Opotřebované zámky bez certifikace, nedoléhající okna, špatně zajištěné zadní vchody, garážová vrata s vetchou petlicí. Navzdory dlouhotrvající osvětě zůstává kvalitní zabezpečení domu pomyslnou Achillovou patou velké části majitelů nemovitostí. Jak svůj majetek zabezpečit kvalitně a neutrácet za zabezpečení, které naopak nepotřebujeme?
Nutnost dobře zabezpečit svůj dům či byt potvrzují i neúprosné statistiky – jen v loňském roce napáchali zloději vloupáním škody za více než 206 milionů korun. Varovný prst se ale zdvihá především při pohledu na velmi nízkou míru objasněnosti – průměrně se podaří vypátrat viníka jen u každého pátého případu. Ani to navíc neznamená, že se jeden z pěti okradených majitelů dočká zcizených věcí, které většinou rychle mizí v zastavárnách. Do kvalitního zabezpečení přitom není nutné dávat statisíce. „Obecně bychom měli vložit do zabezpečení částku, která odpovídá přibližně 5 % hodnoty majetku, jež chceme ochránit. V praxi se ale v ČR stále pohybujeme spíše okolo 1-2 %,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. „Reálná hodnota majetku v domácnosti se přitom bez problému vyšplhá na částku přes půl milionu korun.“
Jak poznat kvalitní zámek
Jak se vyznat v široké nabídce zámků, závor a bezpečnostních mechanismů? Základní orientaci nám poskytnou tzv. bezpečnostní třídy, které označují, jak je zámek schopný odolávat různě vedeným pokusům o překonání. Obecně platí, že čím vyšší třída, tím více času a námahy musí zloděj vyvinout, když se chce dostat dovnitř. Do domu či bytu bychom měli volit produkty minimálně z 3. bezpečnostní třídy, samozřejmostí je nutná platná certifikace dle norem. „Při nákupu zámku se vyhýbáme bezejmenným výrobkům z tržnic i podezřele výhodným nabídkám ze zahraničních e-shopů. Několik ušetřených stokorun totiž velmi rychle proděláme, až se zámek po pár týdnech zasekne a bude nutné ho vyměnit,“ doplňuje Neuvirt. „Dobrým průvodcem pro laiky může být nezávislý katalog doporučených výrobků ‚Bezpečná země‘, který vznikl ve spolupráci Policie ČR, Ministerstva vnitra a Cechu mechanických zámkových systémů a přináší i tipy a rady, jak majetek ochránit.“
Chráníme všechny cesty do domu
Zabezpečení neznamená jen kvalitní zámek ve vchodových dveřích. Zloději počítají s tím, že právě tam soustředíme pozornost, a snaží se najít alternativní cesty dovnitř. Do hledáčku se tak dostávají i garáže, zadní a boční vchody, a mnozí nenechavci rovnou místo do domu zamíří vykrást třeba zahradní domek plný drahého nářadí. K zabezpečení jedno i dvoukřídlých vrat či stahovacích dveří se proto hodí bezpečnostní petlice, které ve spojení s kvalitním visacím zámkem vytvoří jen těžko překonatelnou překážku. Kvalitní petlicí či závorou, které odolají i výkyvům počasí, vybavíme i kůlnu a další objekty na zahradě a nezapomeneme zajistit také vchodová vrata a branku. „Cestu do objektu chceme zloději co nejvíce ztížit a především prodloužit. Čím déle musí překonávat zámek, tím větší je šance, že svůj pokus vzdá. Pravidlo pěti minut dokonce hovoří o tom, že pokud se do této doby nedostane zloděj dovnitř, vloupání si pravděpodobně rozmyslí,“ uvádí Neuvirt.
Doplňkové zabezpečení
Ve chvíli, kdy máme všechny vchody a dveře „pod zámkem“, můžeme obrátit pozornost i k dalším možnostem zabezpečení. Na malá sklepní okénka, která by mohla sloužit zloději k obhlédnutí objektu i cestě dovnitř, instalujeme bezpečnostní neprůhlednou folii. Ochránit můžeme také cennosti uvnitř objektu – ať už jde o nářadí, sportovní výbavu, drahou elektroniku nebo sběratelské kousky, o které nechceme přijít. Použít lze některý z uzamykatelných bezpečnostních systémů, které se uchytí k podlaze, stěně či stropu a běžný zloděj je nepřekoná. Na úschovu drobností v domě poslouží i trezor nebo speciální bezpečnostní bedna. Mechanické zabezpečení dobře doplní také elektronické vychytávky – ať už jde o pohybová čidla, kamery nebo světelný spínač, který pomůže simulovat naši přítomnost.
Foto: Shutterstock
Tagy:finance