Časté chyby při holení a jak jim předcházet
V prvním díle Příběhu vagíny jsme otevřeli téma svědění a pálení. Doufáme, že díky němu už pro vás vaginální infekce, se kterou máme (téměř) všechny zkušenost, není takové tabu. Navážeme tématem, o kterém se sice mluví lépe, ale ne vždy se dělá správně. Holit nebo neholit – co je pro naši yoni nejlepší?
Vzpomeňte si na své “poprvé“. Holky ve třídě říkaly, že se zkoušely holit, a tak jste chtěly taky. Pomocí žiletky ze zásob rodičů jste se nějak naučily, jak by se to asi mělo dělat. Ale rozebral s vámi někdo, jak se holit správně? A čím? A jestli je vůbec dobré se holit? Pokud jste měly trochu štěstí, dostaly jste pár rad od svého gynekologa nebo maminky. V opačném případě se možná ještě dnes dopouštíte některé z nejčastějších chyb.
Chyby, o kterých (možná) nevíte
Je čas se oholit. Vezmu mýdlo, sprchový gel nebo zbytek partnerovy pěny na holení, žiletku a…chyba je na světě! Všechny tyto produkty mohou měnit pH pochvy a narušit mikrobiální rovnováhu. A nepříjemná infekce, výtok nebo svědění vulvy a poševního vchodu jsou na světě. Dobrá zpráva – těmto nepříjemnostem se dá předejít. Jedním jediným krokem. Příště kupte intimní produkty pro ženy, které jsou určeny jak na holení, tak mytí našich partií.
Správné holení ale nekončí u výběru pěny. Každá z nás v životě zažila situaci, kdy spěchala, ale zároveň ji záleželo na tom, aby byla “připravená“. Času málo, na hledání nové žiletky nebo nedejbože cestu do obchodu, ještě méně. Starým příslovím “lepší něco než nic“ jsme v duchu omluvily sáhnutí po tupé žiletce a několika drsnými tahy docílily výsledku.
Spěch ale není nic, co by mělo jít s holením ruku v ruce. Naopak, tohle je jen vaše chvíle. Udělejte si na sebe čas a opatrně, po směru růstu chloupků, se oholte. Vyhnete se tak zarůstání a následnému zanícení cibulky chlupu, hnisavým rankám, začervenání, podráždění kůže nebo úplně nejčastější nehodě – pořezání. Jestli jste měly delší pauzu od posledního holení, vezměte nejdříve do ruky nůžky, až pak žiletku. Ostříhání zabrání vzniku červených pupínků.
Pokud vám chloupky i přes opatrné holení zarůstají, dejte na radu MUDr. Kristýny Koutné. Vydržte v koupelně o chvíli déle a po holení otřete intimní partie do sucha. Můžete použít i zklidňující krém, který udrží kůži hydratovanou a eliminuje podráždění kůže. Někdy ale může proti zarůstání pomoci i úplně jednoduchá věc – omezit časté holení. Otestujte, co vám vyhovuje více.
Nechci se holit. Jsem divná?
Vůbec ne! Vyplatí se dát na vlastní pocit (dis)komfortu. Některé ženy se díky odložení žiletky cítí více žensky a bez omezení, jiné mají příjemný pocit čistoty právě oholené.
Před lety bylo holení důležité z hlediska hygieny, protože se v pubickém ochlupení mohla nacházet tzv. veš muňka. Dnes je to spíše otázka právě vaginálních infekcí nebo zapáchajících výtoků, které mohou trápit více ženy vyhýbající se úpravě chloupků. Na druhou stranu je ale právě pubické ochlupení tím, co chrání pochvu před patogeny. A tak je opravdu na každé z nás, zda sáhneme po žiletce nebo ne. Obě možnosti mají svá pro a proti.
Každý den nebo jednou za týden, co je správně?
Pokud jste tým “Holit se!“, nejspíše vám nikdo neřekl, jak často byste to v ideálním případě měla dělat. I když je odpověď hodně individuální, je třeba říct, že ani každodenní péče vám nemůže ublížit. Je to naprosto normální, ovšem za předpokladu, že se budete holit šetrně čistou a ostrou žiletkou.
Pokud vás to ale každý den nebaví, nic se neděje. Kromě vašeho komfortu totiž záleží i na chloupcích, které mohou být tvrdé, tmavé a již druhý den po holení povyrostlé, nebo naopak světlé, měkké a poddajné. Ve druhém případě není tedy každodenní holení ani potřeba, jelikož chloupky rostou pomalu.
NE žiletkám!
České ženy, které se chtějí zbavit ochlupení, stále nejčastěji sáhnou po žiletce. Alespoň to tvrdí průzkum rakouské sítě drogerií. Je mezi námi ale i 20 % těch, které nechtějí být konzervativní a zkouší jiné cesty.
Jednou z nich je metoda epilace intimních partií, kterou odstraníte celý chloupek i s kořínkem. Pro tento krok si můžete vybrat elektrický epilátor, vosk nebo cukrovou pastu. Dosažení hladké pokožky v intimních partiích má ale i své nevýhody – bolestivost, případně i vyšší cenu, pokud se rozhodnete svěřit do rukou odborníků.
Zcela bez slz jde hladkého klínu dosáhnout s IPL epilátorem, který díky světelným impulzům zničí i kořínek chlupu. Druhou volbou, podobnou holení žiletkou, je depilační krém. Mezi plusy patří kromě bezbolestnosti i jednoduché použití – nanesete jej, necháte působit a po chvíli lehce setřete.
A jaké jsou vaše zkušenosti s (ne)holením? Kterou metodu preferujete a proč? Podělte se s námi v komentářích!
TIP Žen s.r.o.: Se zarůstáním chloupků a jejich snadnějším odstraněním vám může pomoci pravidelný peeling nebo promasírování hrubším ručníkem.
#PoweredByGynella
Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná
Vyhovuje mi neholit, stříhat
Romano, děkujeme za komentář! 🙂 Byly pro vás informace z článku přínosné?