Jak uspat miminko bez pláče?

Ač své miminko třeba teprve plánujete nebo netrpělivě očekáváte, pravděpodobně už jste o TOM slyšeli. Pokud již alespoň jedno miminko máte, pak jste TO bezesporu alespoň jednou zažili. A pokud máte již děti odrostlejší, asi si na TO vzpomenete. Na TO, že miminka (a malé děti obecně) velmi často odmítají spinkat, když by se spinkat mělo (nebo by to aspoň máma nutně potřebovala).

Pravda, některé děti spánek odmítají více a častěji (budí se z různých důvodů i několikrát za noc anebo přes den skoro nespí), některé děti zase více spí (pokud je to váš případ, doporučuji nemluvit o tom před matkami nespavců;). Tak či tak, neznám ve svém okolí matku, která by si alespoň jednou během prvních cca 3 let života svého dítěte nestěžovala na to, že „se už několik nocí nevyspala“, „cítí se víc mrtvá, než živá“, „za hodinu souvislého spánku by dala cokoliv“ a začíná být nebezpečná pro své okolí.

Důvodů, proč dítě nechce usnout, když by podle vás mělo, může být nepřeberné množství. Rostou mu zuby, má hlad nebo žízeň nebo obojí, je přehlcené vjemy z uplynulého dne, není dost unavené, je příliš unavené, něco ho bolí, něco na něj „leze“, bojí se tmy, nechce být samo atd.

Dobře, ale co s tím, když my rodiče máme druhý den tzv. povinnosti? Musíme vstávat do práce, nebo budit druhé dítě do škol(k)y, nebo jsme nedejbože nemocní, a spánek jako obnovu sil potřebujeme ještě víc, než obvykle? To jsou příklady situací, kdy by se hodilo mít na dítěti tlačítko on/off anebo znát zázračnou formulku, která děťátko uvede v mžiku do sladkého, 10 hodin trvajícího, hlubokého spánku. Nic takového není, bohužel (bohudík). A stejně jako existuje nepřeberné množství důvodů, proč vaše dítě nespí; existuje i obrovské množství rad a metod, jak zaručeně dítě naučit spát…. A zoufalý rodič hledá a zkouší zaručené návody a zjišťuje, že na jeho ratolest vlastně moc nefungují anebo jen trochu a občas…

Zkrátka, je to o nervy…
Já znám způsob, jak uspat miminko (relativně) bez pláče, který (za určitých předpokladů, k nimž se zanedlouho dostanu) docela dobře funguje a který je hlavně ověřen tisíciletou praxí. Je to zpěv. Asi vás nepřekvapí, že TO, že děti nespí, když my to potřebujeme, řešily maminky (resp. rodiče) odnepaměti. Nemám to tedy potvrzené žádným výzkumem, ale historické prameny hovoří jasně – totiž všechny ukolébavky hovoří jasně. Za všechny uvedu text jedné krásné ze Slovenska –
Usni že mi usni takým tuhým sníčkom, lebo ta ponesiem do pola chodníčkom
Do pola chodníčkom, do hory cestičkou, veru že mi usni takým dobrým sníčkom

Usni že mi usni, aby si zaspalo, že sa nezobudíš, iba zajtra ráno
Volně „přeloženo“: Už spi, dítě moje, musím zařídit spoustu věcí, musím zajít na pole ….A spi, prosím, tvrdě, aby ses nebudilo v noci a spalo až do rána… Mantra každého nevyspalého rodiče, že? Aspoň 5 hodin v kuse a udělám, co budeš chtít!

Dobře tedy, říkáte si, zpívat, to už jsme zkoušeli, ale třeba to také úplně nefungovalo…? Anebo si říkáte – já a zpívat?!, jen to ne, vždyť já nemám sluch a neumím to….

A já říkám, zkuste to a zkuste při tom dodržet následujících 5 doporučení:

1) Zpívá máma, zpívá táta
Ukolébavku zpívejte děťátku vždycky a jen vy. Váš hlas a vaši přítomnost a intimitu chvíle usínání nenahradí žádná (byť krásná) ukolébavka z přehrávače nebo natahovací hračky na klíček. A nezáleží absolutně na tom, jestli „tzv. máte sluch“ atd. Pokud vám někdy někdo řekl, že „neumíte zpívat“ , zapomeňte na to, protože to není důležité a dost možná ani pravda, protože zpívat umí každý, komu funguje hlas. Berte to tak, že pro své dítě jste ten jediný, nejdůležitější a nejobdivovanější zpěvák. (To platí samozřejmě jen do určitého věku, nicméně bavíme se tu o ukolébavkách pro nejmenší; děti staršího školního věku, které už mají pokoj plný plakátů svého oblíbeného youtubera nebo superstar, velmi pravděpodobně usnou samy:).

