Charlotte Garrigue se narodila v Brooklynu 20. 11. 1850 jako třetí z jedenácti dětí. Zajímala se o umění, především pak o hudbu a toužila se stát profesionální klavíristkou. V 17 letech proto odjela studovat hru na klavír do Lipska, kde bydlela v rodině Göringových. Právě tam potkala o deset let později v roce 1876 svého budoucího manžela Tomáše Masaryka. Dá se říct, že to byla láska na první pohled. TGM dlouho neotálel a vyznal mladé Američance lásku s žádostí o ruku. Charlotte ho jakožto správně emancipovaná žena nechala asi týden bez odpovědi, ale nakonec souhlasila. Opustila sobě známý svět za oceánem a vydala se s Tomášem do Vídně, kde se již jako paní Masaryková začala učit česky.
Rodina pro ni byla vším
Společně spolu vychovali čtyři děti: Alici, Herberta, Jana a Olgu. Dcerka Eleanor se bohužel dožila pouhých čtyř měsíců. V rodině Masarykových panovala dobrá nálada, užívali si společně strávených chvil. Jeden úsměvný příběh z jejich života vypráví historička Magdaléna Mikesková: “V rodině panoval takový zvyk, že vždycky večer se rodina sešla u stolu, u zpívajícího samovaru, který si T. G. Masaryk přivezl z Ruska. Především Charlotta Garrigue Masaryková dbala na to, aby se rodina sešla a aby všichni byli slušně oblečení. Jednou Herbert přišel a chyběl mu límeček a manžety. Proto ho otec vyzval, ať se okamžitě jde převléct a upravit. Herbert to vzal trošku recesisticky a vrátil se už pouze v tom límečku a v těch manžetách. Nakonec to prošlo a celá rodina se tomu zasmála.”
První světová válka rodinu rozdělila
Po vypuknutí první světové války odešel Masaryk s dcerou Olgou do exilu a Charlotte tak zůstala s ostatními dětmi v rakousko-uherské Praze sama a zanedlouho se stala politicko-policejním terčem. Dceru Alici dokonce zavřeli do vězení, Jan musel do armády a syn Herbert bohužel v roce 1915 zemřel v pracovním táboře na tyfus. Těžké životní podmínky se začaly podepisovat i Charlottině zdravotním stavu. 
Bojovnice za ženská práva 
Po vzniku Českosloveska se v roce 1918 stala z rodiny pronásledované, rodina velice ctěná. Masarykovi se přestěhovali na hrad a rádi trávili čas na zámku v Lánech. Charlotta nejen že aktivně podporovala svého manžela, ale sama se zajímala o politiku a bojovala za ženská práva. V roce 1920 se zasadila o to, aby v první ústavě Československa byla žena postavena na úroveň muže. Ve stejném roce se společně s prezidentem Masarykem účastnila i voleb. Ale nikdy už se plně nezotavila s pokračující choroby, a tak převzala reprezentativní úlohu první dámy dcera Alice.
Charlottin zdravotní stav se nadále zhoršoval a v roce 1923 částečně ochrnula po mozkové mrtvici. Zemřela 13. května 1923 na zámku Lány. Poté co zemřel prezident Masaryk (1937), byly její ostatky přemístěny do nové hrobky u zdi starého lánského hřbitova, kde odpočívají dodnes bok po boku.


 / titul foto Pinterest

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account