„Neumím si tento čas představit bez kadidla a santalu,“ prozradila žena, která svůj život mimo jiné spojila s vůněmi a tarotem. Nekopírujte ji. Inspirujte se…
Všimli jste si, že lidé, kteří se hlouběji zabývají aromaterapií, jsou vůněmi doslova protkaní? Alexandra Vetkovská je toho příkladem. Když vám jde v ústrety, předchází ji příjemný, lehce omamný odér linoucí se z ní už na dálku. Vůně má moc ráda. Proto se také rozhodla ke studiu aromaterapie. Kdyby si měla „ovonět“ Vánoce, který olejíček by ještě použila a proč?
Energie Slunce
„K Vánocům pro mne jednoznačně patří vůně citrusů – pomeranč, mandarinka, grep – s ubývajícím denním světlem přinášejí domů energii sluníčka a jas, radost a navozují pocit štěstí,“ odpovídá bez zaváhání. „Skořice a hřebíček v zimním čase zahřejí. Skořice navodí pocit bezpečí a tepla domova,“ dodává. A proč kadidlo a santal? „Vánoce a konec roku jsou také časem, kdybychom se měli zklidnit a ponořit se do sebe, setrvat sami se sebou v přítomném okamžiku. Proto si tento čas neumím představit bez kadidla a santalu.“
Buďte originální
Dají se vůbec Vánoce ve spojení s vůní pojmout jinak? Netradičně? Originálně? „Podstatné je, že Vánoce mají být časem lásky, klidu a míru. Každý z nás má s konkrétními vůněmi spojeny nějaké vzpomínky, a tak by měl volit vůně, které v něm probouzejí příjemné pocity,“ vzkazuje Alexandra Vetkovská. Ona sama si Vánoce ráda ladí do „mentolova“. Proč? „Kdysi jsem od kamarádky arometerapeutky dostala éterický olej eukalyptus globulus. Byl to vlastně můj první „olejíček“, a tak jsem s ním s nadšením provoněla celý byt,“ říká s nostalgií v hlase. „Byly to tehdy krásné Vánoce, kdy jsme doma ještě byli všichni. Ráda na ně vzpomínám, a tak eukalyptus je dodnes můj vánoční TOP. Navíc uvolňuje nejen dýchací cesty, ale také mysl. Takže skvělý pomocník v zápase s předvánočním stresem,“ pokračuje ve výčtu vůní, které éterické oleje nabízejí. „Zamilovaným může svátky zpříjemnit exotická vůně ylang-ylang nebo jasmín. Někdo si zase rád zavzpomíná na babičku při vůni levandule,“ končí svůj výčet.
Cákat nebo ne?
Takový olejíček je ale velmi zrádný. Říká se, že stačí kapička, dvě, ale stejně má většina z nás „nezasvěcených“ tendenci zacházet s vůněmi euforicky. Je to opravdu tak, že se v souvislosti s éterickými oleji doporučuje určitá střídmost? A jestli ano, existují nějaké vůně, se kterými se můžeme „cákat“ dle libosti? „Cákání dle libosti nedoporučuji s žádným éterickým olejem,“ varuje Alexandra Vetkovská rezolutně a hned dodává na vysvětlení: „Jsou to vysoce koncentrované látky. Uvádí se, že v jedné kapce je kilogram rostlinného materiálu.. U difuzérů či aromalamp bychom podle ní vždy měli dodržovat doporučené dávkování. „Navíc bychom éterické oleje nikdy neměli použít neředěné na tělo,“ vzkazuje. „Výjimkou je jen levandule a thea-tree, které naopak můžeme neředěné natřít na rány, když se spálíme třeba při pečení cukroví.“
Pro klid v duši
Kdepak olejíčky, vůně, pohoda…, namítnete možná. Na to není čas! Je pravda, že doba před Štědrým dnem se v naší zemi a v mnoha rodinách pojí s velkým stresem – vše stihnout, skloubit hektické nákupy, úklid a sváteční přípravy s pracovním nasazením, péčí o rodinu… Přesto, nebo právě proto bychom měli mít po ruce éterické olejíčky. Pomohou nám přežít tento chaotický čas v poklidu duše. Ale – který si vybrat? „Spolehla bych se na již zmíněný hřebíček,“ radí Alexandra Vetkovská. „Umí „nakopnout“, když v chaosu před svátky začnu umdlévat.“ Po ruce má ale i další vůně. „Pokud potřebuji vzpruhu například při úklidu, pak je fajn citron, který nás uvede do pohybu a zároveň čistí. Rozhodně z nás ale éterické oleje neudělají perpetuum mobile, a tak nesmíme zapomínat ani v největším shonu na malý odpočinek alespoň večer. Oddat se mu pomůže vanilka nebo sladká benzoe. Obě pohladí a ukonejší.“
