Není to tak dávno, kdy byli lidé přesvědčení, že kočka je prakticky výlučně venkovní zvíře, které se maximálně dojde v zimě ohřát ke kamnům a v bytě by strádalo na těle i na duši. Dnes už ale víme, že je tento názor překonaný. A většina kočiček v našich domácnostech si výlučně užívá pohodlí a bezpečí (svého) bytu. Nicméně pro chov kočky v bytě existují určitá pravidla, jež se vyplatí dodržovat, aby byl váš vrnící mazlíček šťastný a spokojený.
Co byste neměli opomenout, když si chcete pořídit kočku do bytu?
Pozor, lovec!
Kočka je dokonalá zmenšenina opravdové šelmy, která ráda loví, šplhá a hraje si. Venku to není problém, ostatně myší či ptačí populace by mohly vyprávět. Ale co mezi čtyřmi stěnami v bytě? Pamatujte, že kočka potřebuje spoustu podnětů. A ty jí budete muset poskytnout vy. Takže vás čeká nákup kočičích stromů, které jsou jako stvořené pro šplhání, a nejrůznějších hraček.
Co se hraček týče, existují klasické ve tvaru myši (z látky, sisalu, slaměné myšky, plněné šantou a další), dále seženete nejrůznější míčky (plastové, s rolničkou, k naplnění granulemi…), třásně, jež může kočka lovit, laserová ukazovátka a řadu dalších. V poslední době jsou oblíbené nejrůznější interaktivní hračky, které zabaví nejen nezbedné tlapky, ale také kočičí hlavu. Nebuďte ale zklamaní, pokud dá vaše kočička před všemi hi-tech hračkami přednost kusu provázku, zmuchlanému papíru nebo třeba víčku od PET lahve. Cokoli ji zabaví, se počítá. Nicméně i když si s hračkami kočka nějakou dobu vystačí hrát sama, nejdůležitější je pro ni hra s vámi. Každý den věnujte svému mazlíčkovi alespoň hodinku nebo dvě (záleží i na věku kočky) a tento čas stravte společným „kočkováním“.
Mazlíček versus ničitel
Také se vám při představě kočky v bytě vybaví fotky těchto mňoukajících zvířátek visících na záclonách, ničících pohovku, škrábajících starožitné křeslo nebo dokonce dřevěné vchodové dveře? Nebojte, takto váš byt a jeho vybavení vůbec nemusí dopadnout! Většinou takto kočička reaguje ze dvou důvodů.

Tím prvním je nuda – nemá dostatek podnětů a vaší pozornosti, a tak si nahromaděnou energii vybíjí na vašich věcech. Tím druhým je fakt, že si kočky potřebují brousit drápky, a pokud nemají kde, rády si vyberou váš nábytek. Co s tím? Je to jednoduché, budete muset vrnícímu miláčkovi pořídit škrabadlo. Na trhu najdete škrabadla nejrůznějších velikostí a tvarů, takže si jistě vyberete. Pokud máte velký byt, vyplatí se pořídit škrabadla alespoň dvě. A pokud by kočka věnovala vaší pohovce apod. přece jen nežádoucí pozornost i dál (zkrátka ze zvyku), existují speciální odpuzovací spreje, jimiž nábytek postříkáte.
