Hormonální vliv stresu na zdraví: Margit Slimáková vysvětluje souvislosti
Margit Slimáková – naše velká odbornice na zdravotní prevenci a výživu. Vnímá politické napětí asi takto:
Naše zdraví není ovlivněno jen součtem snězených mrkví, uběhnutých kilometrů anebo absolvovaných vyšetření. Naše zdraví je výsledkem mnoha faktorů a zásadně ho ovlivňuje, jak se cítíme, jestli máme pocit bezpečí nebo ohrožení, jaká je nálada ve společnosti. Naše myšlení a vnímání ovlivňuje celé tělo, přenáší se do fyzických projevů, do zdraví nebo nemoci. Jak k tématu zdravé výživy říkám: s nechutí snězená pohanka může ublížit víc než oblíbené hranolky (i když bych se přimlouvala za variantu pečenou namísto smažené a ze sladkých brambor, protože obsahují větší množství zdraví prospěšné vlákniny inulinu).
Chronický pocit ohrožení (i kdyby bylo jen iracionální, třeba z těch 14 uprchlíků v Česku) je stresující. Dlouhodobý (klidně jen podprahový) stres může být kvůli hormonům, které se při něm tvoří, tou poslední kapkou k rozvoji snad úplně všech nemocí.
Politiku řeší i proto, že naše reprezentace není jen rozhodnutím několika politologů, ale nás všech. Pekař, lékař i výživář mohou mít svůj názor. A kohože půjde volit? I ona celých uplynulých cítila nenávist, agresivit, mstivost a hrubost, která k nám byla vysílána z Hradu. Sama bude volit změnu – kandidáta, který nám prospívá, má schopnosti a znalosti. Kandidáta, který přináší nadšení a naději.
Lépe bych to neřekla. Cítím novou naději. Děkuji paní Slimákové.
Zdroj foto: Kamila Křivčíková