Ze všech stran slyšíme varování odborníků před změnami klimatu a klimatickou krizí. Ať se nám to líbí nebo ne, data hovoří jasně – naše životní prostředí je na pokraji udržitelnosti, a pokud nezměníme své chování vůči němu, svým dětem či vnoučatům „odkážeme“ jen zničenou krajinu. Přitom k nápravě může přispět každý z nás.
Spousta lidí si sice uvědomuje, že by měla své chování vůči přírodě změnit, ale je přesvědčena, že oni sami nic nezmění, takže nemá cenu se ani snažit. Jenže to je chyba. Pokud by takto k životu přistupoval každý, nikdy se nic nezmění. A to je škoda. Změnu k lepšímu má v rukou doslova každý z nás. A často k ní vedou jen zdánlivé maličkosti, jež mohou znamenat velký rozdíl!
Začněte sami u sebe a své domácnosti. Co všechno můžete udělat, abyste na naší planetě nezanechávali tak výraznou negativní stopu?
Třídí každý, ale já správně
Jedno se nám Čechům nedá upřít – až na výjimky jsme národem, který třídí odpad. A to je skvělá zpráva. Nicméně i tak máme často v samotném třídění pár mezer. To když si nejsme úplně jistí, do kterého kontejneru nějaký předmět patří. Přitom na internetu najdete spoustu podrobných návodů, jež vám jistě zodpoví každou otázku. Někdy navíc ve snaze vytřídit každičký kousek odpadu považujeme za recyklovatelné i předměty, jež patří do směsného odpadu. Příkladem jsou papírové kapesníky či utěrky nebo ruličky od toaletního papíru a pokládky od vajec.
Ve směsném odpadu většinou končí i biologický odpad, který by se dal jednoduše kompostovat. Pokud máte zahradu, nejspíš kompost vlastníte, ale ve větších městech je to problém, protože kontejnery na bioodpad často chybějí. Porozhlédněte se ale po domácích kompostérech! Velmi oblíbené jsou také takzvané vermikompostéry, jež ke zpracování odpadu využívají žížaly.
Nakupuji bez plastů
Všimli jste si někdy, kolikrát v obchodě jdete ke stojanu s plastovými sáčky, abyste do nich vložili vybranou zeleninu, ovoce nebo pečivo? I když pak doma sáčky vytřídíte, zanecháváte poměrně velké množství odpadu. Přitom i tato situace má řešení! Na trhu dnes najdete ekologické sáčky přímo určené k nákupu potravin, které se dají používat opakovaně. V některých městech dokonce narazíte na bezobalové prodejny – suroviny vám tu jednoduše odsypou v požadovaném množství do vámi přinesených nádob. Koupit takto můžete nejen potraviny, ale třeba i čisticí prostředky apod.
Samostatným tématem je pak nakupování nápojů, především vody, v plastových obalech. Jistě, plastové lahve jsou z velké části recyklovatelné, ale i tak je lepší se jim vyhnout. Vždyť z kohoutku vám teče kvalitní pitná voda.
Svítím a peru „zeleně“
Většina domácností je vybavena řadou elektrických spotřebičů. Není žádným tajemstvím, že „tradiční výroba“ elektřiny není právě šetrná k životnímu prostředí. Ne každý má samozřejmě možnost instalovat si na dům fotovoltaické panely a získávat elektřinu ze slunečního záření, nicméně dnes už můžete využívat elektřinu z přírodních českých zdrojů. Inspiraci a rady, jak se k této „zelené“ elektřině připojit, najdete na elektrinanazeleno.cz.
Ostatně elektřinu (a tím životní prostředí) můžete šetřit také samotným používáním jednotlivých spotřebičů v domácnosti. Jednak se zaměřte na jejich stáří a spotřebu. Moderní přístroje jsou totiž v tomto ohledu mnohem šetrnější, navíc mívají i speciální eko programy (např. pračky nebo myčky nádobí). Příjemným bonusem pak bývá, že kromě životního prostředí šetříte i svou peněženku. Co se jednotlivých spotřebičů týče, pak se například pro lednici doporučuje neotvírat ji déle, než je nezbytně nutné (tedy otevřít ji až v okamžiku, kdy vím, pro co jdu), u praček pak prát, až se buben prádlem skutečně zaplní a využívat nejnižší možnou teplotu a nejšetrnější program, to samé platí i pro myčku nádobí.