Všechno (nebezpečné) schovat
Řada majitelů kočky vám potvrdí, že příchod tohoto zvířátka do domácnosti znamenal menší bezpečnostní manévry. Tak například je třeba zajistit, že se kočička nedostane k žádným čisticím prostředkům. Ty pro ni představují riziko vpravdě fatální. To samé se týká léků – i jediný opomenutý prášek na bolest hlavy může pro kočku bohužel znamenat smrt…
Další kategorií, kterou budete muset podrobit inspekci a případně ji probrat, jsou pokojové rostliny. Vzhledem k tomu, že jsou kočky zvyklé okusovat trávu, aby si pročistily žaludek, může se stát, že se s chutí pustí do některého z vašich pěstitelských úspěchů. Bohužel i to může znamenat přinejmenším závažné zdravotní problémy v důsledku otravy. Seznam rostlin jedovatých pro kočky najdete na internetu, nicméně k těm nejznámějším patří aloe vera, amarylis, barvínek, brambořík, břečťan, cesmína, dračinec, fíkus, filodendron, hyacint, konvalinka, lilie, mučenka, narcis, oleandr, pelargonie, petrklíč, sněženka, tchynin jazyk, tulipán, vánoční hvězda a mnohé další druhy. Nemusíte se svých oblíbených rostlinek zbavovat, jen je dejte na místo, kam se kočka nedostane. A kupte svému mazlíčkovi kočičí trávu, je pro jeho zdraví důležitá.
Nezbytné maličkosti pro šťastný život
Před příchodem kočičího miláčka je samozřejmě nutné vybavit domácnost i dalšími nezbytnostmi. Tak především budete potřebovat misky na krmivo a vodu (vyplatí se přikoupit i podložku – jednak aby misky neklouzaly a jednak aby případné drobky nepadaly přímo na podlahu), dále pohodlný pelíšek. Ten umístěte na klidné místo, ideálně tak, aby alespoň z jedné strany byl krytý stěnou (pokud můžete pelíšek umístit do rohu místnosti, je to výhoda). Nicméně počítejte s tím, že váš mazlíček bude spát i kdekoli jinde, včetně vaší postele, nebo naopak míst, která – alespoň z lidského pohledu – nemohou být pohodlná.
Jestliže kočka žije v bytě, je nutné pořídit kočičí toaletu a stelivo. Toaleta by měla být na klidném místě, kočky mívají problém, pokud je při vykonávání potřeby někdo nebo něco ruší. Kočkolit budete muset možná chvíli vybírat, než najdete takový, který vyhovuje kočičce i vám. Před toaletu umístěte speciální podložku, která zachytí stelivo, jež ulpí na tlapkách.

Na obsahu mističky záleží
Kočky v bytě také potřebují odpovídající výživu. Vzhledem k tomu, že většina z nich v dospělosti není fyzicky tak aktivní jako jejich kolegové žijící zcela nebo částečně venku, mívají bytové kočičky často sklony k obezitě. A ta je pro ně stejně nebezpečná jako pro člověka. Navíc bývají kočky v bytě většinou kastrované (ostatně značkující kocour nebo mrouskající se kočka dokáží soužití v jedné domácnosti docela zkomplikovat), takže mívají větší náchylnost nejen k obezitě, ale například i k některým onemocněním (nicméně je třeba mít na paměti, že kastrované kočky se dožívají většinou vyššího věku než nekastrované, a tak se sterilizace rozhodně vyplatí). Proto vždy kupujte pouze kvalitní krmivo, jež odpovídá věku a zdraví vaší kočky a které jí poskytne všechny potřebné živiny.
Chybu rozhodně neuděláte, pokud své malé šelmičce dopřejete superprémiové granule značky Shelma. Mají vysoký obsah živočišných proteinů jako přirozenou složku kočičí potravy. Receptury jsou bez obilovin a s obsahem superpotravin a jiných složek, které zvířeti přinesou další benefity s pozitivním dopadem na jeho zdraví. V nabídce je najdete s lososem nebo hovězím pro kastrované kočky, s kuřecím pro dospělé kočky a krůtím pro koťata.
Do všech produktů jsou přidány bylinky (rozmarýn, tymián a petržel), rakytník a spirulina pro zlepšení přirozené obranyschopnosti, juka pro redukci zápachu exkrementů, řepné řízky a čekanka pro podporu optimálního trávení, lososový olej pro zdravou kůži a zářivou srst a další ingredience. Granule jsou bez přidaného cukru, umělých dochucovadel, konzervantů a barviv.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account