Také si nedovedete představit, že byste vyšli ven z domu bez své oblíbené hudby v uších? Pak rozhodně nejste sami – lidí se sluchátky potkáváte jistě na ulic spousty. Ovšem z neustále ucpaných uší nejsou odborníci nijak nadšení, zvláště máte-li takzvané „pecky“ nebo „špunty“, tedy sluchátka, jež se zastrkují do zevního zvukovodu. Jsou totiž rájem pro řadu mikrobů.
Sluchátka patří často k nejšpinavějším předmětům, jež máme po kapsách. Ne vždy na ně saháme čistýma rukama a většina z nás je nenosí poctivě v ochranném pouzdře, ale prostě je hodí jen tak do kabelky nebo smotá do kapsy. Přičtěte k tomu fakt, že i v čerstvě vyčištěných uších máme většinou zbytky mazu, ve kterém se bakteriím či plísním na sluchátkách moc líbí (navíc v kombinaci s vlhkem a teplem ucha). Není proto divu, že i sluchátkům bychom měli dopřávat pravidelnou očistu, alespoň jednou týdně. Jenže jak na ni?
Starý dobrý kartáček
U sluchátek typu „pecky“ se nejvíce nečistot zachytává na svrchní mřížce. Bohužel není úplně snadné z ní špínu dostat. Ale naštěstí to není nemožné. Máte doma nepoužívaný jemný zubní kartáček? Pak s jeho pomocí ze sluchátek nečistoty jemně „vymeťte“. Takto se zbavíte především směsi prachu a ušního mazu.
Voda ano, ale pozor
Zatímco mechanicky s pomocí kartáčku odstraníte viditelné nánosy nečistot, může se stát, že na povrchu sluchátka zůstane mastný film. A na něj už potřebujete dalšího pomocníka. Vezměte si na pomoc vodu se saponátem, namočte do ní měkký hadřík a co nejvíc vyždímejte (hadřík by měl být jen mírně vlhký). Tím pak otřete povrch sluchátek – saponát rozpustí mastnotu a odstraníte zbytky nečistot.
Jestliže máte sluchátka typu „špunty“, pak nejspíš mají na konci gumový či silikonový nástavec, jenž se dá snadno sundat. Využijte toho a dopřejte těmto částem lázeň v podobě vody a saponátu. Pečlivě osušte (nebo nechejte dokonale uschnout), znovu nasaďte a užívejte si hudbu.
Snadno a rychle
Obdobně vám poslouží také technický líh, kterým opět můžete navlhčit hadřík nebo třeba vatový tamponek a sluchátka otřít. Výhodou lihu je, že se velmi rychle odpařuje, takže nehrozí, že by sluchátka byla mokrá.
A do třetice můžete použít dezinfekční gel na ruce – malé množství naneste na tamponek a očistěte s ním sluchátka (jak líh, tak gel navíc zabijí i některé bakterie, na které by saponát nestačil).
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account