Voda je nad zlato
Ještě před pár lety jsme si nedovadli představit, že bychom i v Česku řešili problém s nedostatkem vody. Jenže trvající sucha na řadě míst způsobila vysychání studen a dalších vodních zdrojů, a tak se musíme naučit vodou šetřit (a to i tehdy, když se nás její nedostatek zrovna přímo nedotýká). Jak na to? Stačí dodržovat jednoduché zásady – tam, kde to jde, využívat dešťovou vodu (například k zalévání zahrad apod.), nenechávat třeba při čištění zubů puštěný kohoutek, nemýt nádobí pod tekoucí vodou (případně pokud to jde, pořídit si myčku, která je na spotřebu vody šetrnější), zkontrolovat kapající kohoutky či protékající toalety, nesplachovat plnou nádržkou záchodu… Když se zamyslíte, určitě najdete u sebe doma spoustu možností, jak vodou šetřit.
Úklid a hygiena bez chemie
Velkým tématem jsou dnes tak nejrůznější chemikálie v čisticích či kosmetických výrobcích, jež prokazatelně škodí nejen životnímu prostředí, ale i nám. A tak spousta lidí „přesedlala“ na ekologickou drogerii. Tu můžeme nejen nakupovat, ale také vyrábět doma. Ostatně například při úklidu si úplně vystačíte se „surovinami“, jako je ocet, citron nebo soda.
K provonění domácnosti pak můžete využívat také čistě přírodní pomocníky. Vzduch vám vyčistí a provoní živé rostliny, namísto chemických bytových parfémů můžete vsadit na esenciální oleje nebo koření.
Foto: Shuttertsock
Autorka: Lucie Pražáková
Šetřit přírodu může každý z nás. Stačí k tomu pár jednoduchých kroků
-
Převrat v kuchyni: Jak inteligentní kuchyňské baterie mění způsob vaření
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost, inspirace
Kuchyně je místem, kde se tradice mísí s inovacemi. Dnešní baterie do kuchyně daleko přesahující základní funkci dodávání vody.
-
Připravte svou zahradu na letní sezónu. Tohle vybavení z ní udělá hotový ráj
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost, inspirace
Vylaďte svou zahradu do nejmenšího detailu. Teď je ten nejlepší čas. Letní sezóna startuje a nabídka zahradního vybavení je...
-
Pečujete o svého psa v zimě správně?
Lucie Janotová||Bydlení a domácnost, domácí mazlíčci, rodina, tipy, zábava
Opět nastává zimní období a s ním přichází i chladnějšího počasí, na které si musí zvykat nejen lidé, ale i...
-
Ranní nálada začíná v posteli, tak spěte jako v bavlnce
Redakce Ženy s.r.o.||#, Bydlení a domácnost, tipy, zajímavosti
Nekonečné převalování doprovází ranní pytle pod očima a větší než velké množství vypité kávy. Přitom pravidelně větráme, telefon do...
-
Majitelé kompatibilních tiskáren HP si můžou vyzkoušet předplatné HP Instant Ink a tisknout 3 měsíce bez poplatku
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
Společnost HP informuje o propagační akci, která umožňuje novým zákazníkům předplatného HP Instant Ink, kteří si službu objednají přes...
-
Úklid bez chemikálií: jak na hygienu a jarní úklid v souladu s přírodou?
Lucie Janotová||Bydlení a domácnost
Rádi byste doma uklízeli šetrně ke svému zdraví, ekologicky, ale zároveň účinně? Zájem o čisticí prostředky, které jsou inspirovány...
-
10 věnců na dveře, se kterými přivítáte podzim ve velkém stylu
Lucie Janotová||#, Bydlení a domácnost, dekorace, DIY, zábava
Každý má na podzimu rád něco jiného. Někteří lidé milují sezónní potraviny, které podzim přináší, nebo konečně možnost nosit...
-
Jak vyřešit spaní v malém bytě? Přinášíme 5 osvědčených tipů!
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost, dekorace, tipy
Stále přibývá lidí, kteří žijí v garsonce. Jak vyřešit spaní v bytě bez samostatné ložnice? Víme, jak na to!...