2) Zklidněte se
Ve chvíli, kdy zpíváte ukolébavku, soustřeďte se jen na svůj hlas a na to, co se jím snažíte dítěti říct – aby se zklidnilo, usnulo, ničeho se nebálo, zdál se mu krásný sen… Toho docílíte jen, když se zaměříte na „tady a teď“, prožití přítomné chvíle. Nemyslete na to, co všechno ještě musíte stihnout – odepsat na e-maily, uvařit, uklidit,…. Pokud tohle z hlavy nevyženete, na vašem zpěvu a hlasu to bude poznat, dítko velmi pravděpodobně vaši nervozitu vycítí a usínat se mu nebude úplně dobře. Zpěv a hudba je pro zklidnění ideální pomocník – zrytmizuje váš dech a pomůže vám rychleji se naladit na přítomnou chvíli.

3) Opakujte, opakujte, opakujte…
Vyberte si jednu nebo několik oblíbených písniček a ty zpívejte před spaním každý den, ideálně ve stejném pořadí. S písničkami je to jako s pohádkami. Děti, které milují řád a opakování, si za čas zvyknou na danou zpívanou sekvenci a budou vědět, že s tóny a melodiemi, které dobře znají, pomalu odkapává čas, ve kterém se mohou pohroužit do klidného spánku.

4) První hodina rodného jazyka
Před usnutím zpívejte písničky ideálně ve svém rodném jazyce. Dáváte tak svému dítku jedny z prvních intenzivních jazykových lekcí. Slova, která jsou rytmizovaná a intonovaná a dítě je má šanci slyšet opakovaně, se mnohem lépe ukládají do „slovníku“. Existují studie, které dávají do souvislosti vliv zpěvu rodičů na schopnost dítěte začít dříve a lépe mluvit.

5) Zpívejte už bříšku
Se zpíváním můžete (anebo byste měly) začít, i pokud miminko teprve čekáte a na svou novou roli se připravujete. Podle nejnovějších studií si dítě je schopné pamatovat si věci již od 34.týdne svého života. Máte tedy velikou šanci, začít se společnou komunikací pomocí hudby a zpěvu ještě, když je miminko v bříšku. Můžete  ho naučit oblíbenou ukolébavku, při které ho budete uspávat. Můžete ho naučit veselou písničku, při které mu předáte svou radost z hudby a pošlete mu do bříška „hormony štěstí“, endorfiny, které se při zpěvu vyplavují do vašeho organismu. Můžete ho naučit vnímat rytmus přes vaše tělo. V tom všem vám může pomoci hudba a zpěv.

Výjimka potvrzuje pravidlo
Je jasné, že pro každé pravidlo existuje výjimka. A my se sebevíc snažíme a styl ukolébavky máme vypilovaný k dokonalosti a z našeho zpěvu přímo tryská láskyplné „usni, že mi usni“…. A stejně to prostě někdy nezabere. Takový už ale život s dětmi je a základní pravidlo přežití rodiče zní „zvykni si na neustálou změnu“. Nemělo by nás to ale odradit od zpívání a společného prožívání hudby s dětmi. Je to totiž jeden z nejkrásnějších zážitků, ke kterému se budeme my i naše děti, až budou větší, stále vracet.

Doslov:
Svou rodičovskou frustraci můžete ostatně také vyjádřit písní. O tom ale zase někdy příště. A jako příklad takového „přetavení“ dávám výkon paní Shannon Abbott – takové normální maminky z Utahu, které se zdály slova k „Hallelujah“ od Leonarda Cohena „trochu divné“, tak je přizpůsobila realitě svého každodenního života. Hudba je mocná, halelujah!


Pokud miminko teprve čekáte, určitě mu zpívejte i dokud, je ještě v bříšku. Můžete to přijít vyzkoušet i na workshopy Zpívání pro pupíky – nejen, že si při nich zazpíváte, ale také odpočinete a naučíte se zklidnit sebe i „pupík“ s příjemnou ukolébavkou nebo relaxací. První lekce je pro vás vždy zdarma. Registrace zde.

Namíchejte si zelené smoothie, které vám dodá sílu, energii a posílí vaši imunitu. Vyzkoušet můžete nejrůznější ingredience dle vaší chuti. Jako inspiraci doporučuji třeba tuto kombinaci:

Do mixéru (smoothie makeru) nasypte trochu polníčku, listového salátu, pár výhonků munga, řapíkatý celer, pokrájené avokádo, jablko, či kiwi, přidejte lžičku mladého zeleného ječmene v prášku, případně můžete přidat i trochu mořské řasy nori a kapku olivového oleje. Zalijte vše vodou (asi 2 – 3 cm nad ingredience) a důkladně rozmixujte.

Vaší fantazii v různých kombinacích a poměrech ingrediencí se meze nekladou (kdo chce nápoj sladší, dá více jablíček, či půlku zralého banánu), zkuste si, co vám nejlépe chutná. Nemáte zrovna čas? Stejnou službu pro vaše zdraví udělá i samotný mladý ječmen rozmíchaný s vodou jednoduše v šejkru. Ten můžete mít po ruce kdykoli a kdekoli. Pijte pravidelně a hned tak něco vás neporazí.

Na vaše zdraví! *wine*

Více o blahodárných zelených potravinách se dozvíte ZDE.

Další tipy na zdravé nápoje najdete ZDE a ZDE.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account