Den Země se blíží! Máte pocit, že se na vás denně valí milión a jedna informace, jak začít (nebo zlepšit) ekologii a udržitelnost vaší domácnosti a vy prostě nevíte, kde začít? Nevadí! Jděte na to krok po kroku podle našeho manuálu. I ta nejmenší změna se počítá.
20 kroků pro lepší ekologickou domácnost
Krok 1: Vypněte to
Úspora energie je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro snížení své uhlíkové stopy. Ponechání elektrické energie v pohotovostním režimu zbytečně spotřebovává energii – zaměřte se na to a stisknete vypínač kdykoliv to bude jen trochu možné. Uvidíte obrovské zlepšení (a hlavně na svých účtech)!
Krok 2: Investujte do technologií šetrných k životnímu prostředí
Chcete zajít dále, než jen kontrolovat, kdo, kdy a jak dlouho u vás doma svítí? Zaměřte se na energie, které jsou energeticky co nejúčinnější. Tímto způsobem spotřebujete mnohem méně energie po dobu, kdy je produkt zapnutý, ušetříte své peníze a ještě minimalizuje uhlíkovou stopu. Skvělým startem jsou například energeticky úsporné žárovky.
Krok 3: Přejděte na obnovitelné zdroje energie
Vyberte si energii, jež je 100 % obnovitelná. Změna dodavatele vás může v začátcích stát menší úsilí, ale bude to skvělý posun pro vaši více ekologickou domácnost. Navíc veškerá elektřina, kterou tak spotřebujete je na obnovitelný tarif, takže fakticky způsobuje nulovou uhlíkovou stopu.
Krok 4: Jezte méně masa
Opatrnost v tom, co konzumujete, je základem toho, abyste byli šetrnější k životnímu prostředí a snížení podílu masa, který jíte, může mít obrovský dopad. Co si s rodinou nastavit jeden nebo dva dny v týdnu, kdy se masu vyhnete? Garantuji vám, že bez problémů objevíte úžasné vegetariánské recepty pro celou rodinu.
Krok 5: Neplýtvejte jídlem
Nikdo to samozřejmě nedělá záměrně, ale určitě se i vám čas od času stane, že vyhazujete z ledničky skvělé věci jen díky tomu, že jsou prošlé. Například ve Velké Británii se ročně vyhodí až 7,3 milionů tun potravin! Neuvěřitelné číslo! Přitom neplýtváte jen jídlem, ale také svými penězi, a navíc přispíváte k množství CO2, které vzniká na skládkách.
Krok 6: Kompostujte
Máte-li tu možnost a doma jídlo, které už má „to nejlepší“ za sebou, nevyhazujte ho do popelnice, ale namísto toho ho zkompostujte. V dnešní době si můžete na svůj balkón, zahrádku nebo terasu pořídit vkusné kompostéry, které nezabírají místo a postarají se o snížení odpadu putujícího na skládku.
Krok 7: Vše recyklujte
Je pravděpodobné, že pokud přemýšlíte o ekologii, už dávno recyklujete. Ale určitě jsou způsoby, které vaše ekologické snažení mohou ještě o trošku vylepšit. Recyklovat se totiž dá vše baterií, přes papír až po auta. Než cokoliv vyhodíte, věnujte chvíli tomu, abyste zjistili, jak danou věc recyklovat.
Krok 8: Eliminujte plasty
Je neuvěřitelné, kolik plastu člověk denně použije, přestože by nemusel. Vyrazte proto na nákup s vlastní plátěnou taškou, zeleninu nebo ovoce místo plastového pytlíku uložte do recyklovaného obalu (na trhu je mnoho krásných a stylových variant, které vám budou sloužit roky) a vyhněte se zbytečnému nakupování balené vody v plastových lahvích.
Krok 9: Používejte LED žárovky
Nejen, že LED žárovky vydrží déle než klasické, ale jsou také mnohem účinnější. To znamená, že budete spotřebovávat méně energie a nebudete muset žárovky tak často vyměňovat za nové – vítězem se v této kategorii stává každý uživatel. Navíc tyto žárovky jsou k dispozici v řadě barev a designů, takže si můžete osvětlení skutečně přizpůsobit svým designovým choutkám a místnosti jako takové.
Krok 10: Izolujte svůj domov
Nedostatečně izolované domy se mnohem hůře udržují v teple a když je zima snadno se vychladí. Naopak nekomfortní jsou i v horkém počasí, kdy teplo drží dlouho ve vaší domácnosti. Zateplení domu je sice investice, ale zároveň jedním z nejlepších ekologických tipů pro váš domov.
Krok 11: Nechte si potraviny doručit
Doručení domů je jako veřejná doprava. Místo toho, aby do supermarketu jezdilo 20 poloprázdných aut – jezdí po městě jedna dodávka a rozváží pro všechny. Navíc to znamená, že budete pravděpodobně méně impulzivně nakupovat, což může pomoci omezit plýtvání potravinami.
Krok 12: Nevyhazujte, ale opravte to
Oprava rozbitých věcí je vždy šetrnější k životnímu prostředí než jejich vyhazování. Paradoxem je, že vyhození se někdy může zdát jako daleko jednodušší a levnější. Snažte se rozbité spotřebiče, oblečení nebo hračky ve vaší domácnosti opravit (svépomocí nebo za pomoci profesionálů), pokud je to jen trochu možné.
