Žijete v nájemním bytě a přesto se nechcete vzdát svých interiérových snů? Pokud vám bílé stěny nepřinášejí potěšení a chcete svou domácnost oživit pár zajímavými interiérovými prvky, jsou tapety pro vás darem z nebes. 

V minulosti se tapety využívali hlavně kvůli svým izolačním vlastnostem, tlumily zvuk, ale dnes mají už úplně jinou funkci. Stal se z nich stylový dekorační doplněk bytu, který snadno a rychle odprezentuje vkus jeho majitelů (nebo podnájemníků). 

Jak vybrat tapetu? 

Správným výběrem tapety můžete své bydlení oživit a zútulnit. O celkové atmosféře rozhodne vzor, který si vyberete. Může být abstraktní, s přírodními motivy, geometrický, ale klidně i jednobarevný. Vycházejte z toho, jaká je celková nálada vašeho bytu i vaší osobnosti. Tapeta by měla pokoj obnovit, nikoliv jej narušit, a vytvářet harmonický prostor, ve kterém se bude cítit dobře. Motiv ale není všechno! Vybírat můžete i z tapet, které jsou lesklé, matné nebo s plastickým efektem. 

Proč tapety?

Tapeta vám snadno a rychle pomůže opticky změnit tvar a šířku pokoje. Nemusíte se tedy pouštět do velkých rekonstrukcí, složitě vyjednávat s majiteli o bourání zdí nebo změně designu kuchyňské linky. Jednoduchým trikem v podobě tapety proměníte krátké a široké pokoje v dlouhé a nízké a naopak. Tapetou můžete nahradit i dřevěný obklad či obklad z kamene, oblepit s ní kuchyňský ostrůvek nebo dlaždičky v koupelně. A vše prakticky během jednoho odpoledne. 

Sečteno a podtrženo: tapeta je jednou z nejvíce podceňovaných a přitom transformativních věcí, které můžete udělat při vylepšování vašeho dočasného domova. (Doporučení: než se pustíte do instalace, dejte o svém záměru informace majiteli bytu či domu). 

Jaké vzory tapet patří mezi nejžhavější interiérové trendy roku 2022?

S květinovými motivy

Už dávno neplatí, že květinové vzory se hodí jen na vaše sezónní letní oblečení. Naopak! Užijte si je i v interiéru. Působí romanticky, jemně a dodají mu extra dávku útulnosti. 

V newyorském stylu

Industriální šik moderních newyorských loftů si můžete během dne vykouzlit i ve vašem bytě. Tapeta s odhalených cihel působí realisticky a stylově zároveň. Navíc dodá vašemu bytu umělecký rozměr.

S abstraktními vzory

Je hravá a originální zároveň. Navíc se hodí do každé místnosti od obývacího pokoje, přes ložnici nebo koupelnu a snadno zdůrazní vašeho uměleckého ducha. 

V letní náladě

Neustále vzpomínáte na svou letní dovolenou na jihu Itálie? Přivolejte si všechny vzpomínky zpět použitím tapety s retro středomořským vzorem. Skvěle bude vypadat například ve vaší chodbě nebo v ložnici. 

S tropickými motivy

Živá, svěží a odvážná. Ano, motiv tropických rostlin rozhodně není pro každého, ale ti, kdo mu jednou podlehnou, už nechtějí jinak. Pokud čas od času potřebujete v myšlenkách utéci z města do přírody, těžko budete hledat lepší design.

V art-deco stylu

Geometrie je jedním z velkých trendů současné interiérové scény. Využijte ji ve svůj prospěch a pořiďte si tapetu, která snadno a rychle zvětší váš prostor a vytvoří vám útulnou barevnou paletu pro všechny ostatní doplňky.

Foto: Shutterstock, Pinterest

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
4 Komentářů
  1. EsterNováková 2 roky ago

    U nás doma jsme tapety nakonec nekupovali. Také jsme o nich uvažovali, no nakonec jsme si řekli, že zůstaneme ve dřevě a pořídíme nějaké velké starožitné obrazy přes zeď. Ve dřevě pokračujeme i v kuchyni. Třeba nedávno manžel dovezl z práce https://www.firemnikrabicky.cz/krabicky-na-caj/ krabičky na čaj. Říkal že vyklízeli kancelář a tohle tam zbylo.

  2. EsterNováková 2 roky ago

    Máte pravdu že dům se dá zásadně oživit nějakou tou tapetou. Ale co podle mě ještě více oživá prostor je, když zvolíte podle vašeho vkusu vhodný designový krb. Prodává se jich na webu naštěstí spousta, takže vám ani nedá takovou práci nějaký najít. Ale přeci jen vám ulehčím práci a přidávám inspiraci: https://rocal.cz/designove-krby

  3. Mně se líbí květinové a tropické motivy.

  4. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Zajímavé 🙂

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account