Jen málokterá žena má to štěstí, že ji nikdy netrápí menstruační křeče. Většina z nás si každý měsíc alespoň den či dva „pěkně užívá“. První pomoc často spočívá v polknutí pilulky proti bolesti, nicméně nepříjemné napětí a stahy v podbřišku lze řešit i přírodními způsoby.
Na které „nechemické“ pomocníky můžete vsadit?
Pěkně v teple
Velmi účinné je tělo, především podbřišek pořádně prohřát. Teplo totiž uvolní napnuté svaly a podpoří průtok krve v pánevní oblasti, díky čemuž se nepříjemné křeče zmírní. Toho by byla škoda nevyužít!
Už naše babičky měly v zásobě gumovou lahev, kterou naplnily horkou vodou a položily si ji na břicho, když je trápily křeče. Pokud je vaše domácnost tímto „zázrakem“ také vybavena, skvělé! Pokud ne, není třeba věšet hlavu – existuje řada alternativ. K těm nejoblíbenějším patří nahřívací polštářky, jež mají přírodní výplň (pohanku, třešňové pecky, čočku apod.) a které snadno nahřejete v mikrovlnné či klasické troubě. Že ani takový polštářek nevlastníte? Nevadí – prostě vezměte například malý povlak na polštářek, látkový sáček nebo třeba starou ponožku, naplňte je obyčejnou rýží (neuvařenou, samozřejmě) a nahřejte v mikrovlnce.
Další možností je dopřát si horkou sprchu či koupel (u ní jen pozor, aby se vám neudělalo ve vaně slabo, některé ženy jsou během „svých dnů“ náchylnější k zamotání hlavy apod.). U nich je výhoda, že prohřejete a uvolníte celé tělo, takže vám bude celkově lépe. Navíc pokud máte při menstruaci problémy s termoregulací, nebudete se neustále klepat zimou.
Bylinná lékárna
Také patříte k ženám, jež raději sáhnou po bylinné pomoci než po pilulkách z lékárny? Pak pro vás máme dobrou zprávu, i s menstruačními křečemi dokáže příroda účinně pomoci. Vyzkoušet můžete například zázvorový čaj. Tento zázračný kořen umí uvolňovat svalstvo, pořádně zahřeje a pomáhá i proti bolestem. Je známým bojovníkem proti žaludeční nevolnosti, jež některé ženy během „jejich dnů“ provází (jen pozor, při větším množství může zázvor působit projímavě). Zkuste do nálevu přidat i špetku skořice, také ona totiž dokáže uvolnit stažené svaly.
K tradičním bylinkám, jež se využívají proti bolestivé menstruaci v přírodní medicíně, patří kontryhel, jenž je doporučován na celou řadu „ženských obtíží“. Dále pak třezalka tečkovaná, mochna husí nebo heřmánek a mateřídouška. V bylinkářstvích můžete sehnat přímo směsi určené proti menstruačním křečím.
Pohyb pomáhá
Ačkoli má spousta žen pocit, že v první bolestivé dny menstruace by nejraději nevylezla z postele, vyplatí se tento postoj přehodnotit. Je totiž prokázáno, že mírné cvičení (žádné trhání rekordů, spíše rozhýbání těla) uvolňuje svaly, rozproudí krev, zajistí příval endorfinů a zmírní sílu křečí. To vše dohromady způsobí, že bude bolest mnohem méně intenzivní. Největší výzvou je nicméně přinutit se k fyzické aktivitě, když se právě cítíte pod psa.
A jaký pohyb můžete zkusit? Skvělá je chůze nebo mírný běh, jóga, protahovací cviky, plavání, aerobik nebo pilates.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account