Pokožka nás chrání, dýchá, naznačuje, v jaké jsme fyzické i psychické kondici. Je největším a nejtěžším orgánem těla a u každého člověka je zcela jedinečná. Z kůže vyčtete nejenom biologický věk, ale i řadu nemocí. Chraňte si ji a pečujte o ni.
Liší se místo od místa
Další zvláštností kůže je, že se její skladba a textura liší podle toho, na které části těla se vyskytuje. Na patě, zádech nebo na obličeji. Nejdůležitější rolí kůže je ochrana – tvoří bariéru mezi vnitřním prostředím těla, jeho orgány a vnějšími vlivy. Chrání nás před nárazy, poraněními, tlaky, chladem, slunečním zářením. Stejně tak tvoří bariéru před průnikem mikroorganismů, bakterií, virů a plísní. Díky kožním žlázám vylučuje některé škodliviny z těla pocením. Senzorické orgány umístěné v kůži umožňují vnímání bolesti, doteků či tepelných podnětů; nervová zakončení v kůži signalizují bolest, teplotu, tlak…
Kůži bychom si měli hýčkat a udržovat
V každém věku a za každých podmínek. Platí jednoduchá pravidla, jak ji potěšit: pravidelné čištění (ráno a večer) obličeje, ale i celého těla. Tělo v noci intenzivně regeneruje, potí se, produkuje kožní maz. Večer je třeba pečlivě odlíčit a tonizovat obličej. Hydratace pokožky je stejně důležitá jako hydratace organismu. Kromě pitného režimu zkuste přípravky s kyselinou hyaluronovou. Stejně tak jí věnujte dostatek spánku a jídelníček plný vitaminů a minerálů.
Vysoká zátěž může způsobit potíže
Spousta úkolů a funkcí kůže a její neustálý kontakt s vnějším okolím, ji vystavuje vysoké zátěži. O tom ví své i kožní lékaři v Ústí nad Labem, na které se v ambulancích obracejí pacienti s řadou kožních problémů. Mezi nejčastější patří infekční onemocnění kůže, které vyvolávají plísně. Objevují se kdekoli na těle, ale nejčastěji mezi prsty na nohou, na chodidlech či ve vlasech. Protože plísně vítají vlhko a teplo, ideální jsou i partie v podpaží či v tříslech. Mykózy, jak se nazývají, výrazně svědí, míst výskytu nemoci je zarudlé, suché a tvoří se na něm šupinky. Infekční jsou i šupinky, které se z napadené kůže odlupují, a to i několik měsíců, proto je velmi nebezpečné používání společných ručníků, ložního prádla a návštěvy společných prostor s nemocným. Jaké je řešení? Rychlá návštěva dermatologa, upozorňují kožní lékaři z Ústí nad Labem. Po diagnostikování nemoci dostanete předpis na antimykotika.Pozitivní vliv na pokožku mají také doplňky stravy v podobě vitamínu D.
Když se plíseň objeví na nehtech
Říká se jí onychomykóza a způsobuje ji houba. Postupně zasahuje nehet od okraje a postupuje hlouběji. Projevuje se nažloutlými místy, které se šíří po celé nehtové ploténce a nehet odchlipují. Povrch nehtu postupně hrubne, má nepravidelný tvar, může se i deformovat. Nejčastěji postihne nehty na nohou, a to na palcích. Nepříjemné a velice odolné onemocnění si způsobíte, když nehty udržujete ve vlhku, zraníte si je. Lidé s oslabenou imunitou jsou k plísním náchylnější a pokud to zkombinujete kontaktem s někým, kdo plíseň má, je téměř jistota, že ji na vás přenese.
Jaká je léčba?
Plíseň na nehtech je velice odolná a léčba dlouhá a pomalá. Dermatolog může předepsat antifugální léky v tabletách, lacích, krémech nebo kapkách či jiné léky na plíseň nehtů. Ty je třeba užívat pravidelně po řadu týdnů až měsíců. Existuje i možnost laserového řešení. Přidejte i sílu přírody: ovesnou koupel z hrsti ovesných vloček namočených v teplé vodě, čajovníkový olej s antimykotickými účinky.
Lepší je prevence
Pravidelně nohy mýt a důkladně osušit i mezi prsty, čistit si nehty, ale vlastní manikúrou a pedikúrou! Nikdy si nástroje nepůjčovat a pravidelně je po každém ošetření vydezinfikovat. Nenoste nevětranou obuv z umělých materiálů, používejte antiperspirační sprej proti pocení a dezinfekční sprej na nohy. Nechoďte naboso ve veřejných bazénech a saunách, pravidelně cvičte a stravujte se tak, abyste posilovali imunitu.
Zdroj: EUC
Foto: Drobot Dean / Adobestock.com