 skleničky):
- 600 g vypeckovaných švestek
- cca 150 – 300 g cukru (podle chuti a sladkosti švestek)
- šťávu z 1 citrónu
- cca 60 ml portského vína (dle chuti může být o něco více či méně)
- 1 a 1/2 lžičky ovocného (citrusového) pektinu Labeta
Postup:
Švestky nakrájejte a dejte do kastrůlku, zasypte cukrem a na mírném plameni nechte cca 10 minut povařit, dokud nezměknou. Zpočátku, než švestky pustí šťávu, tak míchejte, ať se nepřipálí, případně podlijte 1 lžící vody. Až švestky dostatečně změknou, tak je rozmixujte tyčovým mixérem do požadované konzistence (můžete nechat v džemu kousky ovoce). Švestky také lze syrové rozmixovat a až pak povařit. Do rozmixovaných švestek přidejte vymačkanou šťávu z citrónu, portské víno a cukr. Pektin nejprve stranou rozmíchejte se lžící cukru a poté jej důkladně vmíchejte do džemu. Nechte společně ještě 5–10 minut povařit.
Jestli je džem hotový, zkontrolujte talířkovou metodou – kápněte lžičku džemu na porcelánový talířek, nechte zchladnout a jestli nestéká, je perfektní. Hotovým džemem plňte čisté a vyvařené skleničky a uzavřené otočte dnem vzhůru. Nebo můžete i klasicky zavařit v hrnci s vodou na 80 °C po dobu cca 20 minut. Takto konzervovaný džem můžete uchovávat i mimo lednici, otevřenou skleničku skladujte však už pouze v lednici.
TIP: Namísto portského je v džemu výborné i červené víno, přidat můžete také koření jako je vanilka, skořice, kardamom nebo třeba badyán.
Malinový džem s limetkou
Co potřebujete:
- 1 kg malin
- 350 g cukru
- šťávu z jedné limetky
- 10 g ovocného (citrusového) pektinu Labeta
Postup:
Maliny smícháme s cukrem a na 24 hodin necháme macerovat v lednici. Následující den si připravíme sklenice (pořádně umyjeme v horké vodě a dáme sterilovat do trouby vyhřáté na 100 °C). Maliny s cukrem přivedeme na plotně k varu, případnou vznikající pěnu sbíráme, aby zůstal džem hezky čirý. Po pár minutkách varu přidáme šťávu z limetky, pektin smíchaný s trochou cukru, pořádně promícháme a krátce 3-5 povaříme.
Provedeme želírovací test (kápneme trochu džemu na vychlazený talířek), a pokud má džem požadovanou konzistenci a nestéká z talířku, plníme do horkých sklenic, uzavřeme a pak schováme do špajzu na horší časy.
Mirabelkový džem s vánočním kořením
Co potřebujete:
- 1 kg mirabelek (nebo zralých sladkých špendlíků)
- 300 g třtinového cukru
- Ovocný pektin Labeta
- Šťáva z jednoho citrónu
- 1 hvězdička badyánu
- 5 ks hřebíčku
- 2 kousky celé skořice
- 1 kg mirabelek (nebo zralých sladkých špendlíků)
- 300 g třtinového cukru
- Ovocný pektin Labeta
- Šťáva z jednoho citrónu
- 1 hvězdička badyánu
- 5 ks hřebíčku
- 2 kousky celé skořice
Postup:
Omyté mirabelky podlijeme trochou vody (asi 50 ml), přidáme koření a rozvaříme do měkka. Necháme půl hodiny přikryté odpočinout, aby se rozleželo koření. Směs propasírujeme přes sítko, abychom se zbavili slupek a pecek. Ovocný pektin smícháme s třtinovým cukrem a přidáme k propasírovaným mirabelkám a zakápneme citronovou šťávou. Povaříme 5 minut, nezapomínáme průběžně míchat, aby se marmeláda nepřipálila.
Hotový džem nalijeme do čistých skleniček, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru a necháme zchladnout. Skladujeme nejlépe na tmavém, chladném a suchém místě.
Foto: archiv Labeta