Fazole je velmi chutná potravina a náš jídelníček může zpestřit na několik způsobů. Obsahují významné množství bílkovin, rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a mohou nám nahradit i nedostatečný příjem zeleniny. Pokud milujete fazole, váš jídelníček nutně nemusí být fádní. Vybírat totiž můžete z jedenácti druhů fazolí.
Adzuki
Fazole adzuki pocházejí z Číny a vynikají jemnou oříškovou chutí. Obsahují mnoho bílkovin, fosforu, vápníku a zasytí na delší dobu. Doporučují se při ledvinových onemocněních. Namáčí se na 3–4 hodiny a výhodou je, že se voda po namočení nemusí slévat. Vaří se 1 hodinu v tlakovém hrnci.
Barevná
Vyznačuje se moučnou konzistencí a umožňuje široké využití. Hodí se skvěle do polévek, salátů, omáček, na zapečení nebo pyré. Barevné fazole dozrávají v červené, hnědé i černé barvě. Při úpravě jim nevadí ostřejší kořenění, a proto jsou ty pravé např. pro přípravu chilli con carne.
Bílá
Fazole bílá je plochá fazole s krémovou strukturou a jemnou chutí. Používá se k přípravě různých druhů jídel. Díky své jemné struktuře se výborně hodí na výrobu fazolového pyré. Před uvařením se namáčí na 8–12 hodin. Bílá fazole je vhodná na polévky, pomazánky, saláty, zapečení, přílohy apod. Vaří se 20 minut v tlakovém hrnci (1,5 hodiny v normálním hrnci).
Borlotti
Italské borlotti fazole mají o něco tlustší slupku a lepší chuť. Jsou výborné do salátů ale i jako přísada do teplé kuchyně. Borlotti fazole pocházejí z Itálie a patří k nejkrásnějším odrůdám fazolí, protože na jejich zrnech se objevuje mramorová textura a pro jejich vzhled bývají často hned po vyloupání z lusků navlékány místo korálů.
Borlotti jsou velmi populární v turecké, portugalské, mexické nebo italské kuchyni, ve které se z nich vaří proslulá polévka minestrone. Mají nasládlou chuť s nádechem, který může někomu připomínat ořechy nebo jedlé kaštany. Po uvaření mají jemnou krémovou texturu, zachovávají si svůj tvar a jsou pevné na skus. V kuchyni se výborně hodí k přípravě salátů, pomazánek, ragú, k dušenému masu, „jídel z jednoho hrnce“, ale především k přípravě vynikajících a sytých toskánských polévek.
Černá
Černě zbarvená fazole nasládlé chuti zpestří každý salát. Pochází z Jižní Ameriky. Kromě Karibské oblasti se pěstuje v Číně a Thajsku. Černá fazole se výborně hodí do mexické kuchyně. Namáčí se na 8–12 hod a vaří se 1,5 hodiny (v tlakovém hrnci zkrátíme dobu vaření lehce přes 20 minut).
Černé oko
Tato fazole krémově bílé barvy je charakteristická skvrnou, černé nebo žluté barvy, připomínající oko. Má jemnou neutrální chuť, kterou lze zvýraznit kořením či bylinkami a obsahuje významné množství kyseliny listové. Díky neutrální chuti ji lze použít do různých druhů pokrmů, obzvláště se hodí do polévek a zeleninových nákypů. Pochází a pěstuje se v Jižní Africe, v současnosti je hlavním dodavatelem Kalifornie. Namáčí se na 8–12 hodin, přičemž délka vaření je 1 hodina (v tlakovém hrnci cca 15 minut).
Červená
Pochází ze Střední Ameriky, ale pěstuje se i v západní Africe. Je označována i jako „chilli fazole“. Fazole jsou poměrně velké, mají červenou až hnědou barvu. Po uvaření doměkka získávají jemně nasládlou chuť. Výborně se hodí jako příloha k rýžovým a kukuřičným pokrmům. Červené fazole se kombinují s cayenským pepřem nebo pálivou paprikou. Pro urychlení vaření se namáčí na 12–24 hodin. Vaříme 1,5 hodiny (nebo 20 minut v tlakovém hrnci).
