Splnit si sen o vlastním bydlení není nic jednoduchého. Jen málokdo si dnes totiž může koupit nebo postavit nemovitost jen z vlastních úspor. Nejjednodušší cesta k vlastnímu tak vede skrze hypotéku nebo půjčku. Přečtěte si, v čem se mezi sebou tyto finanční produkty liší a jaké jsou jejich výhody.
Někdo touží po rodinném domu na samotě, jiný zase po prostorném pavlačovém bytě ve městě. Málokdo však disponuje takovou hotovostí, aby si bydlení mohl pořídit v podstatě okamžitě a bez úvěru. Ať chceme, nebo ne, půjčka na bydlení nebo hypotéka jsou pro většinu z nás nejdostupnějšími možnostmi, jak vlastní bydlení financovat.
Hypotéka: Když stavíte domov od základů
Hypotéka je jednoduše řečeno půjčka zajištěná zástavním právem k nemovitosti. Můžete ji využít nejen na koupi domu a pozemku, ale také rekonstrukci nebo k vypořádání dědictví. Hypotéku lze sjednat na částku v řádech několika milionů korun. A protože se v podstatě jedná o zajištěný úvěr, úrokové sazby nejsou tak vysoké. Úroky zaplacené z hypotéky si navíc můžete odečíst od základu daně z příjmu fyzických osob. Další výhodou této varianty je pak delší doba splácení. Rodiny s nižšími příjmy si tak mohou splácení hypotéky natáhnout až na 30 let, aby bylo zatížení rodinného rozpočtu co nejmenší.
Výhody hypotéky:
- možnost čerpat úvěr v řádech milionů korun,
- delší doba splatnosti,
- výhodná úroková sazba.
Půjčka na bydlení: Ideální financování rekonstrukce
Půjčka na bydlení se zpravidla vyplatí, plánujete-li rekonstrukci nebo koupi vybavení do domácnosti. Úrokové sazby jsou totiž zpravidla vyšší než u hypoték a doba splácení naopak kratší. Tento typ úvěru sice obvykle nevyžaduje zajištění nemovitostí, je však potřeba prostřednictvím faktur a dalších dokumentů doložit účel využití peněz. Pokud nemáte jasno, na co konkrétně finance v domácnosti využijete, můžete sáhnout po neúčelové variantě půjčky na bydlení, počítejte však s ještě vyššími úroky.
Výhody půjčky na bydlení:
- bez zajištění nemovitosti,
- menší administrativní zátěž.
Jak je vidno, obě varianty mají svá pro i proti. Obecně lze však říct, že hypotéka je vhodná pro financování stavby domu či koupě bytu. Naproti tomu půjčka na bydlení je s ohledem na vyšší úrokové sazby vhodnější pro rekonstrukci nebo v případech, kdy potřebujete půjčit nižší finanční obnos v řádech statisíců korun.
Foto: Unsplash.com
Já jsem se nedávno rozhodla, že si pořídím svůj vlastní dům s velkou zahradou, jelikož jsem bydlela ještě u svých rodičů. V bance mi hypotéku neschválili, ale naštěstí mi kamarádka poradila investice do p2p pujcek, kde mi poskytli finanční prostředky na nákup velkého domu se zahradou, aniž bych musela ručit nemovitostí. Jsem ráda, že si můžu začít budovat svou budoucnost ve vlastním domě.