Bez jater není schopen organismus přežití, proto byste si je už nejlépe od včera měli hýčkat. Začít můžete tím, že se zamyslíte, jak jste v minulosti žili a i jak žijete teď. Čím si játra můžete poškozovat? Proč je dobré občas udělat jejich detox? A kdy si je nechat zkontrolovat?

Játra jsou nejdůležitější trávicí žláza, ve které se produkuje žluč, celá řada enzymů a hormonů a zároveň tvoří základní kámen detoxikační kaskády organismu. S přibývajícím věkem funkční kapacita jater klesá. Dalo by se říct, že se opotřebovávají a stárnou, stejně jako jiné orgány. Míra „unavenosti“ jater je, dle lékařky specializující se na funkční diagnostiku a léčbu hormonálních poruch a mikrobiomu na liberecké klinice WE CARE, Alice Anny Szabó,  přímo úměrná tomu, jak s játry zacházíme. ,,Čím více alkoholu, tučných jídel, léků (například paracetamol, kortikoidy, léky na cholesterol), procesovaného jídla („éčka“), tím rychleji vyčerpáme jejich potenciál. Samozřejmě hraje roli i genetika, různá onemocnění (například virová hepatitida), otravy (například těžkými kovy), parazité nebo plísně. Civilizační nemocí jater je však  steatóza neboli ztučnělá játra. Jedná se o hromadění tukových částic v jaterních buňkách, které může narušit jejich funkci a způsobit dokonce jejich nevratné poškození. Vyšší riziko usazování tuku v játrech mají obézní lidé s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Více ohrožení jsou i lidé s neléčenou či špatně léčenou cukrovkou,” vysvětluje lékařka a detailněji onemocnění popisuje ve své knize Menopauzou s lehkostí, kde zároveň popisuje, jak se o svá játra starat.

WHO odhaduje, že ve 21. století je steatóza nejčastější příčinou transplantace jater. Zanedbaná steatóza může vést k zánětu jaterních buněk, následné fibróze, cirhóze a rakovině.

Jak si můžeme hýčkat játra, aby byla zdravá?

Věnujte jim pozornost preventivně než vznikne nějaké onemocnění. Pokud ale už máte ztučnělá játra, nezoufejte. Situace je vratná a dá se vyřešit stravovacími a režimovými opatřeními a užíváním vhodných přírodních doplňků stravy. Je dobré:

  • zařadit pravidelné očistné a detoxikační kúry, nejen pro zachování zdravých jater, ale i celkové metabolické zdraví. Ideálním obdobím pro očistu jater je dle ájurvédy jaro

  • v období detoxu mimo jiné užívejte ostropestřec mariánský (v biokvalitě s vysokým obsahem silymarinu) a pijte alespoň 2 šálky jaterního čaje denně (v lékárnách jsou k dostání různé druhy)

  • šetřit s cukry (pozor, obsahuje je i kukuřice cukrová, hrášek cukrový, meloun, hroznové víno ) a solí  (zejména v procesovaném jídle, pochutinách, uzeninách, polotovarech)

  • omezit smažená a tučná jídla. Když už jednou za čas smažák, dejte si k němu nesmaženou přílohu, ideálně salát.

  • omezit alkohol a pití kávy

  • přidat do jídelníčku luštěniny, více vlákniny a listové zeleniny

  • zkusit jíst častěji jídla v biokvalitě bez přidaných “éček”

