Očista a obnova: Jarní rituály pro nový začátek a osvěžení domova
Jaro je vnímáno jako oslava plodnosti a hojnosti, jako počátek návratu života. S prvními jarními dny přichází potřeba uklidit v našich domovech, ale také v sobě. Důležitou roli hrají rituály, které mají očistnou sílu a pomohou tak vytvořit prostor pro nové zážitky. Jakou úlohu hrají očistné rituály v našem životě?
Jaro je obdobím, kdy se zimou odchází nepotřebné, příroda se připravuje na vše nové, co přijde. Zvláštní význam má symbolika vody a ohně – voda padající z nebes do země je alegorickým vyjádřením plodnosti a vzniku nového života, vyživuje a zajišťuje zdravý růst. Společně s ohněm očišťuje, smývá nánosy nepotřebného.
Vhodnou příležitostí k jarní očistě je jarní rovnodennost, prastarý pohanský svátek Ostara, který se slaví kolem 21. března. Je spojen právě s elementem ohně, je to změna, kdy světlo, oheň a slunce začínají převládat nad tmou. A právě většina dnešních velikonočních zvyků vychází ze starých pohanských obřadů kolem tohoto svátku – malování posvátných symbolů na vejce červenou barvou života se v podobě velikonočních kraslic uchovalo dodnes. Další zvyk kolem Ostary souvisí se semeny, které jsou symbolem nového života. Ženy zasévaly první semena, aby si zajistily plodnost během roku. Oslavovala se také ženská plodnost, což dnes v Čechách přežívá jako zvyk mrskat ženy pomlázkou.
Tip na očistný rituál
Během jarní rovnodennosti oslavujeme tedy vše kolem nového života, nových začátků, nových projektů. Je to období, kdy oheň, odvaha a vášeň začínají znovu převládat po dlouhém zimním spánku. K oslavě Ostary tedy rituálně zapalujeme ohně, tančíme a zpíváme v kruhu, oblékáme se do červených a zelených šatů a malujeme vejce jako symbol nových začátků. Je to čas na hlučné, veselé oslavy s přáteli, na víno (červené – jako symbol krve a života) a čerstvý chleba, a na oslavu všeho, co pro nás představuje naplněný a radostný život.
Existuje nespočet způsobů, jak udělat krásný rituál. Toto je pouze inspirace vycházející z avalonské tradice – kostra, nápad, základ, který můžete a nemusíte použít. Můžete jej upravit dle sebe, podle situace a přání všech zúčastněných. Před začátkem je potřeba připravit prostor, kde se bude rituál konat. Je dobré prostor nejdříve očistit – nejprve fyzicky, poté třeba i pomocí šalvěje, kadidla, bylin, zvuků – jakýmkoliv způsobem, který pro vás znamená očistu a požehnání. Můžete prostor ozdobit – použijte například čerstvé květiny, barevné ubrusy a symbolické předměty, případně postavte oltář, kde budete mít připraveny všechny pomůcky nutné pro rituál. Každý rituál můžeme začít modlitbou, přivoláváním archetypů, o jejichž požehnání prosíme – může to být například matka bohyně, bůh, vaši šamanští spojenci, andělé, vaši předkové. Potom přivítáme všechny zúčastněné a vysvětlíme záměr rituálu. Rituálem nás provázejí živly.
V rámci jarního rituálu se můžeme věnovat právě ohni a vodě. Zapálíme svíčky nebo oheň. Můžeme v ohni spalovat to, co již nepotřebujeme (i fyzicky) – např. napsat na papír seznam vlastností a spálit ho. Nebo si naopak zapálit oheň na podporu zvoleného účelu – například: „Ať v našich vztazích vždy plane láska a vášeň, a zahřívá všechno kolem.“ Voda je symbolem emocí, hloubky a plnosti: Požehnáme kapkami vody, umyjeme se (ruce, nohy nebo celé tělo), nebo můžeme pronášet sliby nad pohárem a následně vodu z poháru vypít.
Na konci každého rituálu je dobré poděkovat – jak archetypům, které jste přivolávaly na začátku, tak všem přítomným a místu, kde se rituál prováděl. Jarní rituál může být zakončen hostinou pro uzemnění či oslavou.
Rituál na očistu domova
Tento rituál se klasicky provádí na Imbolc (1. února), ale lze ho vykonat kdykoli začínáte mít pocit, že doma je příliš těžká atmosféra. Domov můžete čistit mnoha způsoby, vyberte si tedy ten, který je Vám nejbližší. tyto rituály se nejlépe provádí během nebo po důkladném fyzickém úklidu. Jak na to? Můžete zkusit následující způsoby:
Vykuřovaní
Vonné byliny, zejména šalvěj, ale můžete udělat i směsici (třeba levandule, šalvěj, růže, kadidlovník, myrha) zapálíte, nebo nasypete na hořící uhlík a pomocí pírka, vějíře nebo vlastní ruky můžete tento kouř rozprostřít do prostoru – obzvlášť do rohů místností.
Během vykuřovaní můžete nahlas říkat, co si přejete v domově mít, například zdraví, lásku a vše, co si přejete.
Očista zvukem
Můžete použit vlastní hlas, chrastítka, tibetské mísy, buben, nebo i jiný hudební nástroj, abyste pročistila prostor zvukovou vibrací. Můžete zkusit třeba tibetské mantry, posvátné zpěvy, nebo jen slova, která ve vás vyvolávají příjemné pocity.
Svíčky
Nejlépe se s bílou svíčkou projděte po domě a nechte „spálit“ všechno nežádoucí – staré hádky, nepříjemné události. Můžete si představovat, jak pálíte neviditelné “pavučiny” negativních prožitků.
Všechny metody můžete kombinovat a nebo upravovat podle sebe a doplňovat vlastní fantazií!
Vdechněte jaro a dovolte si rozkvést v extázi!
Zdroj foto:Pixabay.com