Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je nepříjemným onemocněním, kterým trpí 15 – 20 % dětí v ekonomicky vyspělých zemích. Jak vzniká? Jakými způsoby se projevuje? A dá se vyléčit? Loono přináší odpovědi na ty nejčastější otázky.

„Atopie je vrozený sklon člověka k alergickým reakcím, tedy k přehnaným reakcím imunitního systému na látky, které se běžně vyskytují v prostředí. Jednat se může o pyly, prach, roztoče, potraviny nebo třeba o kosmetiku,“ vysvětluje zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Šédová s tím, že se atopie může projevit astmatem, alergickou rýmou nebo právě atopickým ekzémem.

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém je chronické, zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje suchou, podrážděnou pokožkou se zánětlivými ložisky. Tato ložiska intenzivně svědí a mohou i mokvat. Vlivem dlouhodobého zánětu často dochází ke změně struktury pokožky, k jejímu zhrubnutí.

Zejména úporné svědění negativně ovlivňuje kvalitu života. Děti bývají neklidné a špatně spí. U dospívajících či dospělých mohou viditelná zánětlivá ložiska snižovat sebevědomí.

Atopická dermatitida vzniká na podkladě narušené kožní bariéry, přes kterou pak snadno pronikají alergeny a vyvolávají tak nadměrnou reakci imunitního systému. Dalším faktorem vzniku je odlišné bakteriální osídlení kůže.

Foto: se souhlasem Loono

Jaké jsou formy atopického ekzému?

Průběh je do značné míry individuální a může se projevit v jakékoliv fázi života. Rozeznáváme však 3 základní formy: kojeneckou, dětskou a dospělou.

Kojenecká forma atopického ekzému, známá také pod pojmem „ouročky“, je nejčastější. Obvykle postihuje tváře a čelo, někdy i celou hlavičku. Postupně se rozšiřuje na krk, trup a končetiny. Někdy dochází do dvou let k úplnému ústupu onemocnění, jindy přechází do dalších fází.

V dětské fázi, typicky ve školním věku, se ložiska objevují v ohbí loktů, na vnitřní ploše zápěstí, pod koleny nebo na krku. Při postižení obličeje se mohou projevy ekzému omezit pouze na oční víčka či partie kolem rtů.

Vzácněji se první projevy atopického ekzému objevují až v období dospělosti, častěji jde však o pokračování onemocnění vzniklého v dětství. Neostře ohraničené symetrické zarudnutí postihuje obvykle obličej, krk či horní části hrudi. Časté je opět postižení ohybů horních i dolních končetin.

Dá se atopický ekzém vyléčit?

Atopický ekzém jako takový se nedá zcela vyléčit, jelikož souvisí s vlastnostmi pokožky. Lze ho ale dlouhodobě udržet v bezpříznakovém stadiu prostřednictvím některých změn v životním stylu a při správné péči o kůži.

Pokud na sobě zpozorujete příznaky, obraťte se na kožního lékaře (dermatovenerologa). Mírnější formy atopického ekzému může léčit i dětský či praktický lékař. S výběrem čistících přípravků či promašťovacích krémů (emoliencií) po předchozím stanovení diagnózy lékařem mohou poradit i v lékárně.

Jaká opatření přijmout k omezení atopického ekzému?

  • Omezení kontaktu s alergeny, například roztoči, pyly, plísněmi nebo zvířecími alergeny. K tomu je nejvhodnější bezprašné, přiměřeně chladné prostředí. Nevhodné jsou naopak koberce.
  • Vynechání potraviny, při kterých se alergie objevuje.
  • Nošení volného oblečení, ideálně z bavlny. Ta je totiž prodyšná a omezuje pocení, které pokožku dráždí. Vyhýbejte se naopak vlně a nepoužívejte aviváž.
  • Nekuřte.
  • Pomoci může i pobyt v přírodě, zejména pak přímořské klima.
  • Atopickou dermatitidu prokazatelně zhoršuje také stres.
Foto: Shutterstock

Jaká léčba je nejvhodnější?

Kortikosteroidní masti jsou bezpečné, musí se ale používat správně. Je sice pravda, že kortikosteroidy mají kromě protizánětlivých účinků také celou řadu účinků vedlejších, jako je porucha růstu či změny nálad. To se ale týká pouze systémově užívaných kortikosteroidů (tablety, nitrožilní podání). Nicméně i při použití kortikosteroidních mastí je nutné důsledně se řídit schématem předepsaným lékařem, protože jejich nadměrné používání může vést k zeslabení kůže. Na obličej by se kvůli tenké kůži neměly tyto masti nanášet vůbec.

Alternativou kortikosteroidních mastí jsou topické (místní) imunomodulátory, které však může předepsat pouze kožní lékař. Tlumí funkce některých druhů imunitních buněk a jejich výhodou je možnost nanášení i na citlivá místa s tenkou pokožkou, jako jsou například oční víčka či třísla.

Pokud trpíte vy nebo vaše dítě těžkou atopickou dermatitidou, která na lokální léčbu nereaguje, existuje možnost léčby systémové v podobě léků potlačujících imunitní reakci organismu. Lékař vás může také odeslat do jednoho z 18 center biologické léčby. Jejich úplný seznam i s kontakty na daná pracoviště najdete zde: www.dermanet.cz/cs/kozni-ordinace/centra-biologicke-lecby.

Foto: Shutterstock, se souhlasem Loono

Zdroj: Loono

Tagy:
3 Komentářů
  1. Atopický ekzém je pěkné svinstvo. Mladší syn byl touto nemocí také poznamenán a nyní má příznaky i mladší vnučka.

  2. MichaelaHoráková 2 roky ago

    Dám přečíst kamarádce.

  3. Hanka Vránová 2 roky ago

    Bohužel, s ekzémem mám také své zkušenosti. Naštěstí s ním už nemám takové problémy, jako dřív. Nejspíš i díky lepšímu stravování atd, ale i tak se mi zhruba jednou, dvakrát do roka objeví. Nejčastěji na jaře, to mě vždy tak týden, dva svědí snad úplně vše. Nepoužívám na to ale žádné speciální masti. Hodně se mi totiž osvědčil krém na ruce a tělo od Herbalife – https://www.herbalife.cz/produkty/2563-herbal-aloe-krem-na-ruce-a-telo-200ml/ který normálně používám na suché ruce. Umí tu pokožku hezky uklidnit, takže to díky tomu tolik nesvědí.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account