Řekněme si to upřímně, generální úklid lednice dělá pravidelně asi málokdo. Když už se do něj pustíme, nezřídka objevíme nejrůznější „poklady“, jejichž cesta pak vede rovnou do odpadků. Přitom se jedná o spotřebič, který využíváme neustále a bezpočtukrát otevřeme každý den jeho dveře. Měli bychom se tedy každý týden věnovat menší údržbě a jednou za tři měsíce pak hloubkovému úklidu.

Pravidelné čištění lednice maximalizuje uvnitř průtok vzduchu, zabraňuje rychlé degradaci potravin a přístroji prodlužuje životnost. Nezanedbatelným důvodem, proč se věnovat údržbě chladničky, je také energetická účinnost, která se snižuje při přeplněnosti. Věnujte tedy své chladničce pozornost nejen tehdy, když vás honí mlsná.

Před každým čištěním ledničku samozřejmě vypněte, vypojte ze zásuvky a rozložte pod ní hadr.

Každotýdenní údržba

Pravidelně každý týden vyndejte obsah chladničky. Kromě možnosti zkontrolovat, zda se v ní nenacházejí prošlé či zkažené potraviny, si uděláte prostor pro její očištění. Pomocí utěrky z mikrovlákna setřete z vnitřního prostoru všechny drobky a kousky. Následně si vezměte k ruce pomocníky, které jsme si představili již při čištění trouby, mikrovlnky nebo myčky, na mysli máme samozřejmě jedlou sodu a bílý ocet. Smíchejte tyto dvě kouzelné přísady v poměru 1:1, až se vytvoří pasta, kterou naneste především na nejvíce znečištěná místa a nechte působit přibližně 5 minut. Následně setřete vlhkou houbičkou nebo hadříkem. Dále si do kbelíku připravte horkou vodu s kapkou jaru a vymyjte celý vnitřek chladničky. Vše pak otřete ještě hadříkem namočeným pouze v čisté vodě a nakonec suchou utěrkou z mikrovlákna. Podobně otřete ledničku také zvenčí a vydezinfikujte rukojeť.

Čtvrtletní údržba

Jednou za tři měsíce se věnujte ledničce důkladněji. V prvé řadě opět vyndejte veškerý obsah, přeberte jej a zlikvidujte prošlé a zkažené potraviny. Co ponecháte, otřete hadříkem, pokud to charakter potravin umožňuje.

Když je lednička prázdná, vyjměte police a zásuvky. K jejich očištění použijte octovou vodu, která pohltí pachy, následně opláchněte čistou vodou a osušte. Rovněž pro vymytí celého vnitřku ledničky použijte octovou vodu namíchanou 1:1. Nejlepší je nanést ji rozprašovačem a nechat chvíli působit. Nezapomeňte ani na různé drážky, k důkladnému odstranění odolných nečistot lze použít starý zubní kartáček. Posléze vše otřete vlhkým hadříkem a nakonec vytřete dosucha.

Velmi důležité je nezapomenout pořádně očistit také těsnění, a to nejlépe tak, že vatový tampon namočíte do roztoku vody a octa a přetřete jím šev těsnění. Při větším znečištění postup opakujte a jakmile bude těsnění čisté, otřete jej hadříkem dosucha.

Než vrátíte zpět na své místo poličky a zásuvky, pročistěte ještě odtokový kanálek, jehož zanesení bývá nejčastějším zdrojem zápachu. Součástí příslušenství chladničky bývá speciální kartáček určený právě na čištění odtoku, pokud jej však postrádáte, dobře vám poslouží třeba tenký drátek. Jakmile vyjmete nečistoty, otřete kanálek hadříkem.

V případě, že to je možné, odsuňte ledničku od stěny, abyste mohli kompletně umýt také její vnějšek. Pozornost vyžadují rovněž chladicí žebra a kondenzátor, z nichž bychom měli odstranit prach a další nečistoty. Nepoužívejte však chemické čističe, stačí pouze otřít velmi lehce navlhčeným hadříkem. Máte-li už chladničku odtaženou, ukliďte také podlahu pod ní.

Když je vše hotovo, ledničku vraťte na místo, opět zapojte a naskládejte do ní všechno, čeho jste se nemuseli zbavit.

Lednice bez zápachu

Poslední, co bychom chtěli, je, aby naši vyčištěnou chladničku naplnil nějaký zápach. Proto si můžeme pomoci několika osvědčenými tipy na pohlcovače pachů.

  • Dřevěné uhlí: Dejte jej rozdrcené do nějaké nádoby nebo bavlněného sáčku a umístěte do ledničky.
  • Káva: Mletou kávu nasypte do mističky či na talířek a vložte do ledničky tak, aby nedošlo k převrácení.
  • Jedlá soda: Opět ji stačí nasypat třeba do sklenky nebo misky a umístit do chladničky. Obdobně můžete použít také kypřicí prášek do pečiva.
  • Citron: Tohoto pomocníka můžeme použít hned několika způsoby. Buď jej nakrájejte na plátky nebo vydlabejte a do vzniklé mističky nasypte sůl. Následně vložte do ledničky. Dobře vám poslouží také nastrouhaná kůra, a to jak z citronu, tak i pomeranče.
  • Ocet: Pach umí pohltit také sklenička naplněná octem.
  • Čaj: Pokud naplníte bavlněný sáček sypaným čajem a zavěsíte do lednice, můžete si být také jisti, že zápach nemá šanci.

Máte ještě jiné osvědčené tipy? Podělte se s námi.

 

 

Zdroj: Wikipedia Commons, marthastewart.com

Foto: Shutterstock

Tagy:
1 Komentář
  1. Iva Pekařová 1 dnem ago

    Vyčistit celý barák, píšu si další činnost do které se mi teda ale šíleně nechce. Když si představím kolik prachu je všude na tom nábytku, tak třeba i postýlky pro děti jsou vlastně neuvěřitelně strašné. Jak jste na tom vlastně vy, máte také nějakou činnost, kterou nesnášíte?

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account