  • absolvovat  kontrolní laboratorní testy jaterních enzymů

Pozor na léky a bylinky

Nejčastějším důvodem, proč jsou klinické studie léků zastaveny nebo léky staženy z trhu, jsou játra. Jen například 20 procent poškození jater v USA je způsobeno doplňky stravy a léky. Nejvíce zatěžující pro játra je, když berete mnoho léků najednou. Jak moc který lék zatěžuje játra, se informujte u svého lékaře. A co se týče bylinek, pro játra ne zcela vyhovující je například podběl, kostival nebo vlaštovičník, neboť v sobě mají „pyrrolizidinové alkaloidy“, které dokážou zalepit drobné krevní cévy uvnitř orgánu, a to buď v průběhu času, nebo všechny najednou (pokud jich užijete hodně). Jiné byliny, u kterých byste měli zbystřit jsou kava neboli pepřovník opojný,  polej obecná, ze které se vyrábí éterický olej oblíbený v aromaterapii. Bylinky se liší ve své účinnosti a vlivu, podle části, kterou z ní využíváte. List může být v pořádku, ale kořen může způsobit problém. Bylinky zařazujte po konzultaci s odborníkem. Zbystřete také u doplňků na hubnutí, pro kulturistiku a posilování. Pozor u elektronických cigaret, sice nic nehoří, ale do těla se vám škodlivé látky usazují.

Experimenty v mládí? Pozor na Hepatitidu C

Protože se nemoc přenáší krví, je známo, že mezi rizikové faktory nákazy žloutenkou C patří nitrožilní užívání drog, nechráněný pohlavní styk, transfuze či transplantace před rokem 1992 (než se v červnu 1992 u nás začali povinně testovat všichni dárci krve), tetování či akupunktura (amatérské nebo v exotických zemích) a přenos z matky na plod.

„Pomyslnou tikající bombou v naší populaci je obtížná identifikace infikovaných osob v nízce rizikové populaci, protože hepatitida C nemá třeba 20-30 let žádné symptomy. Příkladem může být stávající manažer bankovního sektoru, který mohl mít v mládí rizikový sexuální styk nebo třeba i jen jednorázově experimentoval s drogami. Případně se nechal na dovolené tetovat. Strach z přiznání nebo z důsledků přiznání vede k tendenci tyto rizikové skutečnosti nepřiznávat. Jenže lékař pak nemá moc šancí, jak pojmout podezření, že by daná osoba mohla být infikována. A aktivní pojetí podezření je klíčem k odhalení infekce,“ popisuje prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., přednosta, Interní klinika 1. LF UK a ÚVN Praha, místopředseda České hepatologické společnosti ČLS JEP

Jak již bylo řečeno, hepatitida C se nemusí třeba i 30 let vůbec projevit. Onemocnění nemá specifické příznaky, nelze ho klinicky rozpoznat. Jenže pokud se neléčí, může mít dlouhodobé důsledky spočívající v riziku rozvoje jaterní cirhózy či primárního karcinomu jater. „Jaterní cirhóza se v závislosti na mnoha faktorech rozvijí po 20 letech u cca 30 % infikovaných osob. Dalšími důsledky je u dlouhodobě infikovaných osob i riziko různých onemocnění krvetvorby rakoviny krve (lymfomy), onemocnění ledvin, autoimunitních onemocnění a podobně,“ popisuje MUDr. Soňa Fraňková, Ph.D., zástupkyně přednosty pro klinickou hepatologii, IKEM, členka výboru České hepatologické společnosti ČLS JEP .„Nechat se otestovat doporučuji určitě všem, kteří mají z hluboké minulosti v horizontu 20-30 let zkušenost s jehlami třeba i jen jednorázově s nitrožilně podávanou drogou, tetováním, piercingem nebo rizikovým pohlavním stykem.“

Jak postupovat, pokud máme podezření nákazou HCV?

Při podezření na HCV infekci je vyhledávacím testem vyšetření anti-HCV protilátek v krvi. Testovány by měly být všechny osoby, které byly někdy v životě vystaveny některému z výše zmíněných rizikových faktorů přenosu infekce, a osoby, které mají zvýšené jaterní testy či diagnózu jaterního onemocnění (může dojít ke kombinaci vícero nemocí). O test lze požádat praktického lékaře. Léčba bývá jednoduchá – spočívá v podání vhodných antivirotik, a to v tabletách.

Zdroj: MUDr. Alice Anna Szabó, MUDr. Soňa Fraňková, Ph.D., prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc.

Autor textu: Petra Kubalová, spoluautorka knihy Menopauzou s lehkostí

Zdroj foto: Pexels.com/ Autor foto: Beyzanur K.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account