Krok 13: Používejte ekologické čistící prostředky
Mnoho čistících prostředků má v sobě plno škodlivých chemikálií, které nejsou šetrné k životnímu prostředí ani k vašemu zdraví. Ve skutečnosti může opakované vystavení těmto chemikáliím vaše zdraví opravdu ovlivnit. Oproti tomu ekologické čistící prostředky používají přirozenější a organické metody čistění a navíc mají stejnou (ne-li vyšší) účinnost.
Krok 14: Přemýšlejte o jízdě autem nebo městskou hromadnou dopravou
Pokud můžete cestu do práce nebo do školy absolvovat pěšky nebo na kole, udělejte to. Řízení vozu (pokud nejde o elektromobil) samo o sobě ekologické není a zvyšuje vaši uhlíkovou stopu. Když už musíte jet, ujistěte se, že ze svého vozidla vytěžíte maximum tím, že budete udržovat nízkou rychlost, zajistíte si správné nahuštění pneumatik a hladký a plynulý chod motoru.
Krok 15: Používejte mikrovlnou troubu
Upřímně, budete překvapeni, o kolik jsou mikrovlné trouby energeticky úspornější ve srovnání s konvenčními troubami. Navíc, když se na vaření v mikrovlnce více zaměříte, zjistíte, jak úžasná jídla se v ní dají připravit.
Krok 16: Nakupujte z lokálních zdrojů
Od oblečení po jídlo, čím blíže k domovu jsou produkty, které si chcete koupit, tím lépe, protože největší uhlíková stopa vzniká právě jejich přepravou. Navíc podpoříte místní ekonomiku, což znamená, že časem pravděpodobně budete mít na výběr z ještě více krásných značek, které budou vznikat ve vašem okolí.
Krok 17: Přemýšlejte o létání
Létání je jedna z nejškodlivějších věcí, které děláme pro svou planetu – pouhý let z Prahy do Bratislavy vyprodukuje 0,15 metrických tun uhlíku. Samozřejmě po vás nikdo nechce, abyste dovolené trávili jen v tuzemsku, ale možná by stálo za zvážení přidat do svého prázdninového seznamu nějaké lokální místo a vyrazit s rodinou třeba na kolo.
Krok 18: Pěstujte
Pěstování vlastní zeleniny není jen dobrý způsob, jak ušetřit peníze, ale je to také skvělý způsob, jak snížit svou uhlíkovou stopu a být šetrný k životnímu prostředí. Nemáte venkovní prostor? Nevadí! Parapetní truhlíky jsou skvělý způsobem, jak obohatit vaši domácnost o čerstvé produkty, udělat si krásný výhled a navíc se postarat o filtraci vzduchu, který přichází do vašeho domova otevřenými okny.
Krok 19: Zasaďte strom
Bez stabilního ekosystému se naše planeta začne doslova rozpadat. Zajištění toho, že vysazujeme více původních stromů, abychom nahradili ty, které byly pokáceny, je jedním ze skvělým způsobů, jak si užít s rodinou hezké odpoledne. Vyhledejte si na internetu takovou iniciativu a neváhejte se zapojit. Každý jeden strom se počítá.
Krok 20: Vyberte si svou osobní péči moudře
Pokud jde o osobní hygienu, existuje několik věcí, na které byste si měli dávat pozor, abyste mohli žít skutečně ekologickým způsobem. Nejškodlivější z nich jsou mikroplasty, což jsou malé kousky pevného plastu, které nejsou biologicky rozložitelné a dostanou se do vodních toků a nakonec poškodí životní prostředí tím, že volně přejdou i do potravního řetězce. Ujistěte se, že vaše tělové mýdlo, zubní pasta, peeling na obličej nebo jakékoliv jiné produkty tyto mikroplasty neobsahují.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Janotová
Podle mě super článek a hlavně dobré rady. No, já se teď například hodně snažím o to, abych měla i u nás v bytě okolo sebe dost zeleně. Zkouším tedy pěstovat například různé bylinky. Bohužel ale zatím moc úspěchu nemám. Myslím si, že na vině je nedostatek světla. Bez toho to prostě nejde, tak jsem začala uvažovat nad pěstováním pod umělým světlem, viz https://www.ledmegrow.cz/ Četla jsem si o tom a ty výsledky podle všeho stojí za to.
My jsme se také chtěli více věnovat té ekologii, ale není to nic jednoduchého vám tedy povím vážení. Ono totiž platit za ty materiály, které jsou udržitelné také něco stojí. Začali jsme si aspoň na zahrádce pěstovat vlastní plodiny. Snížíme tak uhlíkovou stopu. A abychom ušetřili vodu, koupíme si https://www.zavlazovaci-systemy.net/kapkova-zavlaha_k86/ kapkovou závlahu.
Jako tipy to jsou určitě fajn, ale přiznejme si na rovinu, že ekologie je prostě drahá. Nebo ne drahá, ale dražší. To samé se týká i zdravého životního stylu. Mě totiž trochu iritují tyhle články, které jsou i na webech, kam chodí lidi, kterým pomáhá třeba půjčka v nouzi od https://epujcka.cz/pujcka-v-nouzi/ a ty články jim tvrdí, jak musí dělat tohle a tohle jinak jsou méně kvalitní. Nejsou. Žijí tak, jak si mohou dovolit.
Snažím se o eko domácnost, rady pomohou 🙂