Na bacily dvě kapky
Tak jsme se krásně „ukolébali“ příjemným odérem linoucím se z aromalamp, ale zima není jen o době adventu a ztišení. Je to také období chřipek a viróz… Rotují kolem nás viry a bakterie. Zná i na tohle aromaterapie recept? „Samozřejmě ano,“ usmívá se sympatická žena. „Po ruce mám vždy éterické oleje z borovice nebo smrku. Pár kapek do difuzéru vyčistí prostor od virů a bakterií. Zmírní dýchací potíže při nachlazení, uvolňují zahleněné dutiny, tiší kašel. Podpoří imunitu a posílí při únavě,“ výčet jednotlivých účinků je opravdu bohatý. „A když je nejhůř, nasadím do boje s virózou tymián,“ prozradila Saša Vetkovská svou silnou zbraň. „Pravda je, že tady již účinek vítězí nad vůní. Tymián nemusí každému vonět příjemně, proto je dobré k němu přidat například éterický olej z pomeranče“ poradila ještě. „Tymiánu skutečně stačí jedna, dvě kapky. Jsou-li doma děti, pak je vhodnější jemnější tymian linalol nebo můžeme použít do difuzéru eventuálně do koupele ještě jemnější hydrolát tymiánu linalol.“ Je vidět, že studium aromaterapie vychovává odborníky, kteří se postupem času naučí pracovat s účinky vůní opravdu profesionálně.
Co když nemám difuzér?
Možná vás povídání o vůních nadchlo, ale teď si smutně říkáte, že nemáte ani difuzér ani elektrickou aromalampu. A víte, že ani jedno k působení éterických olejů až tak nutně nepotřebujete? Stačí, když éterické oleje nakapete třeba do odpařovače nebo do misky s vodou či se solí, nebo použijte jen „obyčejný“ tamponek. A co taková aromalampa na svíčku? Klidně ji využijte, jestli ji máte doma, ale pozor! „Mezi plamínkem a dnem misky s vodou a olejem by měla být vždy vzdálenost nejméně 10 centimetrů. Jinak se olej může přepalovat a do prostoru se pak vylučují karcinogenní látky.“
Jak se neuvonět?
Je někdy dobré říct si „dost“, abychom si „neuvoněli“ odpor k vůním? A je třeba si dát pozor na kombinace? „Samozřejmě nepoužívám všechny oleje současně, i když směs dvou tří si ráda podle nálady udělám,“ dělí se s námi Alexandra Vetkovská o své zkušenosti. A co je podle ní zvlášť důležité? „Vždy si vybrat takové éterické oleje, které vám voní. Jedině tak vám osobně mohou přinést správný účinek.“
Kdy je čas na změnu?
Zkušení aromaterapeuti vám doporučí, kombinovat maximálně pět éterických olejů. Víc určitě ne. „Ale osobně si myslím, že v jednoduchosti je síla. Někdy úplně postačí jeden, jindy se dobře doplní dva tři oleje,“ je přesvědčen náš „voňavý“ host. „O Vánocích si kapu do misky se solí pomeranč, hřebíček a skořici. Vždy je lepší dát méně a pak eventuálně přidat.“ Také prý se může stát, že nám dříve tak milovaný olej nebo oblíbená směs přestanou být příjemné. „Pak to znamená, že si náš organismus a duše říkají o něco jiného,“ vysvětluje tento jev Alexandra Vetkovská. „Poslechněte svůj čich a vyhovte mu. Jedině, když nám olej voní, přináší našemu tělu a mysli pozitivní účinek,“ přidává na závěr další praktickou radu.
Foto: www.pexels.com