Považujeme jej za naprosto běžnou a automatickou součást domácnosti a produkt natolik banální, že ač ho denně používáme, příliš o něm nepřemýšlíme. Tímto zdánlivě příliš nezajímavým výrobkem je toaletní papír. Zkuste si ale představit, co byste dělali bez jeho existence. Dokonce má poměrně zajímavou historii.
Od přírodnin k (toaletnímu) papíru
Dnes už si těžko dokážeme představit, že v dávných dobách lidé po vykonání potřeby používali mech, kukuřičné listy, dřevěné hobliny a další přírodniny. Trochu chytřeji na to šli starověcí Římané, kteří používali houbu namočenou ve slané vodě a přidělanou na tyči. Způsoby a prostředky se zkrátka vždy našly. Ovšem pak přišli Číňané s úplně prvním předchůdcem dnešního toaletního papíru a od té doby se jeho kvalita stále jen zlepšuje. Ta úplně první zmínka týkající se tohoto velmi specifického artiklu pochází z roku 589, kdy se hrstka vyvolených mohla začít utírat papírem vyrobeným z rýžové slámy. S toaletním papírem, jaký známe, se vůbec nedá srovnávat, ale na tehdejší dobu se jednalo o velký pokrok. V dobách dynastie Ming, tedy zhruba ve 14. století přišla další inovace, parfémované útržky zvláštní papírové tkáně. Opět si jej však mohli dovolit pouze lidé působící u čínského císařského dvora.
Prvotní nedůvěru vystřídalo nadšení
Tento zajímavý nápad se tedy tolik nerozšířil a produkt, který bychom již mohli považovat za moderní toaletní papír se začal vyrábět až v 19. století. Drobný problém představovala skutečnost, že lidem se nechtělo utrácet za jakýsi list papíru a raději nadále používali například novinový papír. Ač to tedy roku 1857 vypadalo na skutečný průlom, Joseph Gyetty se svým skládaným toaletním papírem, dokonce napuštěným výtažky z aloe vera, nakonec příliš neuspěl. Daleko lépe se uchytila v roce 1871 první rulička a o několik let později se perforovaný toaletní papír již běžně prodával ve Spojených státech a Anglii. Starý kontinent si na své ruličky musel počkat až do roku 1928. V Československu začala v roce 1972 vyrábět ruličkový papír papírna v Harmanci, která již od přelomu 19. a 20. století vyráběla pod značkou Hermandol toaletní papír skládaný.
I toaletní papír má svá inovativní řešení
Jak léta běžela začaly se stále nové a nové firmy předhánět, která přijde v oblasti toaletních papírů dřív s další inovací. Postupně tak přišly papíry dvouvrstvé, třívrstvé, různých návinů, vzorů, barev i vůní. Průkopníkem v inovacích je například i značka Velvet, která vznikla v roce 1997 a její název není rozhodně nikterak zavádějící, neboť vám poskytne opravdové sametové pohlazení. Nejnovější toaletní papír Velvet ecoROLL Soft White má dokonce ekologický přesah a nejen medvídková ražba je tím, co spojuje tento papír s přírodou. Jeho výjimečná jemnost, pevnost a absorpční schopnosti vás budou hýčkat, a to po dlouhou dobu. Speciální eco rolička pojme až dvojnásobný návin oproti klasické, což představuje 300 útržků třívrstvého papíru ze 100% celulózy z kontrolovaných lesů.
Již jen díky tomu dochází k produkci daleko menšího množství odpadu, neboť stačí čtyři kartonové dutinky namísto osmi a pro jejich zabalení je zapotřebí méně plastu, a to dokonce o 32 %. Dalším plusem pro přírodu, a tedy každého z nás je snížení emisí znečišťujících ovzduší. Ptáte se, co má toaletní papír společného se spalinami v ovzduší? Odpověď je snadná, vždy je totiž zapotřebí produkty dostat k zákazníkům a díky úspornějšímu balení se jich na jedno auto vejde více, tudíž další již nemusí vyrážet na silnici. Snížení uhlíkové stopy činí opět 32 %. Pokrok zkrátka člověk nezastaví a pečovat o životní prostředí je třeba v každém směru.
Nový rozměr intimní hygieny
Intimní hygienu rozhodně není dobré podceňovat, proto kromě tradičního toaletního papíru můžete sehnat i takový, který obsahuje rostlinné výtažky. Zmíněný Velvet ecoROLL je tak k dostání také ve verzi Camomile & Aloe. Ještě o krok dále jsou vlhčené toaletní papíry. Velvet Intima v sobě navíc spojují vlhčený toaletní papír s ubrousky pro intimní hygienu žen. Jejich složení je až z 98,8 % přírodního původu, kosmetická receptura neobsahuje mikroplasty, zato v ní naleznete prebiotika, inulin, výtažek z Aloe Vera, kyselinu mléčnou a panthenol. Ani tento papír si nezahrává s životním prostředím, naopak je k němu velmi šetrný, což potvrzuje pečeť „save nature“, kterou se pyšní oba produkty. Biologická rozložitelnost dává možnost vhazovat vlhčený papír do toalety podobně jako klasický. Gynekologické a dermatologické testy, pouze jemná vůně a péče jemná jako pírko zaručují, že se použití vlhčeného toaletního papíru nemusejí bát ani lidé s citlivou pokožkou nebo děti.
Právě ekologie je tím, co se ve spojitosti s výrobou toaletního papíru řeší nejvíce. Těžbou dřeva vše teprve začíná. Proto se výrobci této hygienické nezbytnosti snaží hledat stále nové cesty, ať již je to výroba recyklovaného toaletního papíru nebo takového, na nějž bylo použito obnovitelných materiálů, jako například bambusových vláken. Dále se jedná zejména o šetření se zdroji během výroby, kdy kupříkladu na výše uvedené produkty bylo spotřebováno o 40 % méně vody, než je běžné. V toaletním papíru se tedy ukrývá víc, než se zdá a možná se na něj od této chvíle budete dívat zcela jinýma očima.
Zdroj: Wikipedia Commons, MORACELL (značka Velvet)
Foto: Shutterstock a se souhlasem MORACELL (značka Velvet)
V poslední době mě mile překvapují inovace toaletních papírů a fandím tomu. Já mám oblíbené velmi heboučký nejméně 3 vrstvy toaletních papír a v poslední době dávám přednost 4vrstvému a mým osvědčeným značkám.
Zajímavý článek.
I já znám ještě dost tvrdý toaletní papír, sama mám ráda měkkoučký
vyzkoušela jsem a mohu doporučit 🙂