Trávíme s ní každou noc, přesto jí věnujeme poměrně málo pozornosti. Řeč je o matraci, která ovlivňuje kvalitu našeho spánku a ten má značný vliv na veškeré aspekty našeho života. Pokud bychom tedy měli do něčeho investovat, pak je to právě kvalitní matrace. Znamená to však také věnovat jí následně péči.

Naše tělo v noci regeneruje, v matraci se tak může hromadit odumřelá kůže, ale také roztoči, prach a další nečistoty. Pravidelné čištění matrace je tak velmi důležité. Prodloužíte jí životnost a sebe uchráníte před nepříjemnosti, například alergiemi. Vyčistit matraci přitom nemusí být nic složitého. Vynikajícím pomocníkem je vysavač s UV lampou, kterým je ideální matraci vysát pokaždé, když převlékáte peřiny. Výrobci matrací také doporučují používat chrániče matrace, ty totiž na rozdíl od matrace můžete hodit do pračky. Perte je však odděleně od ložního prádla. Pokud si vyberete chrániče z hypoalergenních nebo antibakteriálních materiálů, zůstanou i déle čisté a nemusíte je prát tak často.

Hloubkové čištění matrace

Dobrou zprávou je, že hloubkové čištění matrace stačí provádět jednou nebo dvakrát ročně, nějakou chvilku vám totiž zabere. Nejprve pomocí nástavce na čalounění vysavače vysajte celý povrch matrace. Nezapomeňte ani na boky postele, abyste odstranili prach, a také se pověnujte švům, kde se rády shromažďují nečistoty. Celou matraci zkontrolujte, zda není poškozená nebo se na ní nevyskytují skvrny. Pokud ano, pak je nutné zjistit původ, neboť skvrny biologického původu nejlépe vyčistíte pomocí speciálního enzymatického čističe.

Jinak na skvrny funguje roztok studené vody a peroxidu vodíku v poměru 1:1. Opravdu silné znečištění pak odstraní 2 šálky peroxidu vodíku smíchané s 1 lžící prostředku na nádobí. Přírodnější cestou se můžete vydat s pomocí vody s citronem, kašičky ze sody a vody nebo za použití soli a vody (nejprve skvrnu posolíte a poté vlhkým hadříkem setřete nebo jej nechte na posolené skvrně chvíli položený).

Jakéhokoliv prostředku na čištění však používejte co nejméně, abyste matraci zbytečně příliš nenamočili. Nelijte tedy roztok přímo na matraci, ale použijte k nanášení i odstraňování čistý hadřík. Jakmile skvrny odstraníte, nechte potah matrace vyschnout a poté na celou plochu naneste tenkou vrstvu jedné sody. Tato všestranná pomocnice dokáže totiž absorbovat vlhkost a zároveň neutralizovat zápach. Nechte sodu působit alespoň 30 minut, ale nejlépe několik hodin, místnost během té doby větrejte, abyste zvýšili proudění vzduchu. Nakonec už jen stačí matraci celou pořádně vysát pomocí nástavce na čalounění.

Čeho se vyvarovat

Při čištění matrace nepoužívejte přípravky s bělidlem či roztoky na bázi chlóru, nevhodné jsou také drsné odstraňovače, které by mohly poškodit vlákna. Máte-li matraci s paměťovou pěnou, pak je čištění velmi podobné, ale co nejvíce omezte prostředky, které matraci namočí. Samozřejmě nezapomínejte na to, že matrace má více stran, takže čištění provedeme i z té, na níž se neleželo.

Tipy

Aby matrace déle vydržela a dobře se vám na ní spalo, doporučuje se ještě několik věcí:

  • Matraci otáčejte, pomůže vám to bojovat proti proležení a otlakům těla.
  • Používejte chránič matrace.
  • Pravidelně vyměňujte povlečení, doporučuje se 1x týdně. Snížíte tak množství nahromaděných alergenů.
  • Vyvarujte se hodování v posteli. Jídlo a pití zaručeně skvrny způsobí.
  • Větrejte.

Hledáte další tipy pro snadný úklid? Podívejte se, jak jednoduše udržovat okna a žaluzienerezový dřez, troubumikrovlnkumyčku,  ledničku nebo pračku a sušičku.

 

 

Zdroj: Wikipedia Commons, www.sleepfoundation.org

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account