Pomerančová kůže, jak se říká celulitidě, může trápit ženy (i muže) prakticky od mladé dospělosti. S přibývajícím věkem se ale její výskyt může zhoršit nebo se objevit i u těch, které celulitida nikdy netrápila. Může za to právě období menopauzy, které má tendenci ukládat více tuku v oblasti hýždí, horních paží a stehen. 

Ženy mají tendenci k rozvoji celulitidy daleko více než muži kvůli přirozenému uspořádání jejich pojivové tkáně. U žen jsou pruhy pojivové tkáně a tukových buněk tenčí než u mužů a jsou uspořádány svisle. U mužů jsou pruhy tkáně silnější a uspořádané do kříže, což zabraňuje vrásnění tuku a vytváření celulitidy. 

Jak dochází ke vzniku celulitidy?

Ke vzniku celulitidy dochází při zvětšování objemu podkožních tukových buněk. To bývá způsobeno ukládáním „odpadních“ metabolických látek, které narušují struktury pojivové tkáně (kolagenu a elastinu) v pokožce. Vlákna se smršťují a díky tomu se na kůži vytváří nevzhledné hrbolky. 

Foto: Shutterstock

Jak estrogen ovlivňuje celulitidu?

Celulitida se v životě každé ženy může objevit takřka kdykoliv. Ale když ženě klesá hladina estrogenu, její výskyt je víc než pravděpodobný. Nižší hladina estrogenu může přispívat k rozvoji celulitidy hned několika způsoby: například signalizací vaskulárních změn jako je snížený průtok krve do pojivové tkáně nebo zvýšením zadržování tekutin pod kůží. Snížený estrogen může také znamenat sníženou produkci elastinových vláken a kolagenu, které udržují pokožku pevnou a pružnou. Když jeho hladina klesne, pojivová tkáň slábne. Kůže se také proto stává tenčí. Kombinace obou faktoru je pak ideálním základem pro vznik celulitidy. 

Kdy estrogen v životě ženy nejvíc klesá?

Právě v období menopauzy nejvýrazněji klesá právě hladina estrogenu. Ale jeho snižování mohou ženy zaznamenat už před menopauzou, tedy v období takzvané perimenopauzy. Perimenopauza je doba směřující k menopauze a může nastat několik let předtím, než je žena považování za postmenopauzální. 

Během perimenopauzy mohou být hladiny estrogenu příliš nízké a zároveň také příliš vysoké. Oba tyto stavy mohou vznik celulitidy ovlivnit. Například estrogenová dominance může přispět k nárůstu tuků a čím více tuku uloženého pod kůží, tím větší možnost výskytu celulitidy.

Jak na celulitidu po padesátce?

Pamatujte, že estrogen ovlivňuje vaskulární aktivitu kůže, stejně jako hladinu tuku a produkci kolagenu. Navrácením hladiny zpět do normálu zabraňuje změnám ve tkáni a kůži, které k výskytu celulitidy přispívají. Bohužel je téměr nemožné ji zcela vymýtit, ale existuje řada tipů, jak ji zmírnit. Přečtěte si naše tipy, jak to udělat…

Foto: Shutterstock

6 tipů, jak zmírnit projevy celulitidy

1. Strava je základ úspěchu

Nezdravá strava plná toxinů a tuků podporuje hromadění tukové tkáně pod kůží a přispívá k vzniku celulitidy. Pokud však do svého jídelníčku přidáte větší množství celozrnných potravin a vlákniny, pomůže vám to odstranit z vašeho těla toxiny. Zároveň je dobrou se vyhnout nadměrnému množství soli, protože ta může způsobovat dehydrataci a zadržování vody v těle. 

2. Stimulujte lymfatický systém

Pomalý lymfatický systém vaší pomerančové kůži definitivně neprospívá. Pokud se nechcete svěřit do péče profesionálům a vyzkoušet pravidelné lymfatické masáže, je ideálním řešením tělový kartáč nebo peeling, se kterým si můžete provádět masáž. Ta pomůže stimulovat krevní a lymfatický systém.

3. Začněte pravidelně cvičit

Cvičení není dobré jen pro vaši štíhlou linii, ale zároveň pro redukci vaší celulitidy. Druhy cvičení jako jóga, aerobní cvičení (jako je běh nebo jízda na kole), HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink) vám pomůže zvýšit tepovou frekvenci a spalovat více tuků. 

 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, WHO, National Institutes of Health

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
3 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Být aktivní prospívá tělu i duši, tak i péče o sebe samu.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Neřeším, je mi 60+ a nijak nemám potřebu se zaobírat celulitidou, mám jiné priority..

  3. NelaVávrová 1 rokem ago

    Myslim, ze je to je jak se striemi, nekdy tohle dodrzovani a mazani nepomuze, je to dane geneticky…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account