Zrovna si říkáte, jak je vám na gauči fajn? Možná ano, ale pokud chcete zregulovat tlak a uklidnit své pocuchané nervy, vyrazte raději do lesa. Můžete si tak dokonce urychlit i hojení, které se otravně vleče!
Chodíte na procházky do přírody? Jestli ne, tak byste měli. A zdaleka nejen kvůli tomu, že tím spálíte pár kalorií, čímž značně prospějete svým tělesným křivkám. Z jakých důvodů experti „špacír“ na čerstvém vzduchu vřele doporučují? Tyhle benefity pěšího výletu hodně překvapují!
Blaho pro nervy. S okamžitým účinkem
Není žádnou novinkou, že pobyt v přírodě funguje silně uklidňujícím dojmem, pro což existuje mnoho vědecky podložených důkazů. Jeden za všechny? Japonští experti v rámci své studie vyslali na půl hodiny 20 dobrovolníků do zalesněné oblasti, zatímco stejný počet jedinců zamířil do centra města. Analýza poznatků následně prokázala, že respondenti, kteří trávili čas mezi stromy a jehličím, byli mnohem spokojenější a duševně odpočatější. Tedy oproti těm, co se vrátili z rušné „civilizace“. Chcete něco dodat?
Rychlejší hojení. A to vážně
Pomineme-li nesporné výhody pro duševní rozpoložení, přináší „venkovní terapie“ i další užitek. Závěry jistého amerického výzkumu sdělují, že pacientům v nemocnicích, kteří mají ze svého lůžka výhled do krajiny, se zranění a nepříjemné komplikace zpravidla hojí o poznání rychleji. Tedy alespoň ve srovnání s lidmi, jejichž „ubytování“ takovou vyhlídku nenabízí. Co z toho plyne? Máte-li nějakou zdravotní indispozici, jděte se projít. Uděláte tak pro svou rekonvalescenci opravdu mnoho…
Regulace tlaku? Bez problému
Arteriální hypertenzí, nebo chcete-li vysokým krevním tlakem, trpí podle odhadů 2,5 milionů tuzemáků, přičemž celá čtvrtina vůbec netuší, že tomuto závažnému problému čelí. Co když jste mezi nimi i vy?
Ostatně, možná se není co divit, neboť tahle svízel mnohdy nemá žádné příznaky. O to je to horší, protože když o sobě dá poprvé „vědět“, bývá to prostřednictvím závažné komplikace, jako je třeba infarkt myokardu. Chcete se takového scénáře vyvarovat? Neseďte doma a alou ven! Průzkum publikovaný v magazínu Journal of Physical Activity & Health odhalil, že vystavování se lesnímu prostředí přispívá k normalizaci tlaku, proto může být lékem hypertenze. To jsou věci, viďte?
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account