Mungo
Fazole mungo pochází z Indie a pěstuje se v Číně a Thajsku. Je významným zdrojem železa, vitaminů, draslíku, hořčíku a nejčastěji má olivově zelenou nebo červenou barvu. Chutí připomíná zelený hrášek a je dobře stravitelná. Je vhodná k naklíčení, neboť nepodléhá hnilobě či plesnivění. Její chuť vynikne v kombinaci s kari kořením. Namáčí se na 4–8 hodin a voda se slévá. Vaří se 10 minut v tlakovém hrnci (45 minut v normálním hrnci).
Navy
Fazole navy vyniká jemnou chutí. Je také dobrým zdrojem manganu, kyseliny listové a hořčíku. Díky výhodnému poměru obsahu draslíku a sodíku se doporučuje preventivně konzumovat při vysokém krevním tlaku a aterosklerózy. Populární je zejména v USA, ve Velké Británii a ve Francii. Fazole navy můžeme přidávat do polévek, používat do salátu, podávat je zapečené a v kombinaci s olivovým olejem a bylinkami si připravíme lahodnou pomazánku
Pinto
Fazole pinto je typická svou pikantní moučnou chutí. A proto je velmi oblíbená v Mexiku a USA. Obsahem živin se podobá ostatním fazolím. Často je konzumována ve směsi s rýží zabalená v kukuřičné tortille. Namáčí se na 8–12 h a pro lepší stravitelnost doporučuji s bylinkami. Vaří se 1,5 hodiny (v tlakovém hrnci cca 20 minut).
Purpurová
Velké purpurové fazole jsou po uvaření měkké a mají jemnou neutrální chuť. Ideálně se hodí do míchaných salátů nebo jako zavářka do polévek. Chuť můžeme oživit kořením a bylinkami – bazalkou, majoránkou nebo tymiánem. Purpurovou fazoli namočíme na 4 hodiny do vlažné vody. Vaříme v nové vodě doměkka.
Foto: Shutterstock
Proč zařadit fazole do svého jídelníčku?
-
Adventní pohoštění: Upečte sladké vánoční stromečky
Lucie Janotová||Kulinářské tipy
Advent je čas, kdy navštěvujeme své blízké. Je to také doba hojnosti a plných stolů. Proto je občas těžké...
-
10 nápadů na super roztomilé dětské narozeninové dorty
Lucie Janotová||Kulinářské tipy, cukroví, děti, dezert, tipy
Blíží se oslava narozenin vaší ratolesti? V ideálním světě bych měla dostatek času (a energie) na to upéct vlastní...
-
Proč následující druhy zeleniny nezbavovat slupky
Redakce Ženy s.r.o.||Kulinářské tipy, tipy, zajímavosti
Znáte to – připravíte si zeleninu na nedělní oběd a chopíte se škrabky, protože přece brambory, mrkev a další...
-
Halloweenské recepty, které nadchnou děti i dospělé
Kristýna Solničková||Kulinářské tipy, inspirace, recepty
Halloween mnozí nemusejí, jiní jej nadšeně vyhlížejí. I když neholdujete strašidelné výzdobě, neobvyklá a pestrá jídla stojí za vyzkoušení.
-
Sezóna grilování zahájena: vyzkoušejte nové, snadné a chutné recepty
Lucie Janotová||#, Kulinářské tipy, recepty, tipy
Čas připravit gril do akce a vyzkoušet nové a chutné recepty pro každé grilování s rodinou nebo přáteli. Jaké...
-
Grilujte zdravě: 3 skvělé a rychlé recepty pro celou rodinu
Lucie Janotová||#, Kulinářské tipy, recepty, tipy, zdravá strava
Nejlepší na grilování (kromě jídla samotného samozřejmě) je, že si můžete užívat teplého počasí se svou rodinou, zatímco čekáte...
-
Zimní džemy a marmelády: vitamíny uchované ve skleničce
Lucie Janotová||Kulinářské tipy
Víte, že sezóna želírování s létem nekončí? Zavařovat ovoce do džemů a marmelád můžete i na podzim (jablka, hrušky,...
-
Barevné poklady ze zahrádky aneb lahodné ovocné koláče, které si všichni zamilují
Kristýna Solničková||#, Kulinářské tipy, inspirace, recepty
Letošní úroda ovoce je na mnoha místech vlivem počasí velmi omezená, přesto na nějaký lahodný domácí koláč určitě postačí.