Podzim je krásný svou barevností a babí léto bývá i teplotně příjemné. Co však snášíme už hůř, to je sychravé počasí a také stále kratší dny, kdy mnohdy odcházíme za tmy do práce a po setmění se z ní vracíme. Tyto podmínky se odrážejí na naší náladě a ubírají nám energii. Abychom se vyhnuli melancholii a únavě, podívejme se na několik tipů, které nám pomohou přečkat podzimní období v pohodě.

Nepodceňujme sílu světla

Nedostatek denního světla je jedním z hlavních důvodů, proč se na podzim cítíme stále unavenější. Energii a dobrou náladu podporuje vitamín D, jehož klíčovým zdrojem je slunce. Proto nepromarněte žádnou příležitost strávit alespoň chvíli venku, dokonce i když bude pod mrakem. Počítá se každá minuta, minimálně by se však mělo jednat o půl hodinu denně. Ideálně se jděte třeba projít během obědové pauzy, kolem poledne totiž bývá světlo nejintenzivnější. Pokud to jde, pracujte blízko okna, denní světlo podpoří cirkadiánní rytmus, pomůže vám to cítit se bděle a možná i lépe spát v noci.

Vypomoci si lze i světelnou terapií, kdy si do interiéru pořídíte speciální lampu napodobující denní světlo. Existují také simulátory svítání, které vydávají světlo, jehož intenzita postupně roste a dochází tak k podobnému efektu, jako když vychází slunce.

Chce to pohyb

Možná to mnozí neuslyší rádi, ale pravidelný pohyb je zkrátka zapotřebí. Zlepšuje totiž nejen naši fyzickou kondici, ale také tu duševní. Nemusíte dřít v posilovně nebo uběhnout maraton, stačí svižná procházka na čerstvém vzduchu nebo třeba lekce jógy. Okysličíte tak tělo a únava bude rázem pryč. Není však dobré cvičit před spaním, mohlo by vám to způsobit problémy s usínáním.

Dopřejte si spánek

Kvalitní spánek je zcela klíčový pro regeneraci těla i mysli. Důležitá je nejen doba spánku (ideálně 7-8 hodin), ale také pravidelnost. Měli bychom se tedy snažit chodit spát přibližně ve stejnou dobu a stejně tak v podobný čas vstávat. Možná můžete mít pocit, že potřebujete spát mnohem déle, ale skutečnost je taková, že jen potřebujete lepší podmínky. Co to znamená? Kromě již zmíněné konzistence také omezení vystavování se modrému světlu před spaním (může narušit produkci melatoninu, hormonu spánku) či stažení teploty v místnosti, kde spíte. Někomu může pomoci s kvalitou spánku rovněž hořčík.

Vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů

Další ze stále se opakujících doporučení, které však spousta lidí neustále podceňuje. Naše strava má být pestrá a talíř by měla při každém jídle z poloviny zakrývat zelenina, případně ovoce. Dále jsou důležité bílkoviny a zdravé tuky. Ráno tak začněte například vejci a zeleninou nebo řeckým jogurtem s ovocem. Během dne si jako svačinku dejte třeba ořechy. Volba potravin opravdu ovlivňuje mnohé, proto je dobré se zamyslet pokaždé, když jdeme nakoupit.

I když ale budeme mít stravu dokonale zvládnutou, stejně z ní zpravidla nedostaneme veškeré potřebné látky, které náš organismus potřebuje. Během podzimu a zimy tak určitě doplňujme vitamín D, kterého má většina lidí nedostatek, přesto se však o jeho užívání raději poraďte s lékařem. Důležité jsou rovněž omega-3, které se nacházejí v chia semínkách, lososovi či vlašských ořeších, i ty ovšem není od věci doplnit také pomocí doplňků stravy.

Věnujte se věcem, které vás baví

Nezřídka se stává, že ve shonu všedních dnů zapomínáme na sebe a své koníčky. Kdy jste naposledy tzv. vypnuli a dělali něco, co vás baví a naplňuje? Výborným způsobem pro zbavení se stresu a chmur je kreativní činnost. Nezáleží na tom, jestli malujete, pečete, kutíte nebo pletete, výsledkem bude lepší nálada a jako bonus i něco pěkného či chutného. Máte-li raději klid, pak chvilka s knihou nebo praktikování relaxačních technik mohou být také cestou.

Potkávejte se s přáteli

Někdy nemáme na lidi příliš náladu, ale vysedávání u televize nám také zrovna moc nepomůže. Takže ano, zpomalte, klidně si dopřejte chvíle o samotě, nerezignujte však na sociální kontakt. Setkávání s přáteli, kolegy či rodinou dokážou pozvednout náladu a může se přitom jednat i jen o krátký rozhovor.

Nenechte se vyřadit ze hry podzimní únavou, stačí pochopit přirozené změny svého těla a přizpůsobit se jim. Vyhledávejte denní světlo, dopřejte tělu správnou výživu a přizpůsobte své tempo aktuální energetické hladině. Pokud se i přes veškerá opatření budete cítit vyčerpaně, neostýchejte se zajít za lékařem, který jednoduchým testem zjistí, zda vám například nechybí důležité vitamíny a minerály. Užívejte si podzim v pohodě a s úsměvem na tváři.

Zdroj: Wikipedia Commons, www.letsgetchecked.com, www.naturepedic.com

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account