Jedlou sodu zná nejspíš každý. Už vás ale někdy napadlo, proč ji v regálu v drogerii najdete třeba v pětikilovém balení? Je totiž zcela nepřekonatelným pomocníkem v domácnosti. Oceníte ji například při boji se skvrnami na koberci nebo při zbavování se nebezpečných chemických postřiků na ovoci.
Kde všude se vám jedlá soda bude ještě hodit?
Ovoce jako ze zahrádky
Pokud spoléháte při konzumaci ovoce a zeleniny na vlastní zahradu (případně pokud nakupujete tyto plody v bio kvalitě), pak nejspíš nehrozí, že byste své tělo kromě důležitých živin a vlákniny zásobovali také nebezpečnými pesticidy. Ovšem běžně dostupné ovoce a spol. ze supermarketu je jiný případ. Všemožné postřiky, kterými jsou plody pokryté, většinou vyžadují často víc než jen omytí vodou. Smíchejte proto jedlou sodu, vodu a ocet, do této lázně ovoce ponořte asi na 2 minuty a poté opláchněte. Většina nebezpečných látek by měla být pryč (rozhodně víc, než když ovoce jen opláchnete).
Hřebeny jako nové
Hřebeny a kartáče na sebe časem nabalují nejen vlasy, ale také nejrůznější nečistoty a mastnotu z naší kštice, které si pak při každém česání vracíme zpět do vlasů. A vzniká tak začarovaný koloběh, který naší koruně krásy dvakrát nesvědčí. Jak kartáč účinně vyčistit? Nechejte jej pár hodin namočený v lázni z teplé vody, lžíce sody a trochy šamponu. Poté pečlivě opláchněte a usušte. Opakujte minimálně každé dva až tři týdny.
Nezávadný kartáček
Pořádně „vyprat“ zubní kartáček je docela nesnadný úkol… Zbytky zubního plaku, jídla apod. totiž v hustých štětinách uplývají a málokdy se jim chce ven jen pod proudem vody. Ovšem nečistoty znamenají množení bakterií, které si zanášíte zpět do úst. Jak z toho ven? Nechejte kartáček odpočívat přes noc ve sklence s vodou a dvěma lžičkami sody. Poté opláchněte. Mimochodem, tento recept funguje i na rovnátka nebo zubní protézy.
Skvrny bez šance
Polili jste se kávou nebo čajem? Než svou oblíbenou bílou košili odepíšete, dejte šanci sodě. Skvrnu navlhčete, naneste sodu a jemným vlhkým hadříkem se snažte skvrnu odstranit. Pokud to nepomůže, vytvořte pastu ze sody a octa a tu na skvrnu naneste. Nechejte působit přes noc a poté vyperte. Pokud tento postup aplikujete na barevné oblečení či povrchy, vždy se ujistěte, že to barva „ustojí“.
Soda si poradí také s ostatními skvrnami – třeba těmi od vína na koberci nebo od trávy na dětských teplácích.
Pomocník do nepohody
A kde ještě můžete sodu využít? Tak například při praní zesílí účinky pracího prášku (prostě k němu přidejte do pračky šálek sody a je to), odstraní pachy z ledničky (umístěte ji v mističce na poličku v lednici a nechejte ji kouzlit), odstraní usazeniny z plastových lahví (vypláchněte lahev směsí sody a teplé vody), bojuje se zápachem v botách (nasypte ji do bot a nechejte působit přes noc, poté pečlivě sodu odstraňte) nebo společně s vodou a octem vytvoří skvělý prostředek na čištění koberců, který na rozdíl od průmyslových čističů není plný chemie, takže se nemusíte bát na koberec pustit děti nebo domácí mazlíčky.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account