Podzimní čas si už asi jen těžko dokážeme představit bez dýně. Její nejrůznější podoby se objevují v dekoracích, vydlabaná a rozmanitě vyřezaná slouží jako lucerna v halloweenském období, ale především obohacuje náš jídelníček. Využití této tykvovité plodiny je opravdu rozmanité, a to obzvláště v kuchyni, kde ji lze uplatnit ve slaných i sladkých receptech.
Dýně za pozornost rozhodně stojí, neboť velmi prospívá našemu zdraví, například podporuje imunitu a přispívá ke zdravé pokožce, zraku a srdci. Dužina je totiž bohatá na vitamíny A a C, vlákninu a antioxidanty, obsahuje až 94 % vody a minimum kalorií. Dýně je také zdrojem vitaminu E, železa a kyseliny listové. Antioxidanty, například alfa-karoten, beta-karoten a beta-kryptoxantin, dokážou neutralizovat volné radikály a zabránit tak poškozování buněk, což napomáhá k ochraně organismu před chronickými onemocněními. Řadu prospěšných látek obsahují též dýňová semínka, která skvěle chutnají opražená.
V kuchyni nejčastěji využijeme dýni velkoplodou, hokkaido, špagetovou či máslovou, a to na stovky způsobů. Kousky dýně jsou chutné třeba jen ogrilované, výborný je kompot „dýně alá ananas“, dá se sušit, fermentovat či nakládat, vždy si na ní pochutnáte. Pojďme se nyní podívat na několik inspirativních receptů, jak dýni využít jinak než na tradiční polévku.
Kořeněný dýňový dort
Ingredience
175 ml rostlinného oleje
250 g hladké mouky
1 lžička sody bikarbony
1 lžička mleté skořice a další na poprášení
½ lžičky mletého zázvoru
½ lžičky mletého muškátového oříšku
½ lžičky mletého hřebíčku
200 g moučkového cukru
200 g jemného třtinového cukru
3 vejce
250 g dýňového pyré
150 ml mléka
1 lžička vanilkového extraktu
Na polevu
200 g měkkého sýra
175 g změklého másla
600 g moučkového cukru
1 lžička vanilkového extraktu
oranžové a růžové gelové potravinářské barvivo
Postup
Troubu předehřejte na 180 stupňů. Dvě kulaté dortové formy o průměru 20 cm vymažte olejem a dno vyložte papírem na pečení. Ve velké míse smíchejte mouku, sodu, koření a ½ lžičky soli. V druhé velké míse prošlehejte cukry, olej, vejce, dýňové pyré, mléko a vanilku, dokud se dobře nespojí. Mokré přísady vlijte do suchých a poté je vyšlehejte dohladka. Těsto rozdělte do forem a jemně jím zatřeste, aby se povrch vyrovnal.
Pečte 30 minut, dokud špejle zapíchnutá do středu koláče nevyjde čistá. Vyjměte korpusy z trouby a nechte 10 minut vychladnout ve formě, poté je přendejte na mřížku a nechte zcela vychladnout.
Zatímco koláče chladnou, připravte polevu. Měkký sýr a máslo vyšlehejte v míse do hladkého krému. Postupně přidávejte moučkový cukr a vanilku a šlehejte, dokud nebude hmota lehká a nadýchaná. Polevu rozdělte do dvou misek. Jednu obarvěte kapkou oranžového potravinářského barviva a druhou kapkou růžového barviva.
Po úplném vychladnutí položte jeden piškot na servírovací talíř nebo dortový stojan. Na dort naneste po lžičce růžové a oranžové polevy, rozetřete ji až k okrajům a navrch položte druhý piškot. Pomocí nože naneste na dort kapky obou polev a poté je rovnoměrně rozetřete po povrchu a bocích, abyste vytvořili mramorový efekt.
Dýňové lasagne
Ingredience
1/2 šálku másla
1 cibule
4 stroužky česneku
1 lžička jablečného octa
1 lžička sušené šalvěje
cca 400 g dýňového pyré
2 lžíce čistého javorového sirupu
1 lžička nastrouhaného čerstvého muškátového oříšku
Sůl
Čerstvě mletý černý pepř
1 velké vejce rozšlehané do pěny
1 balení sýra ricotta
3 šálky rozdrobeného sýra Fontina
3 šálky strouhané mozzarelly
Sprej na vaření
500 g plátů lasagní bez vaření
Postup
Předehřejte troubu na 190 stupňů. Ve velkém hrnci rozpusťte máslo, přidejte cibuli a česnek najemno a za občasného míchání vařte, dokud nezměknou a nerozvoní se, asi 7 minut. Přidejte ocet a za stálého míchání vařte, dokud se z větší části neodpaří. Vmíchejte šalvěj, přidejte dýni, sirup a muškátový oříšek, poté osolte a opepřete. Za stálého míchání vařte, dokud se vše nezahřeje.
Ve středně velké míse smíchejte vejce, ricottu, 2 hrnky Fontiny a 2 hrnky mozzarelly, dokud se nespojí. Vymažte zapékací misku sprejem na pečení. Dno připravené misky potřete tenkou vrstvou dýňové směsi, přikryjte asi čtvrtinou těstovinových plátů. Navrch dejte třetinu sýrové směsi. Na sýrovou směs rozetřete třetinu zbývající dýňové směsi, poté vrstvu těstovinových plátů a další vrstvu sýra. Opakujte ještě jednou, poté dokončete zbývající dýňovou směsí a vrstvou těstovin, kterou posypte zbývajícím sýrem.
Misku přikryjte alobalem a lasagne pečte 35 minut. Odkryjte je a zvyšte teplotu trouby na 200 °C, pokračujte v pečení, dokud se sýr na povrchu nerozpustí, přibližně dalších 20 minut. Nechte 5 minut odpočívat, aby sýr ztuhl, a servírujte.
Falafelové kuličky
Ingredience
250 g sušené cizrny, namočené na osm hodin při pokojové teplotě a scezené
300 g oloupané a na kostičky nakrájené dýně
300 g cibule
2 lžíce mleté skořice
2 lžíce směsi mletého kmínu a mletého koriandru
2 lžičky prášku do pečiva
5-9 lžic hladké mouky
rostlinný olej na smažení
Postup
Pomocí mlýnku na maso nebo kuchyňského robotu rozemelte nebo rozmixujte okapanou cizrnu, dýni a cibuli – směs by měla být docela sypká a ne příliš hladká. Přendejte ji do velké mísy spolu s kořením, práškem do pečiva, moukou a 1 lžičkou soli. Dobře promíchejte, aby se spojila v pastu. V dlani vytlačte trochu směsi do kuličky – měla by dobře držet tvar. Směs vydrží v lednici až 48 hodin.
Středně velkou pánev naplňte rostlinným olejem maximálně do třetiny a rozpalte. Ze směsi vyválejte kuličky velikosti míčku na stolní tenis, pak je opatrně po částech vkládejte do rozpáleného oleje a smažte 6 minut, dokud nezhnědnou a nezkřehnou. Smažené falafely vyjměte na talíř vyložený papírovou utěrkou nebo ubrouskem, aby se osušily, a ihned je podávejte.
Zdroj: Wikipedia commons, www.healthline.com, www.olivemagazine.com, www.bbcgoodfood.com, www.delish.com
Ilustrační foto: Shutterstock