Co jsou vlastně esenciální oleje? Má smysl je používat? K čemu? A jak? Na tyto otázky jsem se rozhodla najít i pro sebe konečnou odpověď, a tak jsem se vypravila za specialistkou MUDr. Pavlou Rozínkovou, abych si je sama „ovoněla“, protože když mi o nich nadšeně vyprávěla do telefonu, věděla jsem, že nemá smysl odolávat.
Hned ve dveřích mne přivítala úžasná svěží vonná kombinace, kterou jsem nedokázala identifikovat, ale po které se mi chtělo sednout a hodiny a hodiny si povídat. „To je směs esenciálních olejů citrón, levandule a peppermint,“ řekla mi hned MUDr. Rozínková. „Citrón je osvěžující a zlepšuje náladu, levandule úžasně zklidňuje a zlepší koncentraci a peppermint také působí na koncentraci, prohlubuje ji a nedovolí nám usnout. Dávám si je do difuzéru (matně svítící krabička kdesi v rohu), který osvěží a zároveň vydezinfikuje vzduch v místnosti veliké 25 m.“
Esenciální oleje jsou známé po celou dobu existence lidstva – Egypťané je používali v lékařské praxi, kosmetice, při přípravě jídla a při náboženských obřadech. Kadidlo, myrha, ale i třeba skořice byly nesmírně cenným platidlem – a vyvažovaly se zlatem. Staří Řekové se inspirovali u Egypťanů, a tak to šlo dál a dál až se v roce 1937 začali francouzští lékaři zabývat účinky esenciálních olejů na lékařsko-vědecké bázi.
A jak se používají?
Existují tři základní použití – vnější, vnitřní a aromatický. „Při vnějším si oleje mažeme na různé části těla, při vnitřním oleje polykáme a při aromatickém je dýcháme. Proto zmíněný difuzér, který fungují na bázi studené páry a oleje tak neničí – jako tomu je u ‘aromatické lampy’, která zahříváním svíčkou také vyrobí páru, ale bohužel přitom část olejů poškodí,“ vysvětluje specialistka.

MUDr. Pavla Rozínková
Na otázku, na co se oleje dají použít, MUDr. Pavla Rozínková odpovídá: „Krátká odpověď je ‘téměř na všechno’, dlouhá odpověď by zabrala hodně dlouhý článek…“ A ukazuje mi základní krabičku s 10 oleji. Tahle krabička vám spolehlivě vyřeší víc než 200 domácích neduhů a bolístek.  Od namoženého svalu přes bolest hlavy, začínající rýmu a kašel, depresi, nesoustředění, opaření horkou vodou, bolesti zubů, chronickou únavu, zlepšení spánku… „O každém z těch olejů jsem natočila video a málokdy jsem se vešla pod deset minut,“ směje se.
A dodává: „Přes 25 let se zabývám celostní medicínou, což je stručně řešeno typ medicíny, která neléčí následky, ale jde po příčinách. O esenciálních olejích jsem věděla už dlouho, ale teprve až se mi dostaly do ruky esenciální oleje firmy doTERRA, věděla jsem, že mám konečně silného pomocníka. Firma doTERRA si totiž uvědomuje důležitost čistoty esenciálních olejů, takže si nejen patentovala značku CPTG (certified pure therapeutic grade) čili certifikovaná terapeutická čistota, ale jde ještě dál. A místo toho, aby si někde v Utahu vysadila stovky polí s rostlinami, jde za zdrojem olejů tam, kde je jejich přirozené prostředí – a tedy nejlepší kvalita. Pro lemon (citrón) jde na Sicílii, pro levanduli do Bulharska, pro kadidlo do Ománu a pro copaibu do amazonských pralesů…“
Na čistotě záleží
Jednou z nejdůležitějších vlastností esenciálních olejů je totiž jejich čistota. Pokud se například bavíme o copaibě (úžasný esenciální olej na zvýšení imunity, dýchací potíže, ale i například podporu kognitivních funkcí), je obrovský rozdíl, použijeme-li 100% čistý olej, nebo směs, která se skládá částečně z původního oleje a zbytek „výrobce“ doplní chemikáliemi.
„Pro moji medicínskou praxi je zásadní, abych u oleje dosáhla opakovaného účinku, a proto je pro mne čistota tak zásadní,“ dodává MUDr. Rozínková. „A dalším zásadním momentem jsou stovky klinických testů a vědeckých publikací, které znovu a opakovaně tyto účinky nejen potvrzují, ale ještě rozšiřují a prohlubují…“

10 základních esenciálních olejů
Takže paradoxně se skrz nejnovější a dříve nemyslitelná měření a rozbory vracíme k tomu, co používaly naše babičky a jejich babičky – a to je k naprosto přirozenému a nechemickému přístupu k našemu tělu a okolí… „Jeden příklad za všechny: bakterie, které víme, že způsobují bezpočet nejrůznějších zánětů a obtíží, umíme léčit antibiotiky. Jenomže bakterie vynikají ve schopnosti adaptovat se, přežít. Proto kolem sebe staví jakousi krustu ne nepodobnou tvrdému obalu z lentilek. A tu běžná antibiotika nepřekonají – takže potřebujeme silnější, dražší, výkonnější… A celý tento proces se samozřejmě děje na úkor našeho těla – silnější léky znamená větší vedlejší příznaky a účinky. A přitom existují dva esenciální oleje (tea tree a oregano), které – a to podtrhuji – získávány výhradně z rostlin, udělají celou tuto práci mnohem lépe…“
Od zdraví po úklid
A samostatnou kapitolou pak je používání esenciálních olejů v domácnosti, při osobní hygieně anebo dokonce při vaření! Kolikrát se vám stalo, že vám doma došel citrón? „Mně mnohokrát,“ směje se MUDr. Rozínková. „A jedna kapka esenciálního oleje zachránila celou moji večeři. Dnes prakticky neexistuje pokrm, do kterého bych nepřidávala esenciální olej místo koření – tymián, rozmarýn, oregano, limetku anebo majoránku. A protože jsou destilovány z těch nejlepších prvotřídních zdrojů, asi si umíte představit tu vůni a chuť…“
Po zbytek návštěvy už jsem opravdu jen čichala k jednotlivým olejům (existuje jich včetně směsí více než 200) a vycházela jsem od Pavly Rozínkové skoro omámená…
Pokud se chcete dozvědět o esenciálních olejích víc, na stránkách esencialni-oleje.eu anebo linktr.ee/esencialni.oleje najdete daleko víc informací (včetně odkazu na esenciální grotesku) a můžete MUDr. Rozínkovou kontaktovat.

Autorka: Jana Haná
Foto: Jiří Štarha/archiv autorky

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account