143

Střepy na podlaze, zašedlá zrcadla, zašlé prkénko, připečená trouba… Ačkoli to nejsou žádné katastrofy, jejich úklid či vyčištění není zrovna zábavou, kterou chce člověk trávit sobotní odpoledne. To ale nemusíte, pokud vyzkoušíte oblíbené a hlavně osvědčené triky!
Rozbitá sklenice? Povolejte chléb
Vyklouzla vám sklenice a podlaha se v kuchyni proměnila v životu nebezpečnou plochu plnou miniaturních střepů? Všichni víme, jak otravné a hlavně pomalé je neustále zametat, vysávat a kontrolovat, jestli jsme se zbavili opravdu všech (zvláště chodíte-li bosi, máte-li dítě nebo třeba domácího mazlíčka, jde opravdu o zdraví). Pokud si ale vezmete na pomoc chleba, ideálně toustový, pak máte práci usnadněnou! Plátky postupně „vytírejte“ podlahu, všechny střepy se krásně zachytí.
Zrcadlo, ve kterém se skoro nevidíte
Máte poslední dobou pocit, že se v zrcadle nevidíte tak jako dřív? I to má jednoduché a osvědčené řešení! Uvařte silný černý čaj, přelijte jej do lahvičky s rozprašovačem a zrcadlo postříkejte. Nechejte chvíli působit a pak setřete do sucha a vyleštěte. Bude jako nové!
Okna, co vám budou závidět
Ačkoli v drogerii najdete spoustu přípravků na mytí oken, obejdete se lehce i bez nich. A to dokonce i když jsou na oknech pořádně zašlé stopy po prachu a dešti. Stačí, když smícháte dva šálky teplé vody, čtvrt šálku octa a 1 lžíci kukuřičného škrobu (ano, toho, co se s nám zahušťují omáčky apod.). Směs pořádně protřepejte a pak ji aplikujte na okna. Umyjte, vyleštěte a máte vyhráno.
Prkénko, co už zažilo mnohé
Dřevěná prkénka jsou praktická, krásná, neničí nože… Jen se poměrně špatně čistí, protože se brzy poškrábou a ráda nasávají šťávu z potravin, jež na nich krájíme. A podle toho za nějakou dobu vypadají (o tom, že mohou být v určitých případech i rizikem pro zdraví, nemluvě). Co teď? Prostě vezměte citron, rozkrojte ho a prkénko jím potírejte. Nejenže bude jako nové, co se vzhledu týče, ale kyselina citronová ho i vydezinfikuje.
Kdo zase co pekl v té troubě?
Všichni víme, že trouby bychom měli pravidelně čistit, ale málokoho tahle práce baví. A tak ji odkládáme tak dlouho, až trouba vypadá, že jsme ji nečistili alespoň 5 let. Co s tím? Povolejte sodu! V misce z ní s pomocí vody vytvořte jakousi pastu, kterou nanesete na povrchy uvnitř vychladlé trouby, tu pak zavřete a nechejte sodu působit přes noc. Ráno pak zaschlou pastu (a sní i nečistoty) setřete nejprve suchým hadříkem a poté zbytky odstraňte hadříkem vlhkým.
Chlupy na gauči? Zajděte do koupelny
Alík nebo Micinka si zase ustlali na vašem gauči a navíc to vypadá, jako by se na vašem drahocenném kousku nábytku rozhodli shodit většinu srsti? Nevadí! Pokud máte doma lak na vlasy, odstraníte chlupy bez potíží za pár vteřin. Prostě vezměte měkký hadřík, lehce jej lakem postříkejte a přejeďte s ním po „osrstěném“ potahu na gauči. Chlupy budou pryč!
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account